Prezident jmenoval vládu bez Pocheho. Půjde ji osobně podpořit před poslance

Osm měsíců po volbách se Česko dočkala vlády s šancí získat důvěru Sněmovny. Ráno ji jmenoval prezident Miloš Zeman. Jde o vládu menšinovou, s ministry za ANO a ČSSD, a znovu ji povede Andrej Babiš. Důvěru jí má zajistit podpora KSČM, která bude mít vliv na vládu poprvé po 29 letech od pádu minulého režimu.

„Dovolte, abych vám blahopřál k vašemu jmenování. Při této příležitosti bych chtěl poděkovat i předchozí vládě, která pracovala jako soudržný tým a věřím, že tento týmový duch se přenese i do spolupráci vaší vlády a že tato vláda nebude zatížena resortismem,“ řekl Zeman.

„11. července předstoupím před Poslaneckou sněmovnu, abych podpořil tuto, naši vládu a v září jako každý rok navštívím tuto vládu při projednávání návrhu zákona o státním rozpočtu,“ uvedl prezident. Pozval také vládu na neformální večeři v lánském zámku. „Přeji vám šťastný život a hodně radosti z vaší úspěšné práce,“ popřál novým členům vlády Zeman.

 

 

Babiš: Budeme bojovat proti korupci, chceme efektivní stát.

Premiér Babiš po jmenování vlády slíbil prezidentovi i občanům, že vláda bude především bojovat za bezpečnost našich lidí a to nejenom u nás, ale především budeme bojovat proti nelegální migraci, budeme bojovat za naše zájmy v Evropě,“ řekl  Babiš.

„Naše vláda bude bojovat proti korupci, proti plýtvání, proti byrokracii, chceme mít efektivní stát. Naše vláda udělá všechno pro to, aby naši lidé měli lepší život. Potenciál našeho národa, naší země je obrovský. Máme na to, abychom se vrátili na špičku Evropy. Tam, kde jsme byli Masaryka,“ tvrdí Babiš.

Jeho vláda se bude opírat o 108 poslancůve Sněmovně, přičemž ANO a ČSSD, které si rozdělí ministry, mají dohromady 93 poslanců. Sociální demokracie si dokázala vyjednat v kabinetu pět křesel.

Hlasování o důvěře vládě má ve Sněmovně proběhnout 11. července. Definitivně datum ale potvrdí ministři na svém prvním jednání, k němuž se sejdou hned po jmenování.Vnitro povede předseda strany Jan Hamáček, resort práce a sociální věci Petr Krčál, zemědělství Miroslav Toman, kulturu Antonín Staněk. ČSSD má ještě nárok na ministerstvo zahraničí, ale jejího kandidáta na tento post, europoslance Miroslava Pocheho, odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman, a tak byl dočasně řízením diplomacie pověřen Hamáček. Poche pozvánku na Hrad ani nedostal.

Ke změnám ve vládě došlo na několika postech, které bude dál ovládat hnutí ANO. Do funkce ministra obrany se místo Karly Šlechtovépřesune dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, v čele ministerstva průmysluvystřídá Tomáše Hünera prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Místo Roberta Pelikána povede ministerstvo spravedlnosti poslankyně ANO Taťána Malá.

Komunisté budou ještě pár dnů Babiše napínat

Komunisté o svém definitivním postoji k vládě rozhodnout v sobotu 30. června. Jejich podmínkou bylo, že ve vládě nesmí být Poche. Dali Babišovi řadu programových podmínek, například zvyšování důchodů a minimální mzdy či to, že se nesmí privatizovat zdravotnictví. Stát se má podle nich také postarat o to, aby měl kontrolu nad těžbou nerostných zdrojů a znovu i nad vodárenskými společnostmi.

Komunisté měli připomínky i k některým ministrům za ANO – zdravotnictví Adamu Vojtěchovia dopravy Danu Ťokovi, Babiš je ale neobětoval. Komunisty také rozladilo, že podle nich premiér nedodržel dohodu o složení dozorčí rady energetické společnosti ČEZ.

