Pěstování GM plodin u nás

Stane se z České republiky osamocený ostrov na mapě střední Evropy kvůli podpoře pěstování GM plodin?

Zákazy pěstování geneticky modifikovaných plodin se šíří Evropou. Tento měsíc se k řadě zemí připojilo i sousední Polsko. Česká republika však zatím k podobnému kroku nepřistoupila.

Ekologičtí zemědělci upozorňují, že váhání může snížit konkurenceschopnost tuzemského zemědělství. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců apeluje na odpovědné orgány, aby nedopustily zaostávání za Evropou a existenční ohrožení ekologických hospodářů.

„České republice ujíždí vlak za významnými evropskými zeměmi. Poté, co po Německu, Rakousku, Francii, Řecku a Maďarsku zakázalo pěstování dvou geneticky upravených plodin i Polsko, zůstává Česká republika spolu se Slovenskem skvrnou na mapě střední Evropy, kde má ,lobby´ GMO dveře otevřené,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Tolerance vůči GMO dává v sázku celý systém ekologického zemědělství. Pěstitelé GM plodin neriskují nic, snad kromě zodpovědnosti za zavlečení pozměněných organizmů do přírody. Ovšem ekologické zemědělce rozšíření GM plodin přímo bytostně ohrožuje.

„Pokud se objeví v bioprodukci byť nepatrné množství GM složek, přijde ekologický zemědělec o značku, certifikát, dotace a úrodu. Je nepodstatné, že GM příměs se mohla do ekologicky certifikované produkce dostat úplně nezáměrně – např. na zemědělské technice či v posklizňové lince,“ sdělil Zdeněk Perlinger, předseda PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Polský zákaz pěstování kukuřice MON 810 americké společnosti Monsanto a brambor Amflora německé společnosti BASF potvrzuje, že si náš severní soused a významný evropský zemědělský producent uvědomuje, že je třeba chránit své zemědělce. Zakázáním pěstování GM plodin v celé zemi totiž získají komodity, včetně z nich vyrobených potravin, vyšší důvěru evropských spotřebitelů.

„V Evropě panují mezi většinou spotřebitelů vůči GM plodinám spíše negativní postoje. Je tedy jasné, že polské nebo maďarské potraviny se budou lépe prodávat, neboť GM složky v nich konzumenti nenajdou. Země, které zakazují pěstování GM plodin (s výjimkou vědeckých účelů) podporují konkurenceschopnost zemědělství a na něj navázaného potravinářského průmyslu,“ vysvětlila Kateřina Nesrstová.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí, jímž mohou být GM plodiny pro přírodu a jímž ale rozhodně jsou pro tuzemské zemědělství. Nyní je řada na vládě, poslancích a dalších odpovědných orgánech, aby podobně jako v sousedním Polsku připravili zákon zakazující pěstování GM plodin. Jinak by se mohlo klidně stát, že v Češích probuzená důvěra v české potraviny poklesne a do nákupních košíků si častěji budou vkládat jídlo třeba z Polska nebo Německa.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
farmářsysvician Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
vician
Host
vician

Nekdy mam pocit ze tu budeme zrat jen hrabisovu repku posypanou chemtrais a okusovat amazony co rostou jak houby po desti na urodnych polich. Lesy kacime jak pominuti nove pro jistotu nesazime a jediny hnus k obedu koupite polske s razitkem nemecka v hypermarketu. A kdyz vidim ty matky co o vikendech berou utokem ty hypermarkety s deckama na obed u tech tamanu a hnoju tak co znich asi pak ma vyrust. Zavyslak na bilem cukru a glutamanu.

sys
Host
sys

Nic proti, ale veškeré potraviny kupuji vyrobené v tuzemsku, občas v zimě dobrovolně zelenina, nebo ovoce dovoz, nekecám. Světe div se. Kam vy na to chodíte….

farmář
Host
farmář

Vůbec nezávidím lidem ve městech. Naše rodina má dostatek pozemků, takže si vše k jídlu pěstujeme sami. Máme své maso, doma vyrobené uzeniny, tlačenku, salámy, klobásky, pěstujeme si zeleninu, brambory. Na zimu naložíme 80 kg zelí, máme své jablka, hrušky, třešně švestky, jahody, borůvky, rybíz, angrešt. Slepice nám dají vajíčka, vepříci sádlo, maso. Mléko sice kupujeme, ale jen pro čuníky. Dále kupujeme jen pivo hořčici, ale i to bychom byli schopni vyrobit. Žijeme prostě stejně, jako naší předkové, pouze pracovní prostředky máme moderní. Můžu potvrdit, že nikdo z naší rodiny nebyl a není vážněji nemocen, když nepočítám občas rýmu nebo… Číst vice »