Obnova vodovodů, výstavba rybníků nebo zavlažování. Boj proti suchu vyjde stát na 50 miliard

Stát plánuje – s přispěním evropských fondů – investovat v následujícím desetiletí 50 miliard do boje se suchem a nedostatkem vody. Téměř polovina peněz půjde podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na propojování vodárenských soustav, nejvíce ve Středočeském a Jihočeském kraji. Šest miliard poté stát utratí na obnovu vodovodů, jak uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Situaci okolo vody a sucha v české krajině v úterý řešila Koalice proti suchu, ve které kromě premiéra a ministrů životního prostředí a zemědělství zasedli ředitel ČHMÚ, Výzkumného ústavu vodohospodářského, zástupci krajů, agrární komory a další.

„Konkrétně je v plánu například vybudování přivaděče Praha – Kladno nebo posílení kapacity Východočeské vodárenské soustavy Náchod – Hradec Králové. Propojení vodárenských soustav pomůže se zásobováním vodou téměř pro tři miliony lidí,“ nastínil Toman.

Stát pak také plánuje rozšířit skupinový vodovod Nýrsko – Klatovy další větví do Dobřan nebo propojit vodovody Liberec – Bílý Kostel nad Nisou – Hrádek nad Nisou. „Pro naši vládu je voda a strategie řešení problémů s vodou to nejdůležitější, co máme na stole, protože bez vody zkrátka není život,“ řekl Babiš.

 

Deficit z minulosti

Nyní je podle ministrů situace se suchem podstatně horší než vloni, prognóza srážek podle nich není příznivá.

„Do letošního roku vcházíme s obrovským deficitem minulých let. K němu se navíc bohužel teď přidal rekordně suchý duben, který situaci zhoršil. Takže z hlediska podzemních vod jsme v horší situaci než na konci loňského dubna,“ okomentoval situaci pro Radiožurnál ministr Richard Brabec (ANO).

Jak už dříve uvedlo ministerstvo zemědělství, spolu se státním podnikem Lesy ČR plánuje stát podpořit v následujících třech letech mimo jiné rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků nebo malých vodních nádrží.

Ministerstvo na to chce dát půl miliardy korun ročně. Podle něj jde o pokračování stávajících dotačních titulů, ale i nových. Žadatel bude moci dostat od státu na obnovu rybníku 80 procent z rozpočtu, zbytek bude ze soukromých peněz.

Ministerstvo zemědělství v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz Evropské unie. Do budoucna plánuje investovat více peněz do zavlažování.

Loňský rok byl podle údajů z pražského Klementina nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota za rok 2018 dosáhla 12,8 stupně, což je o 3,2 stupně více než průměr za roky 1775 a 2014, tedy za více než dvě století.

zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

17 komentářů

 1. Maroš napsal:

  „do boje se suchem a nedostatkem vody“ – a stále a stále BOJ! Boľševické uvažovanie! Boj s príčinou – alebo s následkom?! Boj s prírodou, alebo s idiotmi?! A čo tak 50 miliárd na harmonizáciu vzťahov v prírode?! Veď sucho je dôsledkom boja s prírodou! Nekonečný marxistický materialistický idiotizmus – filozofia idiotov!

