Paříž: Nedovolíme, aby Trump destabilizoval Evropu svou obchodní politikou

V dubnu se francouzská vláda vyjádřila, že se nechce zapojit do vyjednávání o clech s Washingtonem. Stalo se tak poté, co USA oznámily, že vyhlášené tarify na hlíník a ocel pro země EU dočasně nebudou platit.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian se rozohnil na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je v současné době v Evropě.

 

 

„On [Trump] ohrozil dohodu o klimatu, ohrozil dohodu o Íránu, ohrozil operační model OSN. Nerespektuje skutečnost, že existuje jednotná Evropská unie. Ve vztahu k Evropě přebírá iniciativy, zejména v oblasti obchodu, které cílí na její destabilizaci. Evropa však nedovolí, aby byla destabilizována, „řekl Le Drian v pátek v rozhovoru pro BFMTV.

Obchodní konflikt mezi USA a Evropou vyeskaloval v březnu  poté, co Washington zavedl 25% tarif na dovoz oceli a 10% tarif na dovoz hliníku. Ačkoli byly tarify pro Kanadu, Mexiko, Evropskou unii a několik dalších států původně pozastaveny, 31. května Spojené státy výjimku zrušily, neboť obchodní partneři s Washingtonem odmítli zahájit jednání.

Trumpova návštěva Velké Británie

Prezident USA má jednání s premiérkou Spojeného království Theresou Mayovou v Chequers a to poté, co v rozhovoru pro deník Sun kritizoval britský postoj k migraci, problematice NATO a protiteroristické politice.

Trump se vyhnul Londýnu kvůli masovým protestům proti němu.

„Myslím, že když lidé vyšly s nafukovacími transparenty proti mé osobě, nebyl důvod, abych Londýn navštívil … Miluji Londýn jako město. Dlouho jsem tam nebyl, ale když evidentně nejsem vítán, proč bych tam jezdil? “ řekl Trump novinám.

Po těžkých jednáních s partnery z EU a Velké Británie se Trump zamýšlí nad setkáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách dne 16. července.

 

Překlad: hana, Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

  1. .lak napsal:

    Mají si koupit šungitovovou čepičku a vibračně se připravit na přechod do 5. demence a do orgastických křečí jestli jsem věrozvěsty nepopletl. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.