Pomluvy, rasismus a křivé obvinění. Za nenávist na internetu hrozí i vězení, varuje policie

Trestný čin lze spáchat i nenávistným projevem na sociálních sítích, které uživatelé běžně berou jako jakousi pavlač, na které lze vykřikovat, co má člověk zrovna na jazyku, ať už je sebevíc jedovatý. Za hranu zákona se ale křiklouni mohou dostat například pomlouvačnými příspěvky, podněcováním k nenávisti, projevy rasismu nebo schvalováním trestného činu. Neúprosné paragrafy připomněla policie ve středu na svém facebookovém profilu.

„Neomezená virtuální svoboda a anonymita má i na sociálních sítích právní rámec a hranice. Svým příspěvkem či jen komentářem můžete naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku. Myslete na to, než napíšete nějaký ten ‚jed‘ – děkujeme!“ napsali policisté na sociální síti. Důvody, proč na zákon upozorňují právě nyní, neupřesnili.

 

 

 

Policisté zdůraznili, že příspěvků na internetu se týkají zejména trestné činy poškození cizích práv, pomluva, křivé obvinění, hanobení národa a rasy, podněcování k nenávisti, šíření poplašné zprávy, podněcování k trestnému činu a jeho schvalování a projev sympatií k hnutí směřující k potlačování práv a svobod člověka.

 

 

Zveřejnil(a) Policie České republiky dne Středa 28. listopad 2018
Za některé z nich hrozí mnohaleté postihy, například až na osm let do vězení může jít člověk, který na internetu někoho křivě obviní. Další trestné činy mají zvýšenou sazbu, pokud člověk při jejich páchání použije veřejnou počítačovou síť. Přísněji trestní zákoník postihuje pomluvu, hanobení národa a podněcování k nenávisti. Převážně až dvouleté vězení pak hrozí například za poškození cizích práv, šíření poplašné zprávy a schvalování trestného činu.

K mediálně známým případům, které se týkají výroků na Facebooku, patři kauza bývalého poslance za Věci veřejné Otto Chaloupky. Soudy mu uložily půlroční podmínku za příspěvky o Romech, v nichž mimo jiné napsal, že „lidi jsou na hraně“ a může začít „mazec“. Chaloupka se marně domáhal vynětí z pravomocí soudů poukazováním na svou politickou funkci.

 

 

 

Nenávist vůči školákům
V minulém roce pak potrestal kladenský okresní soud studenta Davida Šmída, který nenávistně reagoval na příspěvek zpěváka Radka Bangy na jeho facebookovém profilu. Za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dostal mladík 100 hodin veřejně prospěšných prací.

Ústecký soud zase potrestal deseti měsíci vězení s podmíněným odkladem na dva roky matku zmizelé Michaely Patricie Muzikářové Evu za propagaci nacismu. Žena vystupovala na Facebooku pod přezdívkou milenky Adolfa Hitlera Evy Braunové a sdílela nacistické příspěvky.

Pokutou 20 tisíc korun a podmínkou potrestal v září soud 26letou ženu z Tachovska za nenávistný komentář, který napsala podle vyšetřovatelů pod fotografií teplických prvňáčků zveřejněnou nejdřív Teplickým deníkem. Snímek ze školy, kterou navštěvují zejména vietnamští, arabští a romští školáci, se pak šířil na internetu.

zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. pavel blaheta napsal:

  Ať nás raději přestanou strašit a starají se o sebe.

 2. pavel blaheta napsal:

  „Za některé z nich hrozí mnohaleté postihy, například až na osm let do vězení může jít člověk, který na internetu někoho křivě obviní.“
  A na kolik let půjdou do vězení policajti a státní zástupci, kteří křivě obvinili například pana Kramného?

 3. alan napsal:

  Tzv. Policie ČR (kolonie Čechie) je zločinecká organizace par excellence,sloužící protinárodní dočasné židovládě k likvidaci původního obyvatelstva,stejně jako pejzatci prolezlá židojustice.
  Mimo jiné,zdejší protektorát po právní stránce ani neexistuje,žid při dělení ČSFR obešel tehdejší Ústavu,kde bylo rozdělení podmíněno pouze za použití REFERENDA,které tito zločinci podvodem obešli,….tzn. tento pseudostát nemá de iure žádné pravomoci a jeho zločinecké složky jsou součástí zločineckého konglomerátu a můžou tak akorát držet pysk a tiše doufat,aby nedopadli jako jejich kolegové zločinci z SS a Gestapa,ti si taky nemysleli v 38′,že se budou v 45′ houpat na kandelábrech.
  ……………..Váš konec se nezadržitelně blíží.

 4. Maroš napsal:

  Skúsme inak – samovražda je hriech – teda farár by samovraha ani nemal pochovať na farskom cintoríne – reálne odmietajú pochovávať aj nekrstených – to je fakt!

  A teraz – postih za nenávistný prejav – ho ho – a čo keď nenávidím sám seba?!
  To tiež nesmiem? Napr. za to, že som volil toho a toho hajzla v parlamente, alebo že som sa blbec oženili s tou a tou – náhodou cigánkou, alebo židovkou – a ona mi just začala zahýbať? A ešte bola akože „Češka“ – či to už nesmieme rozlišovať? A úplne v prdeli by to bolo, keby sa vyhlásila za svetoobčianku-súdružku – to by bol globálny prúser!
  Ja by som tak urazil celý svet? Sám proti všem?

  Teraz inak – agenda Me Too – čo to je? Povinné sypanie si popola na hlavu – mea culpa – mea maxima – a mám sa hodiť pod vlak? Nenávidieť sám seba je – trendy? Takže samovražda už nie je hriech? Farári toto vedia?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.