 2. Pavel Mikohal napsal:

  Drancovanie lesov na Slovensku, v Česku, v Amazónii, vo svete. Kopy guľatiny naukladanej na seba, čakajúcej na odvoz. Celé kolóny kamiónov a celé vlaky guľatiny denne z našich lesov. Kam, to asi tuší málokto. Vedia to takí, ako slovenský minister Žigo, ktorého firmy na dreve zarábajú milióny a niet zatiaľ sily, ktorá by to zastavila. Keď sa pozriete na letokruhy, vidíte, že to boli aj odrastené stromy, vhodné na stavebné a iné využitie, no často končia na lacné štiepkové drevo na kúrenie v Rakúsku, v Nemecku a inde. V Amazónni vraj každých päť minút zmiznú lesy v rozlohe futbalového štadióna. Na Slovensku už zmizli lesy v rozlohe Niízkych Tatier.
  Niektorí členovia EÚ vraj žiadajú vytvoriť fond 1 bilión eur na „boj proti suchu“. Pritom najväčší nástroj na boj proti suchu sú plnohodnotné staré lesy, ktoré nielenže zachytávajú vlahu, dažde, čistia vzduch od CO2 a od znečisťovania, ale hlavne priťahujú dažďové oblaky a dažde. Hovorí sa, že aj na Sahare boli kedysi pralesy a lesy, no za čias faraónov sa na ich pyramídy a megastavby a na kúrenie vraj tak vydrancovali tieto lesy a pralesy, že po spláchnutí humusovej pôdy dažďami do potokov a riek, do mora, nastali suchá, vyschla aj okolitá zeleň, začali sa rozširovať piesčité duny a pieskové plochy bez života, ktorým sa dažde vyhýbajú.
  V Afrike, Strednej a Južnej Amerike a Juhovýchodnej Ázii – na miestach, kde sú prirodzeným druhom lesa dažďové pralesy – plocha lesa dramaticky klesá. V Číne v dôsledku masívneho zalesňovacieho programu pribudlo v rokoch 1990 – 2010 až 49 720 km2 lesa (FAO, 2015), je to určitá náhrada za znečisťovanie životného prostredia v Číne.
  Dažďové pralesy kedysi tvorili takmer nepretržitý pás stoviek kilometrov zelene okolo rovníka: v Strednej a Južnej Amerike, Afrike a juhovýchodnej Ázii. V roku 1950 pokrývali okolo 15 % zemskej súše (Gay, 2001). V súčasnosti je to asi 6 %, teda okolo 7 500 000 km2 (Martin, 2015; Schochet, 2016, 1b). Podľa Scientific American (2009) denne stratíme 80 000 akrov, čo v prepočte vychádza na 118 172 km2 ročne. Urquhart a kol. (n. d.) uvádzajú, že v 80. rokoch bolo každý rok zničených 53 000 štvorcových míľ dažďového pralesa, teda 137 270 km2. Sponsel, Bailey a Headland (1996) uvádzajú údaj z 90. rokov – 142,000 km2 ročne.
  EURÓPSKA ÚNIA VARUJE – Slovensko pri ťažbe dreva nehľadí na ochranu prírody a porušuje aj pravidlá EU. Ide o takzvaný infringement – konanie Bruselu voči Slovensku pre porušovanie predpisov Únie.

 3. jirik napsal:

  Nemám kam dát – je to o přírodě…..italská etna…….

  Aktívna sopka Etna uvoľňuje dymové prstence.

  Sopka Etna vydala na oblohu asi tucet vortexových krúžkov. Sedem hodín sopka chrlila lávu a oblaky popola, veľké biele oblaky dymu krúžili do neba. Tento fenomén je veľmi zriedkavý, vedcom je ťažké vysvetliť povahu týchto dymových kruhov. Tento jav je pravdepodobne spojený so zaobleným tvarom krátera sopky.
  https://vk.com/socha?w=wall325721098_35149%2Fall

