Petice za zachování práva občanů užívat služeb léčitelů

Podepsat petici můžete ZDE.

Petice je adresována Parlamentu České republiky, politikům a představitelům státní moci zákonodárné a výkonné. Týká se oblasti práva každého občana využívat i nadále, na základě jeho svobodného rozhodnutí, služeb léčitelů.

 

Právo užívat služeb léčitelů na základě svobodné volby občana vzniklo v českých a moravských zemích tradicí trvající stovky let, s přerušením v době socialismu. V současné době je kodifikováno v českém právu v Občanském zákoníku v § 2636 – 2651 v oddílu Péče o zdraví, kde je v důvodové zprávě k zákonu zmíněno, že se týká (kromě jiných) i léčitelů. Uživatelů léčitelských služeb a alternativních metod léčby je v současnosti několik milionů, zatímco léčitelů, vycházejících vstříc jejich poptávce, jsou desítky tisíc. Odpovídá to celkovému stavu v EU, kde je tzv.  komplementární a alternativní medicína (CAM) velmi rozšířena. Patří sem namátkou vzato například duchovní a energetické léčitelství, homeopatie, harmonizace čaker nebo meridiánů, ad., obecně metody, které nejsou v souladu s tzv. vědeckými metodami garantovanými státem v rámci Zákona o zdravotních službách a uplatňovaných v zdravotnickém systému. Tyto metody mají dlouhou tradici, obvykle hrají doplňkovou roli k oficiálnímu systému a jsou voleny jejími uživateli na základě svobody myšlení garantované ústavními zákony.

Tato svoboda je v posledních letech zpochybňována politickou reprezentací a Ministerstvem zdravotnictví, kteří činí praktické kroky k jejímu omezení až zrušení:

Nedávno byl například přijat zákon upravující požadavky vzdělání nelékařských pracovníků v oblasti tradiční čínské medicíny: Nutné je nyní tříleté bakalářské vzdělání pro terapeuta čínské medicíny a pětileté magisterské vzdělání pro specialistu čínské medicíny v akreditovaném vzdělávacím programu. V praxi by to mohlo znamenat, že velká část dosavadních nelékařských poskytovatelů tradiční čínské medicíny by již nemohla praktikovat, a to od 1. 9. 2017, kdy zákon (potichu, bez pozornosti médií) nabyl účinnosti. Absolventi tohoto zcela nového povinného vzdělávání totiž zatím neexistují a několik let existovat nebudou. Budou-li však existovat, může se jednat o pár až pár desítek osob. Což by mohlo výrazně redukovat přístup dosavadních uživatelů k těmto metodám. Vedle toho je tento hrubě nahozený pojem „čínská medicína“ tak široký, že může zahrnovat mnoho různých léčitelských oborů, pracujících s čchi, neměřitelnou spirituální energií (která však z vědeckého hlediska ani neexistuje).

Podobný problém je nyní na cestě v záležitosti homeopatik, doporučovaných léčiteli po dobu posledních dvaceti sedmi let existence demokratického státu. Ministerstvo zdravotnictví dvě takové léčitelky pokutovalo s odůvodněním, že se dopouštějí nedovolené zdravotní služby, protože zjišťovaly a posuzovaly zdravotní stav a činily opatření k jeho zachování nebo zlepšení. V takto široké definici podle Zákona o zdravotních službách se ovšem tím pádem může ocitnout každý léčitel, neboť účelem léčitelství je zlepšovat zdraví. Nikdo neví, na jaký další druh či obor léčitelství může přijít řada. A to navzdory tomu, že legálnost léčitelství byla opakovaně veřejně potvrzována představiteli státu a přímo MZ, naposledy ústy náměstkyně JUDr. Tesky Arnoštové. Případ obou léčitelek pokračoval u Krajského soudu v Brně, kam se obě odvolaly a obě byly zproštěny obvinění z porušení zdravotnického zákona. Nicméně MZ se odvolalo k Nejvyššímu správnímu soudu, a ten v červnu zrušil předchozí osvobozující rozsudek a vrátil ho k nižší soudní instanci k dalšímu projednání s obecným výkladem, který, zdá se, vyznívá v neprospěch léčitelů obecně.  Zároveň tento rozsudek NSS vyzývá k široké celospolečenské diskuzi o právním postavení léčitelství – k níž právě tato petice má přispět.

