Podle vědců trpí depresemi nejčastěji kreativní lidé

Vědci zabývající se výzkumem mozku prohlašují, že nejčastěji trpí depresemi kreativní lidé, umělci, jako jsou herci, zpěváci, spisovatelé, výtvarníci a jiní.

„Umělci jsou často lidé, kteří jsou citlivější, cítí silněji emoce. To z nich může udělat skvělé spisovatele, básníky a muzikanty, ale zároveň jim to může přinést úzkost, depresi, trápení a poruchy nálady,“ prohlásil Michel Reynaud z psychiatrického oddělení pařížské nemocnice Paula Brousse.

Podle Vikrama Patela, ředitele Střediska pro globální duševní zdraví, se zdá, že mezi tvůrčím talentem a psychickými zdravotními problémy existuje pojítko: „Nejpravděpodobnější je, že je to příčinná souvislost fungující oběma směry. Že tedy mozkové závity odpovědné za kreativitu se také zdají být spojené s duševní nemocí. Být kreativní tak člověka vystavuje prostředí, které může zvyšovat riziko duševní choroby.“

Alkohol a drogy můžou být spouštěcím prvkem

Nedávno svět obletěla zpráva o smrti známého hollywoodského herce Robina Williamse, který spáchal sebevraždu právě proto, že dlouhodobě trpěl depresemi. Jeho problémy byly také spojené s alkoholem a drogami, což byla bitva, o níž Williams často a otevřeně hovořil.

„Třetina až polovina závislých má deprese,“ řekl Reynaud. „Lidé objevující se před zraky veřejnosti mohou sáhnout po drogách nebo alkoholu, aby shodili zábrany a posílili tvůrčí schopnosti, a postupně se z toho stane závislost.“

I z českého prostředí je spousta umělců, kteří trpěli depresemi a spáchali sebevraždu. Většina z nich měla také problémy s alkoholem. Mezi nimi byli Iveta Bartošová, Petr Muk, Karel Svoboda a jiní.

Za nešťastné osudy mohou média

Být umělcem/celebritou podle odborníků také obírá dotyčného člověka o soukromí, což může vést k izolaci, nedůvěře vůči okolí či rozpolcení osobnosti mezi ním a soukromou osobou.

Svůj podíl na umělcových duševních stavech můžou mít i některá média, která namísto aby podávala informace o tom, co daný umělec dobrého vytvořil, tak dopodrobna rozebírají jeho osobní život (neštěstí, osobní selhání, zobrazovaní intimních partií na dovolené atd.)

Pravdou je, že média by měla podle etických norem respektovat jejich soukromí a jednat s nimi s úctou. Je také faktem, že řada celebrit bulvární časopisy vyhledává a jsou rády, když se o nich píše.

Řada věcí často působí dvojsečně, nicméně ve všech případech je třeba si uvědomit, že na obou stranách stojí lidé, kteří si zaslouží při vzájemném jednání lidskost a úctu. Jak básník praví: „Rozložil jsem svoje sny pod tvoje nohy, našlapuj tedy zlehka.“

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MarošSysi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sysi
Host
Sysi

Jj, trpívají hysterií, nesoudností, kdy se pokládají za nadlidi a fanatizmem, často provázeným nenávistí, což se projevuje nejčastěji a nejviditelněji při volbách.
Ačkoliv se pokládají za umělce světového formátu, jejich „umění“ se v posledních letech jeví jako dekadentní.

Maroš
Host
Maroš

Všeobecne – starosťami a teda aj depkami sa trápia práve citliví a vnímaví ľudia – sociopati určite nie. No a keďže spoločnosť na jednej strane masíruje úspech a uznanie, ale na druhej strane potiera väčšinu kreatívnych ľudí – títo – porovnávaní sa s tými „dovolene“ úspešnými – nie zaslúžene úspešnými – majú pochopopiteľne depky. O tom je aj Rain Man – satanistická organizácia, ktorá prostredníctvom médií kontroluje úspech konkrétnych „kreatívcov“ – napríklad úspech top dekadentného Rytmusa, ktorého úlohou je o. i. rozvracať hodnotový systém a kultúru – a rozvracať aj hip hopovú scénu! Jean-Paul Sartre, francúzky filozof 60-tych rokov: „Základom… Číst vice »