 4. Dobrá rada nad zlato napsal:

  Už se mi nechtělo o tom psát, ale musím. Proč máme sucho? Protože o všem rozhodovali debilové ve vysokých funkcích. Když jsme jako děti stály na kopci nad vsí, ukazovali nám staří sedláci směrem k Mělníku a říkali, že je tam uhlí, ale na to se nesmí sáhnout, protože drží vodu pro celé Střední Čechy. Sedláci vymřeli, u Mělníka jede tepelná elektrána na plné pecky a Střední Čechy jsou nasuchu. Další – mezi Brandýsem N/L a Mělníkem byly lužní lesy. kam se rozlévala přebytečná voda např. při jarním tání, zmizely. Stejně tak jako byly debilně zrušeny(kolem roku 1968) remízky a tůňky v polích a někde rovnou i celé rybníky. Dejte volovi úřad, vymyslí předpis! A tak se postupovalo o konce války v celé republice a najednou nám chybí voda. Voda stékající se střech domů byla fuj a šup s ní rovnou pod zem. V mém případě mi dokonce poslanci obce (odmítám používat výraz zastupitelé) rvali okapy z mého domu, aby voda tekla po domě a nikoliv do ulice a na náves, byť dešťová kanalizace byla půl metru od domu, ale napojovalo se selektivně. Vrátím se k celorepublikovému tématu a tím je otevřené nebe. Bohužel už nemáme protiletadlovce, aby nám provětrali cizáky v chemtrailových letadech. Nikdo se nebojí a drze na nás sypou všechna možná a nemožná svinstva, včetně stroncia, baria, uhelného prachu a různých dávek virů a nanovláken. Pak nás zadeklují a jsme nasuchu. Vybudujeme další komise a úřady a budeme koumat, co se suchem. Přitom by stačilo se poučit z minulosti a nemít naše předky za nesvéprávné pitomce.

 5. jirik napsal:

  Mezivládní skupina vědců OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) provedla rozsáhlý výzkum, který ukázal, jak lidská činnost změnila zeměkouli během posledních 50 let.

  https://sptnkne.ws/mxNR

 6. jirik napsal:

  Podle nové studie, která byla publikována v časopise Geophysical Research Letters, byly ve svalových tkáních korýšů nalezeny stopy radioaktivního uhlíku z testování jaderných bomb, které proběhlo v padesátých a šedesátých letech 20. století. Tito korýši obývají hlubiny oceánu, včetně Mariánského příkopu.

  https://cz.sputniknews.com/svet/201905129861092-v-organismech-hlubinnych-oceanskych-tvoru-byl-nalezen-radioaktivni-uhlik-z-jadernych-testu-/

 7. jirik napsal:

  Tři čtvrtiny hmyzu u nás už vyhynuly. Na vině je intenzivní zemědělství
  20. dubna 2019 8:42
  Z české krajiny mizí motýli, brouci, čmeláci. Květinám chybějí opylovači, ptákům potrava. Sameček modráska obecného je díky své barvě jeden z nejlépe rozpoznatelných motýlů. Jeho druhové jméno obecný napovídá, že nebude druhem nijak výjimečným. To už však neplatí. Dnes patří k těm nejvíce ohroženým.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hmyz-motyly-vcely-vymirani-intenzivni-zemedelstvi-ohrozeny-druh.A190415_100055_domaci_niv

 8. PTZ napsal:

  …ale už tu máme třetí týden normální „zahradnický“ déšť… buď se soudruzi naučili vytvářet normální počasí, nebo s tím tedy přestali nebo chemtrails už není aktuální…

 9. jirik napsal:

  Tak zapršelo a vody se zvedly a připlaval….plast…
  https://www.facebook.com/notiziemeteoitalia/videos/283508449265597/

 10. Maroš napsal:

  Nemám kam, tak sem…

  „Kráľovstvo Slovanov
  €19.00
  Autor: Mauro Orbini, Pop Dukljanin

  Pôvodná kniha Maura Orbiniho Kráľovstvo Slovanov by sa dala rozčleniť na tri časti. V prvej časti je všeobecný prehľad o Slovanoch, druhou časťou je prevzatá kniha, dnes nazývaná Letopis popa Dukljanina (hoci jej názov je tiež Kráľovstvo Slovanov) a v tretej časti sú popísané dejiny Slovanov na Balkáne.