Zatím byla na právním a mediálním poli vyjadřována pouze svobodná vůle státních orgánů, zatímco svobodná vůle lidí, využívajících či majících v oblibě léčitelské metody všeho druhu a filosofii s nimi spojenou, vyjádřena nebyla a nebyla tudíž ani brána v úvahu.

Navrhujeme a žádáme představitele zákonodárné a výkonné moci České republiky o:

1) přijetí novely zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, kterou bude do zákona doplněno nové ustanovení jako odstavec 5 v § 2 tohoto obsahu:

§ 2 (5) Tento zákon se nevztahuje na činnosti, které vykonávají

a) osoby, které nejsou provozovateli zdravotnických zařízení, v rámci svých aktivit v oblasti podpory a ochrany nebo upevnění zdraví a poradenství ke zdravému životnímu stylu,

b) fyzické osoby, které pomocí zejména znalosti bylin, homeopatie, duchovních či jiných podobných prostředků nebo schopností působí na lidské zdraví (léčitelé)

2) Vyzýváme politické strany kandidující ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017, aby veřejně deklarovaly svůj postoj k léčitelství, který budou po volbách zastávat.

3) Jestliže bude v politických kruzích uvažováno o přesnějším definování pravidel poskytování léčitelských služeb, žádáme, aby byla zahájena seriózní diskuze představitelů zákonodárné a výkonné moci se spolky a odbornými organizacemi zastupujícími léčitele, jejímž cílem bude vyjasnění právního postavení léčitelů a vytvoření jasnějšího právního rámce pro jejich činnost v budoucnu. Tuto oblast stát po dobu 28 let zanedbával, ačkoliv představuje výrazný fenomén v životě naší společnosti, který má také spirituální, filosofický nebo energetický přesah individuálně vnímaný uživatelem jako žádoucí a zaručený Listinou základních práv a svobod.

 

Zároveň vyzýváme občany, jimž na věci záleží:

 

Uvědomte si, že osud léčitelství je i politickou záležitostí a leží ve vašich rukách.

Pište svým politikům, poslancům, senátorům a ptejte se před volbami kandidátů, zda preferují osobní svobodu vůle občanů ve věci volby metod péče o zdraví nebo jsou pro regulace směřující k omezení a zákazu léčitelství. Stačí napsat jednotlivým nově zvoleným poslancům sdělení ve smyslu „Žádám, aby mi byl i nadále umožněn přístup k alternativní léčbě a k využívání služeb léčitelů, neboť jej chápu jako péči o své zdraví v širších souvislostech – například energetických a duchovních, nikoli jako náhradu materiálně pojaté zdravotní péče garantované státem. Nepřeji si, aby bylo významně omezeno nebo zakazováno léčitelství a alternativní léčba nelékařů a prosím, abyste v této záležitosti jako náš zastupitel něco podnikl“.

 

Odkazy na zveřejněné odborné články Prof. JUDr. Iva Telce, CSc., vysvětlující podrobně situaci:

Svoboda volby péče o vlastní zdraví: https://zdravotnickepravo.info/svoboda-volby-pece-o-vlastni-zdravi-acta-iuridica-olomucensia/

Postupy přírodních léčitelů ve světle práva: http://www.ilaw.cas.cz/medlawjournal/index.php/medlawjournal/article/view/119/112

Nelékařská homeopatie před soudem: https://zdravotnickepravo.info/nelekarska-homeopatie-pred-soudem/

Další dějství nelékařské homeopatie před soudem: https://zdravotnickepravo.info/dalsi-dejstvi-nelekarske-homeopatie-pred-soudem/

Certifikace přírodních léčitelů: https://zdravotnickepravo.info/certifikace-prirodnich-lecitelu/

Komu bude petice předána: Orgánům zákonodárné a výkonné moci (Parlament, Senát, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo průmyslu a obchodu, příp. další)

Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném e-mailu.

Podepsat petici můžete ZDE.

Loading...

