Populární aplikace pro Android sdílí data s Facebookem, i když na něm nemáte účet

Řada populárních aplikací pro Android široce sdílí data s Facebookem, i když osoba, která je používá, nemá účet na Facebooku. Skupina jménem Privacy International studovala 34 populárních aplikací a zjistila, že nejméně 20 z nich, včetně těch, jako je Skyscanner, TripAdvisor a MyFitnessPal, posílalo data do sociální sítě. Podle skupiny 61% těchto aplikací začalo odesílat data podruhé, co byly otevřeny. A to dříve, než osoba používající tuto aplikaci byla požádána o souhlas. To se stalo bez ohledu na to, zda byla nebo nebyla osoba přihlášená k Facebooku, nebo vůbec měla účet. „Jsou-li kombinoványa data z různých aplikací, mohou vykreslovat detailní a intimní obraz aktivit, zájmů, chování a rutin, z nichž některé mohou odhalit speciální údaje o sociální skupině, včetně informací o zdraví nebo náboženství lidí,“ uvedl zástupce skupiny.

 

„Například jednotlivec, který nainstaloval následující aplikace, které jsme testovali,“ Qibla Connect „(modlitební aplikace pro muslimy),“ Period Tracker Clue „(aplikace pro ženy pro výpočet ovulace),“ Indeed „(aplikace pro hledání zaměstnání), My Talking Tom „(dětská aplikace) by mohl být potenciálně profilován jako: pravděpodobně žena, pravděpodobně muslimka, pravděpodobně uchazečka o zaměstnání, pravděpodobně rodič.“ Skupina pro ochranu osobních údajů upozorňuje na to, že Facebook svaluje odpovědnost za sdílení informací na vývojáře aplikací. A v reakci na to sociální síť říká, že zavedla funkci, ve které mohou vývojáři zakázat automatický sběr dat nebo je zpozdit, dokud nezíská souhlas.

Skupina pro ochranu soukromí Privacy International uvedla, že některé aplikace zaslaly do společnosti Facebook obzvláště citlivé a podrobné údaje, jako např. aplikace Kayak pro cestování a rezervace. Bylo zjištěno, že Kayak sdílí podrobné informace s Facebookem o vyhledávání letů, z jakého města člověk odletěl, letiště a datum, stejně jako město kam přiletěl, letiště a datum, počet zakoupených letenek, zda byly zakoupené letenky pro děti a která třída.

Zpráva vyvolala obavy, že aplikace by mohly porušovat Směrnici GDPR, která upravuje obecná pravidla ochrany osobních údajů v rámci EU, v účinnosti od 25. května 2018.

přeložila tereza | zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..