  Zámerom Slavice nebolo v tejto chvíli vydať Orbíniho knihu Kráľovstvo Slovanov vcelku, ale vybrať z nej kapitoly, ktoré považujú za zaujímavé pre slovenského čitateľa z hľadiska najstarších zdokumentovaných a zachovaných slovanských dejín. Z toho dôvodu prinášajú rešeršovanú prvú časť knihy, namiesto druhej časti vsunuli pôvodné dielo Popa Dukljanina a tretiu časť, ktorá sa dopodrobna venuje vojnám na Balkáne, vynechali ako časť lokálneho významu, ktorá sa netýka priamo slovenského čitateľa.“
  https://eshop.biosferaklub.info/produkt/kralovstvo-slovanov/

  „Autorom I. kapitoly knihy je mních katolíckeho rádu Benediktínov, spisovateľ a historik z dnes chorvátskeho mesta Dubrovníka Fran Orbin (asi 1563-1610). Po pristúpení k rádu si zobral mníšske meno Mavar. Je však známejší pod talianskou verziou mena Mauro Orbini, ktoré používa aj Slavica. Sám sa však podpisoval menom Mavar Orbin.

  Dnes si tohto autora privlastňujú Chorváti aj Srbi. Jeho rodina pochádzala z čiernohorského mesta Kotor, ale Orbini žil vo vtedy nezávislej republike Dubrovník a túto knihu venoval svojmu mecenášovi Marinovi Bobaljevićovi (1556-1605). Jeho dielo vyšlo v roku 1601 v talianskom jazyku, avšak z nejakého dôvodu ani do dnešných dní nebolo v celosti preložené ani do srbčiny ani do chorvátčiny ani do slovenčiny. Pritom ide o dielo, ktoré má veľký význam pre dejiny Slovanov, a z ktorého čerpajú mnohí autori po celom svete.“

 11. jirik napsal:

  „Dneska jsou čísla o soběstačnosti katastrofální. Každý stát se má dlouhodobě zasadit o to, aby uživil svoje obyvatele. Máme 30 let od revoluce. V 90. letech, kdy nebyla vize v zemědělství, politici řekli, že si vše dovezeme. Máme tady největší koncentrace řetězců a zásadní chyba byla umožnit cizincům kupovat půdu. To v Maďarsku nebo Polsku neexistuje,“ pronesl Babiš.

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201905129868044-30-let-po-revoluci-je-zemedelska-sobestacnost-ceska-katastrofalni-babis-se-rozciloval-na-snemu/

  jaká to silná slova od babiše…a co jeho řepka, solární elektrárny na orné půdě,…..

 12. jirik napsal:

  Řepka zabije ročně stovky srnců, myslivci jsou bezmocní

  Rozrůstající se řepkové lány těší zemědělce, ale děsí myslivce. Každý rok kvůli nim totiž zemřou stovky kusů srnčí zvěře. Ozimá řepka je na jaře první zelenou potravou, ale zvířatům neprospívá. Rostlina totiž obsahuje látky, které srncům ničí játra, plíce nebo nervovou soustavu. Zvěř pak hromadně umírá.
  http://www.hajany.com/clanky/zvirata/repka-zabiji-srnci-zver.html

 13. jirik napsal:

  2019-05-12 Komentáře k aktuálnímu dění_Ing. J. Tichý a Ing. J. Kopa / Suverenita
  část A/

  1/ zprávy z USA

  2/ vývoj ve Venezuele

  3/ Zprávy z Blízkého a Středního východu

  4/ Informace z domova

  5/ Aktuální zprávy z EU

  6/ Co nového na Ukrajině

  7/ Nově zprávy z RF

  8/ Události v Číně

  část B/

  Děsivý stav našeho zemědělství – rozhovor J. Veleby na Parlamentních listech

  Hosté:

  – ing. Josef Kopa (částečně)

  – ing. Jaroslav Tichý

  https://www.svobodny-vysilac.cz/2019-05-12-komentare-k-aktualnimu-deni_ing-j-tichy-a-ing-j-kopa-suverenita/

 14. jirik napsal:

  25. mája je zorganzovaná akcia na sadenie stromčekov v Belianskych Tatrách… Kto chce, môže sa zúčastniť…
  https://www.dobrenoviny.sk/c/162518/zapojte-sa-do-sadenia-stromcekov-tatrach-aj-vy-uz-v-maji?fbclid=IwAR3NdXAzDbbPRgYRuqviW8jtZhLNTOH393ZnSevvBpHgFo_7AFD7XCWZ26E

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..