Paní prezidentka a skládka v Pezinku – překvapivá zjištění

Ivo Rušák
12. 5. 2019
Začínám být už lehce alergický na neustálé zdůrazňování nehynoucí slávy nově zvolené slovenské prezidentky plynoucí z její doposud největší politické zkušenosti, tedy z činnosti okresní aktivistky kolem skládky odpadu v Pezinku. A jelikož se stále mluví o nelegální skládce a hnutí občanů za odstranění této těžké ekologické zátěže nacházející se v těsné blízkosti obytných domů, tak jsem se konečně odhodlal k hledání na netu, co že to tam kdo páchal za zhůvěřilosti, proti kterým se paní Čaputová tak statečně postavila.

A nestačil jsem zírat. Zejména poté, co jsem mezi jejími různými a různě stylisticky vylepšenými životopisy a články o jejích úspěších, jimiž si získala světovou proslulost zejména na Pezinsku, narazil na portál „odpady-portal.sk“, kde jsou různé články víceméně zachycující chronologii událostí, ale i všechny výroky správních a justičních orgánů až po Evropský soudní dvůr. Není třeba se tím vším prokousávat, ono si stačí přečíst pár z té řady článků tamo zveřejněných. Pak jsem si vzal ještě na pomoc různé internetové mapy, turistické, satelitní, plánovač tras atp. A výsledek mého (podotýkám, že laického!) pátrání? Takže:

V Pezinku existovala skládka komunálního odpadu ještě z dob socializmu, takže celkem logicky neměla dnes požadovaná povolení, posudky a nebyla důkladně zajištěná proti průsakům do spodních vod atd. atp. Když se zaplnila, tedy dosloužila, bylo potřeba založit skládku novou. Volba padla na vytěžený prostor bývalé cihelny u Pezinku, kde tedy soukromá firma tuto skládku zřídila, a protože dle všech platných předpisů a hygienických zásad, tak získala povolení od Ministerstva životního prostředí SR. Skládka byla poté zkolaudována a bylo povoleno její užívání. A zde jeden podstatný detail: Město Pezinok a jeho obyvatelé vyprodukují ročně cca 5.000 tun komunálního odpadu a tato skládka byla určena na jeho skládkování, tedy odpadu vyprodukovaného samotným Pezinkem a jeho obyvateli.

Při pohledu do map je pak zřejmé, že v Pezinku je pro nás důležitý orientační bod železnice, tedy hlavní koridorová trať Bratislava – Žilina – Košice, která tudy běží od jihozápadu k severovýchodu. Skládka je jihovýchodně od ní a je od města a obytných souborů oddělená řadou budov průmyslové zóny, touto železnicí, železniční stanicí a kolem stojícími vysokými protihlukovými stěnami. Samotné město se nachází severozápadně od této železnice a obytné soubory jsou – přes všechny ty překážky – od okraje skládky vzdálené vzduchem asi půl kilometru.

Nicméně se asi našel někdo, komu se i to zdálo moc blízko, možná to vadilo nějakému majiteli blízkých pozemků, které by ztratily na tržní hodnotě, to už se asi nikdy nedovíme. A tak se vše dalo do pohybu. Paní Z. Čaputová byla v zastupitelstvu, měla právnické vzdělání a stala se spolupracovnicí právnické neziskovky Via iuris, byla založena iniciativa Skládka do města nepatří. A začaly se rozesílat žaloby k soudům, sepisovat petice občanů a věc se posouvala stále výš a výš, a jelikož slovenské soudy všech stupňů potvrzovaly platnost povolení k provozu skládky, skončila věc až u Evropského soudního dvora.

Ten ale nerozhodoval o (ne)ekologičnosti skládky či o právních pochybeních při jejím schvalování, ale na základě vhodně vymyšleného podání o tom, že občané Pezinku neměli dostatečnou možnost se s projektem seznámit a spolurozhodovat o jeho realizaci, a aniž by se tento soud opíral o nějaký konkrétní předpis, tak rozhodnul o (cit.) „právu veřejnosti na účast při rozhodování v záležitostech, které ovlivňují životní prostředí”, a to nejen v Pezinku, ale současně i v celé EU, takže vytvořil precedens, dle kterého se teď v EU má v takovýchto případech postupovat.

A Nejvyšší soud SR pak na základě tohoto výroku o „právu veřejnosti na účast při rozhodování v záležitostech, které ovlivňují životní prostředí ”, zrušil všechna předchozí rozhodnutí, čímž se nová, schválená a již používaná skládka stala nelegální.

