Příčiny sucha: Novodobí kolchozníci dělají z našich polí čerpací stanice biopaliv

Sucho. Slyšíme to úplně ze všech stran. Trpí příroda, trpí zemědělci, trpí lidé, pro které se brzy může stát vysokým komfortem to, že otočí kohoutkem a poteče voda.

 

 

Letošní léto sice může být extrémem, který snad již v tuto chvíli máme za sebou, ale zároveň to může být také varování a zdvižený prst, že na podobný trend se musíme v budoucnosti připravit a že nedostatek vody bude to, s čím se budeme potýkat každé léto.

Stojíme tak před vážným problémem a jak poslouchám debaty kolem, jen málokdo ví, co skutečně s tím.Až tragikomicky přitom na mne působí, když se při zahájení tradiční výstavy Země živitelka celá debata o suchu na jedné straně zužuje na nutnost vyplatit zemědělcům až 3 miliardy korun odškodnění a na straně druhé vidím, jak se dodavatelé zemědělské techniky předhání v prezentaci ještě větších mnohatunových traktorů a kombajnů na ještě větší zemědělské lány plné řepky či kukuřice.

Vždyť obojí je přece docela zvrácená představa. České zemědělství se v poslední době vydalo cestou obřích kolchozníků. Vznikají čím dál větší pole, která jsou obdělávána čím dál těžší a větší technikou. Hlavním kritériem je momentální objem zemědělské produkce, na dlouhodobou ochranu půdy se již zcela zapomnělo. Vysazují se obří lány kukuřice nebo řepky a nikdo si v tu chvíli neláme hlavu, jestli ještě za 3 nebo 5 let bude dané pole schopné cokoliv produkovat, anebo co se stane v okamžiku, kdy přijde prudká letní bouřka, která pak z polí často spláchne úplně vše.

Malí farmáři, kteří by měli dlouhodobý vztah k půdě, takřka zcela vymizeli. Zůstali jen ti, kteří se někde v ústraní a při složitých, často až neúnosných legislativních překážkách, snaží o poctivé tradiční farmaření a svoje řemeslo dělají spíš z lásky k přírodě a stylu života.

Pro ostatní nezůstalo místo. Byli postupně vytlačeni konkurencí, skoupeni obřími kolchozníky, případně zdecimováni státní dotační politikou, která má sice v nadpisu podpora malých zemědělců, ale pod touto nálepkou se skrývá opět jen finanční intervence velkým a zavedeným agropodnikům.

A právě v této nešťastné zemědělské politice můžeme hledat i jednu z důležitých příčin dnešních problémů se suchem. Vždyť už naši dědové dobře znali jednoduché triky, jak pomáhat zadržet vodu v krajině a jak nedovolit letním bouřkám, aby napáchaly škody. Menší a správně obhospodařovaná pole, časté remízky a další prvky byly po staletí osvědčenými metodami, které moc nestály a přitom byly skutečně funkční.

Takže pokud opravdu chceme něco začít dělat s ochranou vody u nás, měli bychom vážně přemýšlet o nutných změnách v konceptu českého zemědělství. Naše pole nemohou být čerpací stanicí biopaliv, ale měla by se vrátit ke své tradiční a původní funkci. A to včetně schopnosti udržovat vodu v krajině.

Zde bychom měli začít. A teprve pak můžeme vymýšlet mediálně vděčné projekty, jako je Dešťovka, které však v konečném důsledku budou jen dalším dotačním penězovodem a rozhodně nepomohou ozdravit naši krajinu.

 

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

9
Komentujte

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MarošJanLorien50Mordechaj BelzebulLen Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Len
Host
Len

Bože můj, kdo tohle napsal…..Absolutní neznalost základů zemědělství.