Pravicová opozice kritizuje, že vzniká vláda závislá na komunistech, která bude navíc jmenována v Den památky obětí komunistického režimu, připomínající výročí popravy Milady Horákově ve zinscenovaném politickém procesu v roce 1950.

„Trošku jsme doufali, že se aktéři chytnou za nos. Aby byla polokomunistická vláda, která se bude poprvé po listopadu 1989 opírat o komunisty, jmenována v den popravy Milady Horákové, je něco symbolicky mimořádně špatného a politicky nevkusného,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Navíc podle něj sociální demokraté budou ve vládě jen dělat fíkový list sněmovní spolupráci ANO s komunisty a SPD.

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. sibolet napsal:

  Tunel dědek zahájil již několik let fiat opozici,všichni ovce,co nic nepamatuji ho žerou.Miloš při jeho narozeninách prohodil ležérně,že při jeho zdraví by mohl kandidovat na prezidenta..Ten chazarský wasserpolák Pružinský nedávno řekl onu památnou větu,kterou se ukázal ve své typické špinavosti,Češi si nezaslouží vyšší platy.No nevolte ho,fešáka… https://rutube.ru/video/fba90f41a61f74a9250f6fefeee76672/?ref=search

 2. Vítězslav Crha napsal:

  Pane Fialo za ODS. Dnešní rozsudek soudu nad MuDr.Rathem není nic jiného,než odsouzení Milady Horákové. Jeho stupidní odsouzení do pozice zloděje je stejné,jako humanitární bombardování Jugoslávie. Není nezajímavé,že zadržení Ratha proběhlo týden před tím, než měla být zákonem stanovená privatizace-tedy rozkradení státních nemocnic, proti které brojil a varoval právě Dr.Rath.Proto se hledal důvod,jak jej odstranit z vrcholné politiky. Nejdříve jej policie zadržela s krabicí od bot, kde mělo být údajně 5 milionů Kč, Pak zase to to neplatilo,ale byla to krabice od vína, ne s částkou 5 mil. ale 7 milionů, Pak se podvrhly odposlechy a protože pan spravedlivý soudce by Dr. Ratha nemohl na takto vrtkavých základech odsoudit, tak navrhl podivný odklad řízení na A TEĎ SE PODRŽTE – 1/2 roku. Půl roku s tím, že Ratha umístí tedy neoprávněně do vazby,aby tito zlotřilci na něho mohli v klidu připravit podlé důkazy. Mafiánská demokracie zarazila tvrdě svůj dráp do člena vlády,kterému opět nezákonně nedovolili vystupovat ve vládě,či klubu politické strany. Zato Parkanové bylo toto vše umožněno a to se jednalo o miliony ztracených Kč. Není to vše podivné????????? S takovouto demokracií si všichni vyližte,protože to je pouze mafiánská praktika přestrojená za Demo. Ano to je správně demo-mafie v přímém přenosu. To ale tato vláda to nenapraví a pan prezident by si měl rozmyslet,koho jmenuje na funkci nejvyššího orgánu justice.Že pane Rychetský,který jste se podílel na ústavě, kterou lze obejít na úrovni okresního soudu. Něco tu sakra smrdí a moje nohy to nejsou.

  • cholekalciferol napsal:

   Ano poprava, a takových poprav se v našem státě děje více, i když to není vidět. Každopádně po spuštění akce David se důkazy hledaly stůj co stůj, celá dvojka na kraji (UL) byla dlouho na nohou, v bezesných nocích, neexistovalo něco nenajít. Myslete si o tom co chcete.

 3. Vítězslav Crha napsal:

  Ještě dodám, že Dr. Raht tímto způsobem ušetřil státu ztráty za 26 miliard Kč.protože to jsou ztráty při privatizaci nemocnic.26 miliard Kč. 26 miliard Kč. To přece už stojí za to Ratha pověsit. Nemyslíte????????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.