Podle vědců patří sodovka mezi hlavní zdroje hrozeb pro lidstvo

…..když se podíváme na mladou generaci našich dětí, kteří mají nadváhu a někteří trpí obezitou, tak bych článku docela i věřil…..

11:54

Podle vědců patří sodovka mezi hlavní zdroje hrozeb pro lidstvo

Neustálé snižování cen na sodovku a další slazené nápoje patří mezi hlavní zdroje hrozeb zdraví celého lidstva, uvádí vědci v časopise Preventing Chronic Disease.

„Ve všech zemích, které jsme zkoumali, za stejný podíl svých příjmů si dnes člověk může koupit o 71 % více objemu slazených nápojů než v roce 1990. V rozvojových zemích je situace ještě horší. V jejich případě se jedná o 89 % více nápojů než před 27 lety. Lze říci, že zlevnily dvojnásobně,“ uvádí Jeffrey Drope z Americké společnosti pro výzkum rakoviny v Atlantě (USA).

Lékaři a dietologové jsou poslední roky znepokojeni újmou, kterou lidstvu může způsobit holdování slazeným a syceným nápojům. Před dvěma lety vědci z USA zjistili, že nadměrná konzumace slazených a sycených nápojů každoročně způsobuje smrt přibližně 184 tisícům lidí. Většina úmrtí připadá na země Latinské Ameriky a na samotné Spojené státy.

Jak v minulém roce uvedli vědci z Bostonské univerzity, největší výrobci těchto nápojů investují značné sumy peněz, aby prosadili své zájmy téměř ve stovce zdravotnických organizací v USA, což brání ustanovení vysokých cen pro slazené nápoje nebo omezení jejich prodeje.Drope se snažil se svými kolegy zjistit, jak se vyvíjela situace s dostupností slazených nápojů během posledních třiceti let v 40 vyspělých ekonomikách a v 42 rozvojových zemích pomocí určení cen nápojů a výše příjmů v roce 1990 a dnes. Pro komparaci vědci sledovali cenový vývoj obyčejné balené vody ve stejných zemích a za stejné období.

Cenová tendence se ukázala být naprosto opačná. Zatímco cena slazených nápojů ve všech zemích klesla, cena balené vody se buď zvýšila, nebo zůstala stejná. V důsledku obyčejná pitná voda se stala dražším a méně dostupným produktem než slazené nápoje.

„Samozřejmě, že z větší části snížení cen je spojeno s hospodářským pokrokem a globalizací, ale důvod, proč k tomu došlo, spočívá v tom, že politici a úředníci neudělali nic, aby regulovali ceny na slazené nápoje. Podle nás nízké ceny na slazené nápoje nevyhnutelně vedou k zvýšení jejich konzumace a budou bránit v boji proti globální epidemii obezity a cukrovky,“ uzavřeli vědci.

Zdroj (1)

Loading...

7
Komentujte

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
smrdutá mrtvola Václava Havlatomáš marnýjozoMišo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jozo
Host
jozo

Komicke nekdo plete ovocne sycene napoje se sodovkou. Sodovka pro nektere soda pro jine syfon. JInak vodovodni cipramenita voda plna bublinek bez dochucovatel a bombicka CO 2 coz jsou prave ony ty bublinky. Tak nejak by to slo rici take. Pokud se vsak hovori o sodovce pak je to vec nareci. Nekde zakoupite sodovku s tim, ze se va soptaji s jakou prichuti. Inu jiny kraj jiny mrav 😀 U nas jsou to vsak limonady inu i ochucene sodovky. Nazev tedy i tak plete. Ale uprime opravdu existuje nekdo kdo takovou chemicky a chutove obarvenou sycenou bublinkovou vodu dokaze vubec… Číst vice »

Mišo
Host
Mišo

Čistá sodovka napríklad Matoni budiš asi nieje nezdravá možno len ti ochutené gebuziny.

Pin It on Pinterest