Maroš
Host
Maroš

Len! – máš so mnou trollskú smolu! A s tebou aj ten buzerant Janda! Len na úvod – už sa vie, že príčinou zániku mayskej civilizácie bolo postupné znižovanie obsahu uhlíka v pôde = uhlovodíkový = humózny sorbčný komplex, ktorý o. i. viaže vodu v pôde a celkovo tak udržaiva stabilitu pevninskej klímy! Kniha: Dokučajev – Ruská černozem Poznámka – tieto dobové vedomosti si treba dať dohromady s vtedajšou Stolypinovou poľnohospodárskou reformou /1905/, ktorá do 1. svetovej vojny priniesla Rusku prírastok 25 miliónov obyvateľov! Reforma bola cielene /protirusky/ rozvrátená anarchistami a negramotnými boľševickými opicami a s ich sovietskym korporátnym –… Číst vice »

Maroš
Host
Maroš

Fakticky – nech mi niekto odpovie na otázku – ako je možné ODRAZU a prirodzeným spôsobom spôsobiť hladomor na najúrodnejšej pôde sveta pri normálne fungujúcom poľnohospodárstve?!
Hladomor na Ukrajine a žido bolševizmus sionismus, izrael, žid, judaismus, talmud)
https://www.youtube.com/watch?v=OhfYU5ywpKg

Mordechaj Belzebul
Host
Mordechaj Belzebul

No a dál. Ty znalosti nám nenapíšete?

Maroš
Host
Maroš

Mordechaj Belzebub – treba si najprv odsedieť EXAKTNÉ KORPORÁTNE vzdelanie na príslušnej univerzite – lebo len „povídačky“ bez laboratórnych cvičení nestačia – potom to treba zahodiť – v zmysle – komu to slúži – za hlavu – teda neprijať to všetko nekriticky, a potom to treba zaťať študovať z iných zdrojov a hlavne treba začať cítiť pôdu ako živý organizmus – nie ako blbý úživný substrát pre rastliny. Garantujem, že každý, kto doteraz vyliezol zo školy s akýmkoľvek prírodovedným vzdelaním, chápe, že poľnohospodárstvo je druhý najväčší znečisťovatel životného prostredia, takže korporátne poľnohospodárske vzdelanie ide zjavne proti prirodzenosti chodu v prírode,… Číst vice »

Lorien50
Host
Lorien50

Tu sú vysvetlené príčiny sucha a globálneho otepľovania: https://www.youtube.com/watch?v=oFOqiVyOzUw

Maroš
Host
Maroš

Lorien50 – diki za video – nešťastný a nezmyselný – irelevantný názov /“klimatická“ – snáď vodo-hospodárska chyba!/. Takto zapadajú užitočné videá. Štefan Vaľo sa zrejme rozhodol realizovať určité postupy, ktoré už navrhovalo združenie Ľudia a voda, ale to je fuk, hlavne že je to už v pohybe. Inak – už to vidím, ako niektorí prestanú kupovať SUVéčka a štvorkolky, detto pytliaci a čierni hospodári v lesoch – „kvôli troške svahovej vody“! Tie cesty tam v podstate vyrábajú a zanechávajú lesáci po ťažbe dreva – to je stará vec. Na ZDŠ sa učí o spojených nádobách – úplne zbytočne! https://kravcik.blog.sme.sk/c/234665/Nova-klimaticka-paradigma.html Hadi… Číst vice »

Maroš
Host
Maroš

Ad TERRAFORMOVANIE Marsu – z pohľadu nejakej vesmírnej katastrofy /zrážka s kométou a pod/ logické pre prežitie ľudstva, prípadne reptiliánov, že, ale z pohľadu klimatologického – úplná hovadina!!! Než sa podarí terraformovať Mars – Zem dokážeme miliónkrát zrevitalizovať! Terraformovanie Marsu súvisí hlavne s budúcou exploatáciou jeho nerastných zdrojov – preto ho treba „terraformovať“ = získať pozemské zdroje na aktivity tam! Už smotné slovo „terraformovať“ je sprostý cynizmus ako „vytvoriť na svoj obraz“ = rovnako ako ZEm – VYLÁGROVAŤ!
Odhalenie – Mimozemské spisy 2 (11-20)
https://www.youtube.com/watch?v=oFOqiVyOzUw

Jan
Host
Jan

Platit za sucho je nesmysl s tím bych souhlasil… Zbytek jsou z větší části nesmysly. Schopnost zadržování vody v půdě je opravdu jen o humusu který v půdě chybí.. to je celé..