Pravidelné kouření marihuany ničí paměť a deformuje vědomí

Užívání konopí jako psychoaktivní látky je staré „jako lidstvo samo“. Nejedná se o nijak velkou nadsázku, neboť lidé užívají konopí už po tisíciletí. Přesto, nebo možná právě proto, se vědci snaží dopátrat všech následků dlouhodobého kouření konopí.

Je rozdíl mezi užíváním psychoaktivních látek z konopí během občasných rituálů, tak jak tomu bylo například v dávnověké Číně, Indii či některých středoamerických civilizacích, a každodenním kouřením marihuany? Studie sledující vliv účinků THC na člověka mají protichůdné výsledky. Teď by pravidelní kuřáci měli zpozornět, neboť poslední ze studií přináší natolik zajímavé údaje, že se jí věnovala mnohá ze světových médií.
„Od roku 2007 má užívání marihuany trvalý nárůst. Ačkoli obsahuje kolem čtyř stovek chemických sloučenin, hlavní psychoaktivní složkou konopí je δ-9-tetrahydrocannabinol (THC), jež se váže na kanabinoidní receptory. Ty jsou v mozku všudypřítomné. V důsledku toho vede expozice THC ke změnám nervových přenosů ovlivňující různé poznávací procesy,“ dokládá společná práce vědců z University of Texas a the Mind Research Network. „Pravidelné užívání konopí zmenšuje mozek, ale navyšuje jeho složitost,“ píše britský The Guardian.
Studie totiž odhalila, že pravidelným kuřákům ubývá mozkové hmoty. Vědci sledovali 48 dospělých uživatelů konopí ve věku 20 až 36 let, kteří si dopřávali účinků v průměru třikrát denně. Jejich stav se porovnával s kontrolní skupinou lidí, kteří konopí neužívali. The Guardian na základě vědeckých poznatků tvrdí, že pravidelní uživatelé mají nižší IQ, které ale nemá mít souvislost se změnami mozkových struktur.
„Skenování odhalilo, že každodenní kouření konopí je spojeno se smršťováním těch částí mozku, jež jsou odpovědné za rozhodování a zároveň je s nimi spojena reakce na odměny a empatie – schopnost vnímat pocity jiných lidí. Neurologové věří, že poškození orbitofrontální mozkové kůry může podpořit některé formy psychopatie.“
Svou zkušenost se změnou chování má i nejeden český uživatel. „Kouřil jsem pravidelně několik let i několik jointů denně. Začal problém s pamětí, zhoršila se zručnost (vypadávání předmětů z ruky atd.), když se objevily příznaky panické psychózy, z fleku jsem s tím seknul. Už 8 let marihuanu nekouřím a je to v pohodě, až na tu paměť, to už mi bohužel zůstalo,“ přiznává jeden z nich, který odpovídal pod rouškou anonymity. Mnozí zase naopak tvrdí, že i po mnohaletém pravidelném kouření nepociťují žádné změny.
Odborná studie se snímky skenovaných mozků publikovaná v prestižním časopise PNAS se dá shrnout do jedné věty: pravidelní uživatelé konopí mají menší mozek vyznačující se větším množstvím neurologických spojení. To zajišťuje jeho rychlejší fungování. Tím je snad definitivně rozřešena otázka, zdali „tráva“ má, či nemá fyziologické účinky trvalejšího charakteru. Má. Mění mozek.
Marihuana může u nezletilých uživatelů snížit IQ. Vlevo je zdravý mozek, vpravo je mozek na marihuaně.
Okamžité účinky užívání marihuany zahrnují zrychlený srdeční tep, dezorientaci, nedostatečnou koordinaci těla, často následovanou depresí nebo ospalostí. Někteří uživatelé trpí záchvaty paniky nebo úzkosti.