19
Komentujte

avatar
10 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
indického kolegu?dfjirikčarodějniceCelestina Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Právo užívat služeb léčitelů
Host
Právo užívat služeb léčitelů

Pane Marny zasilam Vam e-mail ohledne petice coz podle meho nazoruje je velice dobry napad. Muzete mi na nej odpovedet? Predem dekuji za Vas cas.

Celestina
Host
Celestina

Každému lékaři, který odmítá homeopatii bych sebrala diplom a zakázala léčit lidi. Klasická medicína nezná příčinu nemocí a tudíž ji neléčí, pouze chemikáliemi utlumuje příznaky chorob a vedlejšími účinky z těchto léků-chemikálií způsobuje další choroby. Léčení chronických nemocí v podání dnešní medicíny je velmi odporný a lukrativní byznys, zatímco homeopatie hledá a léčí příčiny nemocí a pacienti jsou vyléčeni. Lékařům jde dnes pouze o to, vyrábět si co nejvíce pacientů a inkasovat zisky, zcela ztratili soudnost, lidskost, morálku a odpovědnost.

jirik
Host
jirik

Vzhledem k mým zkušenostem s >>léčiteli<< rozhodně NEPODEPÍŠU.

zdeněk540
Host
zdeněk540

Třeba jste měl jiříku jen smůlu.
Já znám naopak velice schopné léčitele. Ta úplně nejlepší, co jsem poznal byla super – ta se na mě podívala a hned věděla co je špatně a co je třeba napravit, pak už jen vykládala a sypala to „jako z kulometu“. 🙂
Jen je velká škoda, že jí chyběly určité znalosti, takže to všechno přebírala na sebe a psychicky se zhroutila asi 3 roky nazpět, povídala, že k léčitelství se už nikdy nevrátí, teď pracuje tuším jako masérka a je spokojená.
No a my neznalí si hold musíme pomoct nějak sami.

léčitelé
Host
léčitelé

Pane Jirik, mam takovou zkusenost jako pan zdenek540. Pred 15 lety me zlobyly zlucnikove kameny. Bylo to tak ale,ze operace byla nutna. Schodou okolnosti vsak zdravotni sestry sly na stavku a moje operace byla odlozena. Pote co se vratily spet do prace nejak zapomneli, ze i ja mam objednanou operaci. Co ted moje bolesti byly primo nesnesytelne. Kdyby nebylo jedne z mych byvalych zakaznic, ke ktere se vzdy s vdekem otacim tak nevim jak by tohle vsechno dopadlo. Ve zkratce ona mi doporucila homiopatickou lekarku, ktera mi hned rekla: „To co Vas trapi nejsou jenom Vase zlucnikove kameny, ale predevsim… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Tak zjišťuju, že upalování čarodějnic bude opět v kurzu….asi budu muset dávat pozor co píšu…..

čarodějnice
Host
čarodějnice

Zadne upalovani, krizovani, vrazdeni a tak dale pane jirik. My jenom kazdy mame sve vlastni zkusenosti. Na-opak si myslim ze je dobre co jste napsal. Dal jste nam vedet i to o tech takzvanych sarlatanech. I ty stale jeste prezivaji ve velkych mnozstvich. Ja jsem si myslela, ze dinosauri jiz davno vymrely.

jirik
Host
jirik

Konečně jedna osoba, která používá mozek – děkuji, že někdo pochopil napsaný text…..
Samozřejmě, že uznávám erudované léčitele, kteří dokáží pomoci; kdežto ti co parazitují……..je jich také dost…..a jsou to zdatní manipulátoři…..

Pavel
Host
Pavel

Tato petice je hrozná. Přečetl jsem si ji a nerozumím ji. Osobně si myslím, že stávající stav, kdy je léčitelství (jakékoliv – vč. homeopatie a čínské medicíny) zahrnuto pod činnosti volné, je naprosto vyhovující. Není třeba nic měnit. A že někde v zákoně o zdravotních službách je něco co by mohlo na základě soudů léčitelům ztrpčit život – no vždyť je zde soudní mafie – potvrdila to i paní Benešová a její tvrzení obstálo před soudem. Takže pokud nějaký soudce chce po léčiteli něco více než placení daní z příjmů, tak se prostě hádat a soudit až to dojde třeba… Číst vice »

marcela
Host
marcela

Mimo téma, ….. úvodní foto je nádherné,… Slunce, cesta a podzimní barevná vesta. I když městem kráčela jsem tak dnes žasla jsem, byla v údivu nad skvostem příroděnky, která zabarvila listí co snášelo se k Zemi milé, zafoukal větříček a vlasy mé polaskal mi krásně zabarevný lísteček.

