Otec internetu volá po tom, aby si lidé vzali zpět internet od Googlu a Facebooku

Revoluční myšlenka byla nedávno oznámena „otcem celosvětového webu,“ který plánuje radikálně decentralizovat internet a vrátit ho zpět lidem.

„Pro lidi, kteří chtějí zajistit, aby web sloužil lidstvu, musíme se koncentrovat na to, čemu lidé přikládají největší význam,“ řekl Tim Berners-Lee Vanity Fair. „Byl jsem zděšen při pohledu na vývoj internetu za posledních třicet let.“

To je důvod, proč „otec světového webu“ spustil start-up, kterým chce ukončit dominanci Facebooku, Googlu a Amazonu, zatímco v tomto procesu umožní jednotlivcům převzít kontrolu nad vlastními daty a údaji.

 

Nová online platforma Berners-Leeho a společnosti Inrupt jsou popisovány jako „osobní online úložiště dat,“ kde se vše – od zpráv, hudby, kontaktů až po další osobní údaje – uloží na místo kontrolované uživatelem namísto platformy a aplikací provozované společnostmi, které usilují o zisk osobních informací.

Muž, který vytvořil celosvětový web implementací první úspěšné komunikace mezi klientem a serverem prostřednictvím protokolu HTTP (Hypertext Transfer Protocol) na internetu v roce 1989, běduje, že jeho dílo bylo zneužito silnými subjekty pro všudepřítomné sledování s falešnými zprávami pro psychologické manipulace ze strany velkých korporací, které si z osobních informací jednotlivců udělaly komoditu.

Berners-Lee už dlouho pracuje na novém projektu, který by dostal web zpět lidem. Podrobně to je popsané v časopise Business Technology Fast Company.

Tento nový projekt se v posledních devíti měsících buduje v utajeném režimu. S podporou společnosti Glasswing Ventures je jeho posláním rozšířit toto hnutí mezi vývojáře po celém světě, aby se web decentralizoval a vzal zpět sílu od těch, kteří zavedli centralizaci. Jinými slovy, je to hra s Facebookem, Googlem a Amazonem.

 

„Musíme to udělat nyní,“ řekl Berners-Lee o nově zahájeném projektu. „Je to historický okamžik.“ Jako hlavní impuls nedávného oznámení označil, politické ovlivňování Facebooku a jeho neoprávněný přístup k soukromým údajům přibližně 50 milionů uživatelů. Nebude tak již profesorem na MIT na plný úvazek.

Na MIT Berners-Lee vedl několik let tým, který navrhl a již vybudoval decentralizovanou webovou platformu nazvanou ‚Solid‘, která bude základem toho všeho. Pokud půjde vše podle plánů, stane se tato platforma něčím, čím byl Netscape pro první uživatele internetu.

překlad tereza | zdroj: 9

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6 komentářů

 1. hajc napsal:

  to je úžasná pozitivní zpráva

 2. .lak napsal:

  Logika věci je to že jako správná inkvizice konqisty kacířů a rouhačů jsou jistě vlivové skupiny zřízené mamony aby si lidé neuvědomovali v čem se pohybují v duchu známého rčení že nejlepší otrok je ten který o tom neví a tedy cenzuru svobodného média by zařízli s chutí a za profity šlechty.
  https://www.youtube.com/watch?v=1BtEqIEJOAs

  No a na zvědavec jsem napsal reakci pod čarou.

