Přestřelka mezi Hlídacím Psem a Xaverem nabírá na obrátkách: Pravě kvůli této větě chtějí známého moderátora sesadit

V pokračující přestřelce mezi serverem Hlídací Pes a moderátorem internetové televize XTV Lubošem Xaverem Veselým přituhuje. Ústav nezávislé žurnalistiky položil členům rozhlasové rady otázku, zda podle nich není Xaverovo působení v Českém rozhlase a soukromé televizi XTV v rozporu s kodexem Českého rozhlasu.

Asi před měsícem upozornil server Hlídací Pes na působení Luboše Xavera Veselého v Českém rozhlase, konkrétně se zaměřil na rozhovor s Andrejem Babišem. Právě v tom podle Ústavu nezávislé žurnalistiky byla premiérovi umožněna sebeprezentace bez kritických otázek. To se moderátorovi nelíbilo, a proto se rozhodl vypátrat, kde má Ústav nezávislé žurnalistiky sídlo, a také, kdo za ním stojí.

Novinář příliš mnoho informací o Ústavu na internetu nenalezl, nicméně povedlo se mu vypátrat alespoň jejich sídlo, které ho poněkud překvapilo. Setkání se zástupci ústavu se mu však dohodnout nepovedlo.

Ústavu nezávislé žurnalistiky se nelíbí, že Rozhlas problém nevidí ani v tom, že Luboš Veselý působí v soukromé televizi XTV. Právě tato televize před jistou dobou uzavřela smlouvu se Správou Pražského hradu, týkající se natáčení videospotů za účelem propagace Hradu, a také Kanceláře prezidenta republiky.

Kromě jiného zmiňuje i větu, kterou Xaver řekl během rozhovoru s Václavem Klausem mladším. „Na závěr mám pro vás jednu dobrou zprávu, pane Klausi, až budou volby, tak máte jistý jeden hlas,“ řekl v červnovém rozhovoru moderátor lídrovi hnutí Trikolóra.

Rada Českého rozhlasu se bude touto situací zabývat na konci října. Miroslav Dittrich, místopředseda Rady a její mluvčí, okomentoval, jak se obsazují moderátorské posty. Podle jeho slov nejsou agendou radních.

„Působení zaměstnanců ČRo v jiných médiích podléhá určitým ‚pravidlům‘, částečně se týkají i externích moderátorů (pan Xaver je externista). Ale opět je to záležitostí vedení ČRo,“ napsal.

Co se takových pravidel týče, lze ocitovat stanovení Kodexu České rozhlasu.  „Autorský příspěvek připravený pro jiné médium musí odpovídat standardu kvality vlastní Českému rozhlasu. Není přijatelné, aby se zaměstnanci vystupující v pořadech Českého rozhlasu prezentovali v jiných médiích způsobem, který by byl v Českém rozhlasu nepřípustný.“

Podle serveru Hlídací Pes mluvčí rozhlasu Hošna připustil fakt, že takové vyjadřování názorů moderátorů by se v diskusních pořadech Českého rozhlasu dít nemělo.

„Na vysílání jsou uplatňována přísná měřítka zákona o ČRo a Kodexu ČRo, kterými se musí řídit všichni zaměstnanci i spolupracovníci ČRo. S Kodexem a zákonem jsou také všichni zaměstnanci i spolupracovníci seznamováni,“ dodal.

Server cituje ještě jedno pravidlo z kodexu: „Spolupráce zaměstnanců Českého rozhlasu s jinými médii podléhá předchozímu písemnému souhlasu nadřízeného.“ Na to však mluvčí rozhlasu Jiří Hošna sdělil, že Veselý spolupracuje s Rozhlasem jako externista, a nemá podepsanou exkluzivní smlouvu. Dané ustanovení se tak podle jeho slov vztahuje na zaměstnance Českého rozhlasu.

Co se týče projednání ohledně působení Xavera v Českém rozhlasu, mělo by k tomu dojít 31. října v Ostravě.

Zdroj: cz.sputnik.com

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

  1. jirik napsal:

    Luboš Xaver Veselý na svém kanálu na YouTubu publikoval video z jednání o České televizi na půdě Poslanecké sněmovny. Poslanec Jaroslav Foldyna ho v minulosti označil za „šokující“, kdyby prý nebyl Petr Dvořák ředitelem ČT, odvedla by ho policie spoutaného „jako medvěda“.
    https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019102010849299-video-ze-skandalniho-seminare-o-ceske-televizi-v-poslanecke-snemovne/

  2. mariankosnac napsal:

    Co už ho vyhodili? Xaver mal reláciu na Frekvenci 1 každú noc po 22:00. A teraz je tam nejaký iný chlap. Předtím řešili kontroverzné témy ako sú uprchlíci a teraz riešia či bude mierna zima 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..