tonda
Host

Souhlas Zdenek540 – i já znám dlouhodobě známou lečitelku-homeopatie. Taky výborná, jak píše Zdenek. Jmenuje se J.J……a nevím, zda-li je to náhoda, rovněž také dělá masérku. Opravdu umí a zná. Nemá reklamu,nepropaguje se. Rovněž jsem znal lecitelku, která si nevzala ani korunu a léčila úspěšně už od doby komunismu až do letošního roku. Bylo ji 91 let,kdy odešla zpět domů. Měla čestné uznání od asociace léčitelů- Rakousko,Švýcarsko,Německo,Francie a Kanada.

Sys
Host
Sys

Lidi neblázněte, žádné léčitele, žádné mastičkáře, tak rozkázala Svatá inkvizice. Čarodějnice se opět musí začít pálit.
Však jste nedávno sledovali třídílný seriálek a v něm to bylo jasně řečeno, ne ?

Kateřina Kulhánková
Host
Kateřina Kulhánková

Milá Celestino,
prosím, neházejte nás všechny do jednoho pytle. A paradoxně – ne diplom, ale licence, se odebí-
rají za provozování homeopatie… A dokud budeme víc věřit informacím zvenku než těm, které nám posílá naše tělo, a chovat se jako poslušné ovce, které nemají vlastní vůli, bude s námi takto nakládáno, a dostaneme se k těm lékařům, kteří alternativu vymítají. Katka

Celestina
Host
Celestina

Paní Kateřino, těch výjimek je tak málo, že je velmi omezená možnost se k ním dostat a případně zaplatit. A k tomu, aby se lidé řídili tím, jak píšete, co k nim posílá tělo, nestačí vůle, ale je třeba znalostí alternativní mediciny a to je na leta studia, na to nestačí laický přístup. Lidem pak nezbývá, než klasická medicína a to je v dnešním pojetí cesta do pekla, pokud jde o chronické choroby. Nekritizovala bych, kdybych neměla vlastní extrémně děsivé zkušenosti. Kdyby klasická medicína alespoň spolupracovala s homeopatií, byly by dnes prázdné nemocnice a to je nepřípustné, proto se odebírají… Číst vice »

Rudolf1
Host
Rudolf1

Nezávidím vám vládu. Tá naša nie je o nič lepšia! Sú to len „loutky“, ktoré plnia príkazy mocných v pozadí (napr.farmaceutický priemysel…). Teda tých, ktorí sa snažia nastoliť nový svetový poriadok (NWO), čiže urobiť z ľudí totálnych otrokov bez ich osobných slobôd a práv. A toto je len z ďalších postupných krokov. Robia to premyslene a pomaly, postupne, aby im na to ľudia neprišli a nevzbúrili sa. Prijatím EURA a vstupom do tzv. jadra, automaticky odovzdáte všetku moc Bruselu…prajem pekný deň. A nedajte sa zotročiť!

jirik
Host
jirik

Česká republika musí zostať v tvrdom jadre Európskej únie a čo najskôr, hneď ako to bude možné, prijať menu euro. Na pondelňajšom sneme českého Zväzu priemyslu a dopravy (SP ČR) v Brne to povedal premiér Bohuslav Sobotka.
http://www.hlavnespravy.sk/premier-cr-sobotka-musime-rychlo-prijat-euro/1166122

df
Host
df

V dohledné době dovezu mého indického kolegu k léčiteli. Jak jsem mu řekl, že je zde taková to možnost, tak okamžiťe souhlasil. Naše západní medicína ale japaktak nezabírá. To je pecka, mám indii na dosah ruky, aniž bych tam jel 🙂

indického kolegu?
Host
indického kolegu?

Nad indii povytahuji sve oboci, pane/pani df. I noi jsou dobre vytoceni“

Pin It on Pinterest