  Vnímám tam některé vady

  Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 82.?.?.?
  1. Juncker si nedělá dobrý byznys. Juncker to dělá z přesvědčení. Jako přesvědčený by také do funce instalován. Stejně tak Tusk, Merkelová a j. Jsou odhodlaní uskutečňovat tuto vizi.
  2. Stejně tak i vedení OSN toto vše dělá z přesvědčení. Nikdo nepřesvědčený mezi ně nesmí.
  3. Je jistě pravda, že někteří na nižších úrovních to dělají i (!) pro peníze, ale hlavní i zde je jejich přesvědčení. Třeba plně nerozumějí cílům vyšších, ale těm cílům věří.
  4. Nemám rád, když se útočí na Sorose. Zaprvé je takových mnohem víc, a zadruhé,
  on to nedělá jen(!) z čistého přesvědčení, ale i(!) kvůli penězům – proto není tak nebezpečný, jako ti, kteří to na jeho úrovni dělají jen(!) z přesvědčení. To, že to Soros dělá i kvůli penězům sice na něj strhává hněv mnoha lidí, ale oni by si měli více všímat těch,, kteří to dělají s čistého přesvědčení.
  5. Ohledně toho přesvědčení tu je jasná analogie s nacionálními socialisty, jen s tím rozdílem, že nyní jde o socialisty internacionální, lépe vystiženo globálně mononacionální.
  S komunisty se to moc srovnávat nedá, jim šlo jen o boj proti kapitálu. Také není správně je obviňovat z jakéhosi neomarxismu, to je zachlazená idea např. J. Fuchse, který od marxistů mnoho vytrpěl. „Neomarxismus“ se pokoušejí nějak definovat, ale to není možné. Jediná a přesná analogie je tu, jak jsem uvedl, a to i s jeho fanatismem, s nacismem. Žde jde o levici, je ovšem jasné: i nacismus byl levicová(!) ideová zvrhlost, i když (komunisté i) tito globální mononacionalisté záměrně mylně zařazují nacismus do (extrémní) pravice – vlastně jen aby chameleónsky předváděli, že oni jsou jiní. Ne. Jsou stejní.
  6. Vzhledem k výše uvedenému tu je velké nebezpečí do budoucna – tak, jak to známe z ničivé 2. světové války až po Norimberský proces, který, jak patrno, pro svou mírnost nedokázal tuto ideologii zastavit.

  367816

  _________________________________________________________
  To všechno je nastrčené loutkové divadlo podlokajníků kteří jsou víceméně přesvědčiví a i takové tam mají kteří jsou přesvědčení užiteční idioti. Systém dluhu či úrokový to ovládájí loutkovodiči. Jsou to majitelé krachujícího úpadkového světa a věru mají prostředky jak ovládat nejenom jednotlivce, národy ale i kontinenty a tkz. velmoci. Ano jsou to ti 1% neoliberálové kteří jsou v zákulisí a dělají choreografie se scénáři. A to že chtějí omezit spotřeby je tedy jenom o zchudnutí a zíntenzivnění rvaček bezskrupulózních. Zvláštní je to že děti problematickými školstvími egoismu v podstatě fachidiotů kdy pravá neví co dělá levá tomu tleskají. Logika věci je to že je u nich pěstován pavlovův reflex odměny za ochotu. A potom jsou z nich v podstatě nepříčetní zastánci autorit. Autority jsou jaké ? No systému dluhu a úroků a jste v kruhu beznaděje, bezmoci a zmaru. I automaticky hlupáctví které je pilířem dění této koncepce totality velkomožných v podstatě zvrhlé sexuality obchodu s bílým masem znuděných vyprzňováků, vymařováků, devastováků s mimikrami důstojných nóbles pokud možno s propagandou rytířských zachránců kultury, morálky a slušnosti? 🙂 😀
  USOCIÁLPATISMU TOTÁL

  • Jan napsal:

   Rikate z presvedceni? Ja za tim vidim moc a penize, kterou dostali, aby delali to, co se od nich zada! Jako za komousu! Kluci co byli ve strane na VS a psali posudky na studenty (muj pry byl popravou pro mne a ten hajzl uz je mrtvy) dostali ta nejlepsi mista po promoci. Po sametu ze sebe zase udelali dissidenty a jeli dal.
   Nepopiram, ze se nejaky idiot z presvedceni mezi nima najde!

 3. Jan napsal:

  Uzasna zprava! Ze by lide procitali?

 4. jirik napsal:

  Odborníci z Newyorské univerzity vyvinuli umělou neuronovou síť, která může padělat otisky prstů pro nabourání se do biometrických bezpečnostních systémů. Umělá inteligence DeepMasterPrints je schopna vybrat každý pátý otisk v databázi.

  https://cz.sputniknews.com/svet/201811168481533-Umela-inteligence-otisk-prst/

  připomíná mi to Hříšní lidé města pražského díl otisky prstů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.