Německý architekt chtěl vysušit Středozemní moře, aby spojil Evropu s Afrikou (VIDEO)

Německý architekt Herman Sörgel v roce 1928 vymyslel plán, jak spojit evropský a africký kontinent. Stačí, když se vysuší Středozemní moře.

Zobrazit zdrojový obrázek

Sörgelův plán se nazýval Atlantropa a zahrnoval částečné vysušení Středozemního moře. Afriku a Evropu v nejužším místě dělí jen 14 kilometrů vodní plochy, což není mnoho. Pokud by se projekt realizoval, měl vzniknout euroafický superkontinent.

Přestože se tento nápad zdá naprosto bizarní, zabývaly se jím vážně hlavy států a dokonce v jednom bodě i Organizace spojených národů. Sörgelův plán měl zabránit vzniku další války v Evropě, jako byla ta první světová. Mír by byl zajištěn jen spojením kontinentů, na kterém by vydělaly obě strany.

Vysušení moře se mělo docílit stavbou série přehrad v Gibraltarském průlivu a v Dardanelské úžině. Na všech by byly instalovány vodní elektrárny, takže by se navíc získal zdroj elektrické energie. Západní část Středozemního moře by poklesla o 100 metrů, východní část dokonce o 200 metrů. Získalo by se tím 660 000 čtverečných kilometrů nového území. Na celém plánu fascinovala možnost, že se světový mír zajistí nikoliv složitými politickými dohodami, ale pouze technologickým řešením. Pokud by se spojily kontinenty a lidstvo by navíc dostalo nové území o velikosti větší než Francie, nebyl by důvod k válčení v Evropě.

Plán nakonec ztroskotal na tom, že státy nikdy nemohly kooperovat natolik, aby ambiciozní plán realizovaly. Místo toho se rozhodly pro další válečné dobrodružsví a snažily se vyhladit navzájem. Sörgel prosazoval svůj plán i po válce prakticky až do své smrti v roce 1952. Ani dnes není možnost kooperace států mezi sebnou výrazně vyšší, zato zájem o pozemní spojení s Afrikou je nyní naprosto minimální. Středozemní moře se tak rozhodně vysoušet nebude.

Zobrazit zdrojový obrázek

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

 1. Mirec napsal:

  toto ma hned napadlo pri precitani nadpisu „Sörgelův plán měl zabránit vzniku další války v Evropě, jako byla ta první světová. Mír by byl zajištěn jen spojením kontinentů, na kterém by vydělaly obě strany.“
  islo by o ekonomicke vyciciavanie africanov.l (tak ako to robia FR,UK,DE,US,IL, NL…)
  spolok obrezancov nepozna hranice.

 2. Mops napsal:

  To by byla vlnka, kdyby ta hráz na Středozemním moři nevydžela…. Kam se hrabou tsunami v Japonsku…

 3. Maroš napsal:

  Kalergiho plán zaplavenia Európy Afričanmi bol zverejnený myslím rok predtým v diele Pan-Europa – v r. 1927…

  8 – 3 nerovná sa 5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.