P.C.Roberts: Putin zaváhal – a Sýrie ztratila provincii Idlib

Provokace, které Putin přehlíží, v těchto dnech eskalují. Peter Ford, někdejší britský velvyslanec v Sýrii napsal, že Washington využil okamžik Putinova váhání jak dál v Sýrii k tomu, aby vyeskaloval svou záminku k útoku na syrskou armádu. Původní záminkou měl být totiž „chemický útok“, který samozřejmě provedou washingtonští teroristé, ale bude z něj obviněna Sýrie, ale tenhle vousatý úskok byl zatím odložen k ledu a nahrazen čímsi modernějším.

Teď Washington vyhlašuje, že jakýkoli pokus osvobodit syrskou provincii Idlib z rukou teroristických spojenců bude mít za následek americký vojenský útok na Sýrii, a za záminku tohoto postoje vyhlašuje jak obvykle „humanitární problém“. Konkrétně proud uprchlíků, kteří Idlib opouštějí. Že by ovšem žádní uprchlíci ze syrského Idlibu nebyli, kdyby si si z něj washingtonští žoldáci neudělali svoje rejdiště, se už Washington nezmiňuje. Nejnověji americkou výhrůžku na adresu Sýrie a Ruska vyslovil zvláštní Trumpův vyslanec pro Sýrii James Jeffrey slovy, že Spojené státy útok na Idlib nestrpí:

Takže: Syrsko-ruské osvobození Idlibu z rukou washingtonských teroristů se nebude konat, pokud Putin nevysloví svůj souhlas s vytvořením takové ruské letecké převahy nad územím Sýrie, která by Američanům jejich plánovaný útok na Sýrii znemožnila. V tomto případě by Putin musel přijat riziko zničení amerických útočných sil (které ovšem svým postojem Putina do takovéhoto rizika doslova tlačí), a tím i riziko války Rusko-USA.

Další hádankou pro svět je Putinovo rozhodnutí cílené k uspokojení tureckého prezidenta Erdogana, aby se namísto jejího osvobození zřídila v Idlibu pouze demilitarizovaná zóna. Jak ovšem mohli tito dva politici dospět k fantastickému názoru, že USA a jejich terorističtí spojenci v Idlibu budou nějaké demilitarizované pásmo respektovat, je záhadou. To už ruská zahraniční politika zahrnula do svých prostředků i iluze?

Co může Putin nyní učinit? Jestliže znovu ustoupí, může čekat jen provokace další a nebezpečnější . Až mu nakonec nezbude jiná volba než jen buď zvednout ruce nad hlavu nebo nukleární válka.

Washingtonské provokace by se nevyšphaly do dnešních výšek, kdyby Putin zaujal méně smiřlivý postoj k USA už v minulosti. A kdyby též nebylo tolik opakovaných ruských váhání i předčasného stažení ruských sil ze Sýrie.

Zdroj: 9

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6 komentářů

 1. Martin napsal:

  Putin ví co dělá,nepodceňoval bych ho,Trump to samé,jsou to vůdci na svých místech,vše ostatní je jen stafáž.
  Finále se blíží.

  • tomáš marný napsal:

   Milý martine,
   dávám ti za pravdu. Když skuteční vidoucí potřebují udělat nějaký důležitý tah či manévr, popřípadě šach mat, předhodí „nenasytnému zvířeti nějakou kořist. Důsledky pro „útočící entitu“ jsou potom ohromující a nepochopitelné. Takže ti dávám ještě jednou zapravdu…..
   tm

 2. CZK napsal:

  Myslím si, že Putin je velmi dobrý hráč šachu a skoro bych se vsadil, že lepší, než autor článku. Cíl je nepřipustit celosvětový fatální vojenský konflikt.

  • Mojmír napsal:

   Presne tak. Putin sa snaží aj za cenu obetí nevyvolať III. svetovú, pretože to by bol koniec ľudstva na Zemi. Treba vydržať a neoconi sú už v koncoch, melú z posledného. Ľudia by to už mali pochopiť.

 3. Peter napsal:

  Suhlas so vsetkymi komentami. Napadá mi ze v Biblii sa píše kto/čo ukončí vojnu v Sýrii….ked si dobre pamätám….Nie je to tam? Skoncuje so všetkymi vojskami a stretne sa s nimi v poslednej vojne kde ich vsetky porazí….
  Ludstvo je pred bránami navratu späť k vyssiemu stavu vedomia….mozeme nazvat aj Kristovským. Moze to byt ono….alebo este tzv falošny navrat Krista. Ako spasitel ukončenia konfliktov….zevraj to mal byt Irán…persónu konkrétnu neviem…spomina sa Maytreia. Fakt ale je ze Iran si svoju úlhu nesplnil. Zahnat Isil a tym nastolit jemnejší Islamský kalifat v Európe. Toto za neho,mimo plánu Globálneho prediktora,robí Rusko…..myslim si ze sme pred nejakym velkym okamihom. Či uz skutocnym posunom vo vedomí alebo poslednymmm blafom svetovej elity….ale to už je jedno….Ludstvo sa vymaní z pazúrov parazita a oslobodí sa! Pekny den aj ked u nás od dnes upršaný 😉

 4. Austin napsal:

  Putin vi presne co delat,ale je to tam velmi riskantni hra,staci spatne tahnout a rozjede se velka valka do ktere nechce Putin spadnou i kdyz by ji vyhral a pravo by bylo na jeho strane.Ale k cemu mu bude ze je v pravu kdyby se to zvrtlo a pak by uz to neslo zastavit,musi velmi opatrne a z Trampem tu Americkou statni elitu odrovnam pokud mozno mirovou cestou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..