Otec internetu volá po tom, aby si lidé vzali zpět internet od Googlu a Facebooku

Revoluční myšlenka byla nedávno oznámena „otcem celosvětového webu,“ který plánuje radikálně decentralizovat internet a vrátit ho zpět lidem.

„Pro lidi, kteří chtějí zajistit, aby web sloužil lidstvu, musíme se koncentrovat na to, čemu lidé přikládají největší význam,“ řekl Tim Berners-Lee Vanity Fair. „Byl jsem zděšen při pohledu na vývoj internetu za posledních třicet let.“

To je důvod, proč „otec světového webu“ spustil start-up, kterým chce ukončit dominanci Facebooku, Googlu a Amazonu, zatímco v tomto procesu umožní jednotlivcům převzít kontrolu nad vlastními daty a údaji.

 

Nová online platforma Berners-Leeho a společnosti Inrupt jsou popisovány jako „osobní online úložiště dat,“ kde se vše – od zpráv, hudby, kontaktů až po další osobní údaje – uloží na místo kontrolované uživatelem namísto platformy a aplikací provozované společnostmi, které usilují o zisk osobních informací.

Muž, který vytvořil celosvětový web implementací první úspěšné komunikace mezi klientem a serverem prostřednictvím protokolu HTTP (Hypertext Transfer Protocol) na internetu v roce 1989, běduje, že jeho dílo bylo zneužito silnými subjekty pro všudepřítomné sledování s falešnými zprávami pro psychologické manipulace ze strany velkých korporací, které si z osobních informací jednotlivců udělaly komoditu.

Berners-Lee už dlouho pracuje na novém projektu, který by dostal web zpět lidem. Podrobně to je popsané v časopise Business Technology Fast Company.

Tento nový projekt se v posledních devíti měsících buduje v utajeném režimu. S podporou společnosti Glasswing Ventures je jeho posláním rozšířit toto hnutí mezi vývojáře po celém světě, aby se web decentralizoval a vzal zpět sílu od těch, kteří zavedli centralizaci. Jinými slovy, je to hra s Facebookem, Googlem a Amazonem.

 

„Musíme to udělat nyní,“ řekl Berners-Lee o nově zahájeném projektu. „Je to historický okamžik.“ Jako hlavní impuls nedávného oznámení označil, politické ovlivňování Facebooku a jeho neoprávněný přístup k soukromým údajům přibližně 50 milionů uživatelů. Nebude tak již profesorem na MIT na plný úvazek.

Na MIT Berners-Lee vedl několik let tým, který navrhl a již vybudoval decentralizovanou webovou platformu nazvanou ‚Solid‘, která bude základem toho všeho. Pokud půjde vše podle plánů, stane se tato platforma něčím, čím byl Netscape pro první uživatele internetu.

překlad tereza | zdroj: 9

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6
Komentujte

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
.lakjirikJanhajc Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
hajc
Host
hajc

to je úžasná pozitivní zpráva

.lak
Host
.lak

Logika věci je to že jako správná inkvizice konqisty kacířů a rouhačů jsou jistě vlivové skupiny zřízené mamony aby si lidé neuvědomovali v čem se pohybují v duchu známého rčení že nejlepší otrok je ten který o tom neví a tedy cenzuru svobodného média by zařízli s chutí a za profity šlechty. https://www.youtube.com/watch?v=1BtEqIEJOAs No a na zvědavec jsem napsal reakci pod čarou. Vnímám tam některé vady Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 82.?.?.? 1. Juncker si nedělá dobrý byznys. Juncker to dělá z přesvědčení. Jako přesvědčený by také do funce instalován. Stejně tak Tusk, Merkelová a j. Jsou odhodlaní uskutečňovat… Číst vice »

Jan
Host
Jan

Rikate z presvedceni? Ja za tim vidim moc a penize, kterou dostali, aby delali to, co se od nich zada! Jako za komousu! Kluci co byli ve strane na VS a psali posudky na studenty (muj pry byl popravou pro mne a ten hajzl uz je mrtvy) dostali ta nejlepsi mista po promoci. Po sametu ze sebe zase udelali dissidenty a jeli dal.
Nepopiram, ze se nejaky idiot z presvedceni mezi nima najde!

.lak
Host
.lak

Moje reakce je pod čarou. 😀

Jan
Host
Jan

Uzasna zprava! Ze by lide procitali?

jirik
Host
jirik

Odborníci z Newyorské univerzity vyvinuli umělou neuronovou síť, která může padělat otisky prstů pro nabourání se do biometrických bezpečnostních systémů. Umělá inteligence DeepMasterPrints je schopna vybrat každý pátý otisk v databázi.

https://cz.sputniknews.com/svet/201811168481533-Umela-inteligence-otisk-prst/

připomíná mi to Hříšní lidé města pražského díl otisky prstů