Zde je třeba si znovu uvědomit, že tato skládka byla ale zřízena kvůli skládkování odpadu vyprodukovaného obyvateli města Pezinok. Nachází se mimo obytnou zónu města, a to v krajině víceméně zdevastované intenzivní zemědělskou činností. Nicméně zastupitelstvo rozhodlo, že skládkování bude probíhat jinde než v katastru města a komunální odpad se tedy bude vyvážet na skládku u obce Dubová. Tam je menší skládka, vzdálená cca 400 m od nejbližších obytných domů, které před jejími vlivy nejsou nijak chráněné, přičemž se skládka nachází na loukách na okraji lesů a nedaleko hranice chráněné krajinné oblasti Malé Karpaty.

Skládka v Dubové je pak od centra Pezinku vzdálená po silnici asi 12 km. Každý „kuka” vůz tedy musí po naplnění projet navíc 24 km z Pezinku na tuto skládku a zpět. Jak zmíněno, město Pezinok vyprodukuje ročně cca 5.000 tun komunálního odpadu. Předpokládáme-li pak, že kuka vůz má kapacitu příkladně 5 tun odpadu, musí tyto vozy za rok uskutečnit 1.000 jízd z Pezinku na skládku v Dubové, přičemž projíždějí obcemi Vinosady, Kráľová, Dubová a samým centrem města Modra, přičemž ve všech těchto místech tak zhoršují kvalitu životního prostředí. Za rok takto kuka vozy s odpadem z Pezinku najezdí cca 24.000 kilometrů (objedou s tím odpadem za rok tedy více než polovinu rovníku!) a předpokládáme-li spotřebu 20 litrů nafty na 100 km (pomalé jízdy v obcích a brždění a rozjezdy ve městech), spálí takto navíc 48000 litrů nafty.

Výsledkem „ekologického snažení aktivistky Z. Čaputové a obyvatel Pezinku tedy je, že se skládka jen přesunula jinam a ekologicky se nevyřešilo naprosto nic. Naopak vyvstává otázka, co je ekologického na tomto šíleném celoročním převážení pezinského odpadu sem a tam přes další město a tři další vesnice a na zbytečném pálení tisíců litrů nafty?!? A co je morálně spravedlivého na tom, že odpad, který obyvatelé Pezinku vyprodukují, budou trvale „sypat na hlavy“ obyvatel malé, a tedy v podstatě bezbranné obce, která s tím odpadem nemá nic společného?!?

Nicméně:
Za tuto brutální ekologickou absurditu a morální zločin Z. Čaputová obdržela v USA Goldmanovu cenu přirovnávanou k Nobelově ceně za ekologii. Tuto cenu obdrží ročně jediná osoba za jeden kontinent. Jsou snad lidé v nadaci Goldmanovy ceny úplní blázni?!?

Za tuto brutální ekologickou absurditu a morální zločin byla Z. Čaputová odměněna raketovým vzestupem na slovenské politické scéně, kde ji masivní mediální kampaň vynesla z funkce zastupitelky okresního města až do funkce prezidentky SR. Jsou snad novináři ve slovenských médiích úplní blázni?!?

Za tuto brutální ekologickou absurditu a morální zločin byla Z. Čaputová aktuálně jmenována Evropskou osobností roku. Cenu jí krom stanice Euronews udělil Evropský podnikatelský summit (na cenu byla nominována i ekologická aktivistka Greta Thunbergová a bojovník proti rasizmu, fotbalista Lilian Thuram). Jsou snad představitelé evropských podnikatelů úplní blázni?!?

Pokud si na tyto tři výše uvedené otázky nemůžete odpovědět kladně, pak je velmi pravděpodobné, že tu se slovenským národem, ale i s celou V4 někdo hraje opravdu, ale opravdu nepěknou hru… 🙁

P.S.: Jsem zvědavý, co časem vznikne na místě té dnes již zrušené skládky. Že by třeba nové výrobní haly?, nebo snad dokonce developerské satelitní městečko? Předpokládám, že ten lukrativní pozemek bude teď díky Z. Čaputové náležitě výhodně zhodnocen.

Zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. Vladislava napsal:

  A copak s tím Slováci udělají? Mluvení asi nikam nepovede a za pár dní bude paní presidentka sedět na trůně jako pijavice a nikdo se jí už nezbaví.

