Nová pravidla Ekvádoru zakazují Assangeovi používat telefon a přijímat návštěvy – Wikileaks

Úředníci  na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně pro Juliana Assange zavedli nová pravidla, která omezují jeho komunikaci. Nová opatření zahrnují zákaz používání telefonu a návštěvy, uvádí WikiLeaks.

Zakladatel neziskové mediální společnosti, která zveřejňuje významné utajované vládní a korporátní dokumenty (při čemž využívá internet k zachování anonymity a nevystopovatelnosti svých zdrojů), se nedávno ocitl v izolaci na ekvádorském velvyslanectví. V březnu mu byl omezen přístup na internet kvůli jeho příspěvku na Twitteru, ve kterém kritizoval vyjádření Británie k otravě Sergeje a Jůlie Skripalových v Salisbury, stejně tak i jeho opakovaným připomínkám ke sporům mezi Španělskem a Katalánskem.V té době ekvádorská vláda uvedla, že Assange porušil písemný závazek „nezveřejňovat zprávy, které by mohly zasahovat do záležitostí jiných států“.

Ve středečním rozhovoru se zahraničním tiskem ministryně zahraničních vztahů a lidské mobility Maria Fernanda Espinosa potvrdila, že zatímco jednání o jeho osudu mezi Velkou Británií a Ekvádorem stále probíhají, Assange stále ještě nemá přístup k internetu.

„Pořád nemá přístup k internetu a prostředkům komunikace. Existuje však dialog, existuje vůle a zájem posunout řešení tohoto problému kupředu,“ uvedl El Tiempo.

WikiLeaks tvrdí, že Assange byl umlčen kvůli tlaku USA. Na internetových stránkách se také uvádí, že popis opatření jako „zákaz sociálních sdělovacích prostředků“ zcela nevystihuje míru, do jaké je držen „v izolaci“.

Assange sídlí na velvyslanectví v Knightsbridge v centru Londýna od června 2012. Čelil vydání do Švédska kvůli obvinění, že sexuálně napadl dvě ženy, ale poté, co odmítl zaplatit kauci, uprchl na velvyslanectví s tvrzením, že se obává, že jej Švédsko vydá do Spojených států, kde by mu hrozilo obvinění ze zneužití utajovaných vládních depeší a dokumentů USA a jejich zveřejnění na stránkách WikiLeaks. Kvůli odmítnutí složit kauci zůstává ve Velké Británii i nadále subjektem zatčení.

Překlad: raja. Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2 komentáře

  1. Garfiled napsal:

    Byl umlčen na nátlak USA. — Pokud však byl dostatečně chytrý, tak bude tato taktika pro USA vysoce kontraproduktivní, neboť nyní již budou odpočítávány poslední týdny do zvěřejnění těch nejdůvěrnějších informací, které dopusud držel jako svou životní pojistku. Proč? Protože na „serverech“ které tyto informace drží, již nejspíše brzy začnou dobíhat časovače mrtvého muže a tyto následně automaticky vypustí informace.

  2. Garra Rufa napsal:

    Čímpak asi hnUSAci tlačili na Ekvádor. Že by jim naznačili, že mohou skončit jako Irák nebo Lybie.
    Jde do tuhého….držte si čepice, jedeme z kopce….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.