Problém zde však nekončí. Dle vědeckých studií zůstává aktivní složka marihuany, tedy THC, v těle několik týdnů nebo i déle.
Kouř marihuany obsahuje o 50 až 70 % více karcinogenních látek než tabákový kouř. Jedna významná výzkumná studie tvrdila, že jediný joint marihuany může plíce poškodit až tak, jako pět běžných cigaret vykouřených v krátkém sledu za sebou.
Dlouhodobé kouření marihuany a hašiše způsobuje bronchitidu, zánětlivé onemocnění dýchacího ústrojí.
Droga však může ovlivnit více než jen tělesné zdraví. Výzkum v Austrálii v roce 2008 nalezl spojení mezi dlouholetým užíváním marihuany a mozkovými vadami. Toto zjištění podporuje i dřívější výzkum dlouhotrvajících následků užívání marihuany, který u kuřáků marihuany ukázal podobné změny v mozku, jako u těch, kdo užívají jiné široce rozšířené drogy. Řada studií rovněž prokázala spojitost mezi dlouhodobým užíváním marihuany a psychózami.
Marihuana mění strukturu spermatu a deformuje jeho buňky. I malá množství marihuany mohou u mužů způsobit dočasnou neplodnost.
Studie prokázaly, že duševní funkce lidí, kteří kouřili spoustu marihuany, jsou snížené. THC obsažené v kanabisu narušuje nervové buňky mozku a negativně tak ovlivňuje paměť.
Kanabis je jednou z mála drog, které způsobují abnormální dělení buněk, což vede k těžkým dědičným vadám. Těhotná žena, která pravidelně kouří marihuanu nebo hašiš, může předčasně porodit dítě s nedostatečnou porodní velikostí a hmotností. Během posledních deseti let se uživatelům marihuany narodilo mnoho dětí se sníženou iniciativou a schopností se koncentrovat a jít za svými životními cíly. Studie také naznačily, že předporodní užívání drog může u dětí způsobit vady, duševní nevyváženost a zvýšené riziko výskytu leukémie*.
Rozdíly v bílé hmotě mozkové mezi normálním člověkem vlevo a uživatelem konopí vpravo.
Krátkodobé účinky
 • Deformace smyslového vnímání
 • Panika
 • Úzkost
 • Chabá koordinace pohybů
 • Snížení schopnosti reagovat
 • Po počátečním „nakopnutí“ se uživatelé cítí ospalí nebo deprimovaní
 • Zvýšený srdeční tep (a riziko infarktu)
Dlouhodobé účinky
 • Snížená odolnost vůči běžným nemocem (nachlazení, bronchitida atd.)
 • Potlačení imunitního systému
 • Poruchy růstu
 • Zvýšení počtu abnormálně vyvinutých buněk v těle
 • Snížení mužských pohlavních hormonů
 • Rychlé ničení plicních tkání a poškození (zranění) mozku mohou být trvalého charakteru
 • Snížení pohlavní schopnosti
 • Potíže se studiem: snížení schopnosti učit se a zapamatovat si nové informace
 • Apatie, závratě, ztráta motivace
 • Změny osobnosti a nálad
 • Neschopnost správného porozumění
Přiznání uživatelů marihuany:
,,Marihuana mi zničila život. Vzala mi 20 – 30 bodů inteligence , oploštěla a znevýraznila moje emoce, zničila mojí paměť a o mích ambicích do budoucna ni nemluvě. Jo, možná si teď všichni říkáte, jaká sem strašná nula, co to psychicky nezvládla a za zmíněné poškození může pouze moje duševní nevyrovnanost, ale vězte, že opravdu nemůžu za vlastnosti a míru citlivosti mojich neuronů vůči drogám. A proto chci upozornit všechny nadšený huliče, co si právě prochází tou bezchybnou nirvánou nádherných počátečních stavů absolutního štěstí, aby se logicky zamysleli, a zhodnotili, jestli jsou naše mozky uzpůsobený na to, aby to tak i při každodenním užívání zůstalo věčně. Doporučuju vám se co nejrychleji probudit z vašeho euforického snu o ideálním životu s Mary, protože v drtivé většině případů platí, že vám její dlouhodobé užívání nepřinese nic, než zmíněné, néli větší poškození, deprese, a závislost, kterou je opravdu velice těžké zdolat (ten pocit, že život bez toho nemá cenu se vás bude držet pěkně dlouho).“
,,Po 15ti letech pravidelneho koureni musim stebou souhlasit. Neco podobneho jsem tu chtel napsat taky, ale komentare typu jsi kar slaboch apod me odradily. Takze ano je to tak a nebo to je tim, ze jsme to kourili ve velkem a upnuli jsme se na to jako na soucast zivota a to neni moc spravne si myslim.“
,,jo marihuana me zmenila mrte, teda nwm jesi to je tou marihuanou nebo necim jinym ale nespis to bude marihuanou …….. hur si vsechno pamatuju, moc ani nevnímám co mi lidi ríkaj a pak jim odpovidam treba uplne na enco jinyho nez se ptaj, strácim nadsení pro vsechno, nic me moc nezajima a je mi vsechno tk nejak jedno, vubec uz neresim co bude ani co bylo ale spís se zajimam o to co je práve ted v danou chvili …….. kdyz treba tejden nehulim mam stavy uskosti a deprese………. obcas si myslim ze spim a vsechno se mi zdá a pritom vlastne nespim, ale marihuana mi vypestovala velkej citovej vztah k přírode a naucila me se dívat na svet jinejma ocima a bejt stastnej i z obycejnejch vecí a to je celkem fajn“
,,Nějaký čas jsem si jel tak v klídku jedno sklo 2-3 za týden… Bylo to super. Pomáhalo mi to ve škole, neřešil jsem. Chtěl jsem skončit, ale vydržel jsem a teď jsem udělal maturu. Začínal jsem být namlsanější a tak jsem jel víc skel za týden… Zní to blbě ale zase mi bylo málo a tak jsem začal kýblovat. Jsou tomu tak 2-3 měsíce co si jedu kýbly. Nikdy jsem nad tím nějak nepřemýšlel, ale posledních 14 dní nevím co jsem dělal třeba 3 dny zpátky. Musím hodně přemýšlet. Je možné že mi kýbly dělají špatnou věc co se týče paměti? Když si na to odpovím sám, tak asi jo. Prosím Vás, mohli by jste se podělit o Vaše poznatky? Asi začínám být vypálenej nebo já nevím. A to nechci. Chci abych já byl nad trávou, ne ona nademnou.“
,,hulim 10 let denně a musím se hodně soustředit abych si vzpomněla na cokoliv“
,,Zdravím, hulim 9 let a miluju trávu, tu vůni chuť stavy…včera jsem potkal svého ex nejlepšího kamaráda po dvou letech se kterym jsme pálily furt, kdyz jsem ho potkal, řekl že už ani nepamatuje kdy naposled hulil, viděl jsem v něm velký pokrok v životě, potom jsem se podíval na sebe a uvědomil jsem si že já jsem se vůbec nikam neposunul, že jsem pořád stejnej looser jako když jsem vyšel ze školy.Proto jsem se rozhodl nadobro přestat hulit a začít rozvíjet sám sebe v jakémkoliv ohledu.Na každého tráva působí jinak, někdo to zvládá a někdo si jen myslí že to zvládá, každý se nad sebou pořádně zamyslete jestli jste se v životě za poslední dobu co pálíte každý večer doma u kompu/s kámošema to je jedno, posunuli.“

