Pár postřehů ke Srí Lance

…..úvaha našeho čtenáře, který navštívil Sri Lanku….

11:54

Ráj turistů se během jediného dne změnil v opuštěnou zemi, kde tisíce a tisíce průvodců, tuktukářů, majitelů guesthousů a malých restaurací najednou marně čekají na zákazníka. Turistický ruch na Srí Lance nebyl díky socialistickému zřízení globalizovaný, živil veřejný sektor a spoustu místních lidí, kteří díky bohatým návštěvníkům mohli vést důstojný a spokojený život.

Přestože se dařilo po skončení občanské války nastartovat boom cestovního ruchu, hospodářství země bylo z velké části financováno prohlubujícím se státním dluhem. Dle údajů Zastupitelského úřadu ČR v Dillí byly výdaje státního rozpočtu v posledních letech téměř z 50 % kryty půjčkami. Problémem jsou především 6 % a více procenty úročené čínské půjčky, které byly uzavírány na 15 a více let a podle LK Centrální banky činí více než 6 mld. USD. Ve světle předpokládaných splátek zahraničního dluhu ve výši 5,6 mld. USD v roce 2018 rozhodla vláda v březnu 2017 o pozastavení jakýchkoliv nových půjček minimálně na příští tři roky.

„Teroristický útok“ a především následné bezpečnostní riziko s téměř stoprocentní jistotou znamenají pro tuto zemi státní bankrot. Zemi, která nebude schopna splácet své závazky, bezpochyby navštíví exekutor („delegace“) a bude chtít kompenzaci v podobě toho nejcennějšího co Srí Lanka má. Přístavy, turistické rezorty a čajové plantáže skončí v rukou zahraničních investorů. Od té chvíle Srí Lanka již nikdy nebude tou laskavou pohádkovou zemí, kterou jsme měli možnost poznat.

Ptáme-li se tedy, v čí prospěch proběhly teroristické útoky, je třeba sledovat cestu peněz a nikoli cestu domnělé náboženské nesnášenlivosti.

Hezký den

Martin Rybář

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5 komentářů

 1. bloblo napsal:

  Tak ono je od počátku celkem jasný, že podobný organizovaný teror muslimskýma pomatencema, je z repertoáru sionistů.

 2. Pavel napsal:

  Příteli já bych to tak černě neviděl. Ta země má cca 22 milionů obyvatel a cca 6 bilionů Kč HDP – čili hrubý domácí produkt. Celkový dluh takové země u těch čínských půjček cca 138 miliard korun. To není žádná hrůza. To by měla Srí Lanka zvládnout i bez prodeje svých přístavů, čajových plantáží apod. Ještě jednou – HDP Srí Lanky je cca 6 bilionů Kč. To je více nežli je náš HDP – 5,3 bilionů Kč. Srí Lanka tento úder může zvládnout bez prodeje svých aktiv.

  • kalia napsal:

   To je ale přeci HDP v době, kdy tam jezdí turisti.. Teď to třeba zvládne zaplatit, ale pokud se jí HDP sníží, tak do budoucna by to mohlo směřovat tam, o čem píše tento článek.

   Jinak k článku: sledovat tok peněz je také dobrá rada, jak odhalit některé věci.

 3. Pavel napsal:

  Ano sledovat tok peněz je základ. Ale to, že by tam přestali jezdit turisti, tak tomu nevěřím. V Paříži bylo vícero útoků islamistů a turisti tam jezdí stále. Stejně tak londýnské metro je stále používáno i když tam proběhly atentáty. O letišti v Bruselu nemluvě nebo vlacích v Madridu. Srí Lanka je nádherná země a mít na to tak tam jedu na dovolenou hned teď.

 4. Martin napsal:

  Budu rád, když se má černá vize nenaplní. Díky za názor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..