  • Maroš napsal:

   No – od začiatku tvrdím, že kauza pezinská skládka je vecou tzv. realitnej mafie a nie náhodou sú reality v Pezinku často drahšie ako v samotnej Bratislave, lebo ten základný bonus spočíva vo „vidieckosti na okraji veľkomesta“ – a vieme, kto všetko z bratislavských hlaváčov a zbohatlíkov má nehnuteľnosť práve v Pezinku. A nosatých. O tom je tá Goldmanova cena – podobná špekulácia s investormi rovnakého razenia prebehla aj v Jarovciach a Rusovciach – a náhodou to boli sponzori pre zmenu ficovcov.
   Najväčšia sranda je však v tom, že pezinské pozemky sú azda najviac na Slovensku zamorené rádioaktívnym radónom a v Pezinku existujú domy, v ktorých ich majitelia jeden za druhým pomreli „náhodou“ na rakovinu – a pezinským vínom to asi nebude. Pezinok – pezinská Baba, je stará sopka a celá oblasť sa dotýka tektonického zlomu Komárno, Pálkovičovo, Jur pri Bratislave, Bratislava, takže ten radón je tam prítomný ako v seizmicky živej oblasti – tu prebiehajú posuny kryhy, ktorá sa podsúva pod Malé Karpaty, a drobné otrasy /v Bratislave každých 15 rokov 2-3 RS, a v okolí otrasy 2-5 RS, a existuje aj veľmi zlá predpoveď pre celú túto oblasť /7-8 RS/ – posun skokom – Komárno už má v minulosti za sebou 9 RS /“rozpadla sa komárňanská pevnosť a v Dunaji vrela voda“/ – osobne by som tam do celoživotného bývania neinvestoval až pokiaľ to znovu neprebehne – potom je zase čas 20O-400 rokov, ale teraz sa čaká práve na tie zlé udalosti. V Bratislave celá oblasť Rače – čo je smerom na Pezinok – klesá. Developerom samozrejme tieto skutočnosti neprekážajú – len info o nich – kazí to kšefty. Takže je dosť možné, že jedného dňa „tam“ vznikne „skládka stavebného odpadu“ – ale ten zase nie je taký nebezpečný ako komunálny – a bude sa šikovať pod diaľnice. Ako sa aj šikuje.

   A tá červená pijavica? Mentálne ani psychicky to nezvládne – jedna vec je byť volebnou vyčesanou a zretušovanou bábkou, a druhá vec je byť prezidentskou bábkou bez volebného tímu – a táto marketingová vystrašená chudera-komparzistka na toto už nemá gule. Moja suseda má na to výraz – „Vyčistí sa to samé – ako prasknutý vred“. Francúzi majú na to príslovie – „Minulosť a nízky pôvod dobehnú každého!“

   https://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/zemetrasenie-dolnom-rakusku-otrasy-pocitili-vo-viedni-pezinku-aj-bratislave.html

 2. Maroš napsal:

  Len pre zaujímavosť – ako sa dá bombastickým spôsobom dostať k pozemkom, nabrať si na rohy úver zo zahraničia – a hádajme, kto ovláda filmový priemysel vo svete – a potom to streliť a vypariť sa!

  “ „Všetci s tým súhlasia, pre mesto to bude bonus, keď sa to podarí vybudovať. Bude to niečo, čo nemá v Európe obdobu,“ zhodnotil Škodler.“ /ŠKOD-ler – starosta, pozn./
  https://www.cas.sk/clanok/643950/unikatny-projekt-v-bratislave-film-park-jarovce-nebude-mat-v-europe-obdobu/

  SOLID ENTERPRISE GROUP, s.r.o. – Prehľad
  https://www.finstat.sk/50095137/obchodny_register
  https://www.indexpodnikatela.sk/50095137

  Čiže – posraná eseročka ako biely kôň – za 5 tisíc euro?! A prečo nie rovno investičná akciová spoločnosť – aby z toho malo zdroje aj mesto a obec? No práve preto! A takto sa predávajú mestské-obecné pozemky! A „všetci to chcú“!

  „O dva roky neskôr projekt zmenil meno na Film Park Jarovce a tiež sa výrazne zväčšil. Plocha areálu zrazu narástla viac než štyrikrát – zo 6,45 na 27,6 hektára.
  V projekte pribudla aj necelá polovica hektára vodnej plochy a náklady narástli o vyše 40 miliónov eur. Účet za filmové štúdiá je teraz na sume 103 miliónov eur. Zaplatiť by ho mali zahraniční investori. Detaily o investoroch prezradiť zatiaľ nechce.“ – niekto NECHCE prezradiť, kto bude so súhlasom nejakých nastrčených skorumpovancov vlastniť kus Slovenska?
  https://bratislava.sme.sk/c/20483503/slovensky-hollywood-mal-v-jarovciach-uz-stat.html

  Slovenský HOLÝ ÚD – pozemky pod pezinskou skládkou sú len odvar na odpútanie od omnoho väčších pozemkových špekulácií – a vedia o tom „všetci“ v parlamentných stranách. Treba to začať vešať!

 3. TomBart napsal:

  pohlad z druhej strany,
  Caputovej otec bol kedysi vo firme, ktora vlastnila skladku

  http://www.ekologickaskladka.estranky.sk/clanky/pezinska-skladka-ucinkovali.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.