zdroj: Aluška.org

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

14
Komentujte

avatar
5 Comment threads
9 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
JanaTonymariankosmacmartinAnan Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Tony
Host
Tony

To je spíše o člověku, než o tom co užívá, jinak bych po skoro 20ti letech byl dle zdejších příspěvků už někde v kanále 🙂 Kdo má hlavně srovnáno a ví co a jak, může si tím i pomoci, kdo nemá srovnanou mysl, toho může zničit všechno od jídla, přes rekreační drogy až po alkohol. V tomto smyslu je to celkem zavádějící článek, stejně tak najdete konzumenty alkoholu (celoživotní) co chodí do práce, starají se o rodinu atp. Není to tedy o droze ale o uživateli 🙂

Anan
Host
Anan

Znám celoživotního konzumenta alkoholu: chodí do práce jako mrtvola, mele páte přes deváte, objednává si buzení od kolegů, nepamatuje si nic, čeká ho vyhazov Znám i dlouhodobou konzumentku marjánky, která má v hlavě bordel, přišla o práci, je jí to jedno, plácá nesmysly a vůbec se s ní nedá logicky bavit jako dříve.

Tony
Host
Tony

A ostatni jsou urcite stejni , jako tito dva lidé 😉 Moc kratkozrake.

martin
Host
martin

hlupost nieje to tak … oni velmi dobre vedia ze konope potlaca ovcovitost a doveru v system pretože vas spaja z vyššim ja ktore rozozna hry systemu a upozorni ta na nich to že je niekto tupy neznamena ze ho zrobila tupym latka z konope skor to vidim na zaujatost alušky a zle skusenosti v spolocnosti v ktorej bola pan hanus ma na to iny nazor a urcite ma viac skusenosti ako aluska plus doverovat mediam ktore idu splolu z elitou v depopulacnom tazeni je tiez zaujmave od alusky ja jednoducho verim konope a nie mediam atd je tu vytvoreny… Číst vice »

lada
Host
lada

Rozšiřovat vědomí marihuanou je asi daleko úsměvnější, ale atˇkaždý dělá jak myslí, omluvit si to každý může na milion způsobů, ale jednoznačně to gumuje mozek i při aplikaci jednou za čas a další věci o kterých nemá nikdo asi ani tušení jak to narušuje vědomí a ochranu.

lada
Host
lada

Rozšiřovat vědomí marihuanou bude asi daleko úsměvnější, ale ať každý dělá jak myslí. Omluvit si to každý umí hned na milion způsobů. Gumuje to mozek i při aplikaci jen jednou za čas, vím moc dobře o čem mluvím a všude ze svého okolí, nemluvě o dalších závažnějších věcech o kterých ví málokdo jak to ovlivnuje vědomí a narušuje ochranu, ostatně jakékoliv kouření a alkohol.

mariankosmac
Host
mariankosmac

Pravidelné kouření marihuany ničí paměť a deformuje vědomí – o to predsa ide! Prečo asi niekto hulí marihuanu? Aby sa otupil a aspoň na chvíľu unikol z tejto šedivej reality! Ale neviem, či by bolo dobré legalizovať marihuanu pre všetkých, zhulený zdegenerovaný národ asi nebude schopný boja a sebazáchovy a islámsky imigranti nás skosia ako tú trávu.

martin
Host
martin

toto je presne to iste zmyslanie ake system potrebuje mat u oponenta robite to iste ako vami opovrhovany slniečkari liberali ,,,mantrujete hoax žiadne deformovane vedomie žiadny utek z reality ale naopak vstup do reality všetky hry ktore človek vidi iba nereaguje to pravdepodobne cela kanada je zdegenerovana vsak ? Ludia ktory najviac protestuju o tom nevedia nič len kvazy odpovede

mariankosmac
Host
mariankosmac

Asi nevieš o hnutí hippies, no neboli na tom moc dobre, neschopný boja proti čomukolvek, maximálne tak protestovať za svoje slniečkarske názory. Kanaďania nemajú nepriateľov oni si môžu dovoliť byť aj zdegenerovaní.

Ctenar
Host
Ctenar

Jasně, výzkumy ušáckých vědců, kteří vám dneska napíší, jak káva, červené víno a další, jsou škodlivé a za týden zase píší o nečekaných zdravotních výhodách konzumentů…ukazuje jen jejich zmatenost a kapitálem ovlivněný výzkum. Dříve nás masírovali, jací nejsou huliči narkomani a páchají trestné činy. Nesmysl, žádný hulič to neuděla. (kdo někdy hulil, ví) Vždy je na vině alkohol. K tomu brku si jej většina dá. A pak je průšvih, ale pod vlivem samotné mařeny nikdo nemá násilnické sklony. Proto se tomu říkalo a říká droga míru a lásky. (není to budík, je to uklidňovák) Za další…na mariuhanu nelze vypěstovat klasickou… Číst vice »

renata
Host
renata

Výstižné…pod to bych se klidně podepsala..

Jana
Host
Jana

Perfektne napísane. Aj ja by som sa pod to podpísala.

jirik
Host
jirik

V článku sa píše, aký zdravý je C vitamín, ktorý si však nevieme sami vytvoriť a sme závislí na jeho dodávku zvonka (ovocie, zelenina). Tiež sú zaujímavé výsledky podávania koncetrát vitamínu C injekčne priamo do žily. Takto dosiahli vynikajúce výsledky v prevencii proti rakovine ale i v samotnej liečbe rakoviny… A nielen rakoviny, ale mnohých ďalších chorôb… Však FDA (t.j. Správa potravín a liečiv, čo je vládna agentúra USA, ktorá je zodpovedná za kontrolu a reguláciu potravín (pre ľudí i zvieratá), potravinových doplnkov, liečiv (pre ľudí i zvieratá), kozmetických prípravkov, lekárskych prístrojov, biofarmaceutických a krvných produktov) sa pokúša tento spôsob… Číst vice »

Lekno
Host
Lekno

opatrne s megadavkami ascorbic „acid“, najlepsi je ovocny zdroj…