Přípravy na 5G: Operátor O2 v Kolíně spustil LTE o rychlosti až 1 Gb/s

…..zločin vyhlazení lidstva pomocí 5G začali zkoušet v Kolíně. Raději bych se osobně rychle vystěhoval, ale kam????

10:54

 

Operátoři O2 a CETIN dnes v Kolíně předvedli testovací chod mobilní sítě 5G, a to konkrétně na frekvenci 3,5 GHz, kterou mají na měsíc vypůjčenou od ČTÚ. Ta se následně také stane předmětem aukce.

O2 v rámci 3,5GHz frekvence využil jeden blok na 60 MHz a anténu obsahující technologii Massive MIMO 64×64 (64T64R) s modulací 256QAM. Testování probíhalo mimo infrastrukturu běžné mobilní sítě a šlo o non-standalone (NSA) 5G.

Testy se odehrály na technologiích pouze jednoho dodavatele, kterým byl švédský Ericsson. Ten dodal jak core, tak rádiovou část sítě. O2 chce do budoucna podobné testy uskutečnit také s dalšími výrobci. Na základě těchto a dalších testů se pak rozhodne, jaké dodavatele, pro jakou část využije. V tuto chvíli ještě není nic rozhodnuto.

 

Maximální rychlost, které se při testování na chytrém telefonu Oppo Reno 5G (O2 si zde samo přizpůsobovalo software) podařilo dosáhnout, bylo 516 Mb/s u downloadu a 42,1 Mb/s u uploadu. Běžně ale šlo o hodnoty kolem 300 Mb/s. Odezva se pak pohybovala mezi 10 až 18 milisekundami.

Operátor i Ericsson uvádí, že jde o hodnoty, které se ve finále zlepší. Ericsson například nenasadil zcela odladěný software a nevyužívají se třeba prvky v rámci edge. Předpokládá se, že 5G sítě budou edge prvky využívat. O2 a CETIN konkrétně mluví o tom, že se zřejmě budou umísťovat servery v rámci menších regionálních serveroven.

V Kolíně se přes 5G síť „tlačily“ také dva teoreticky možné use cases. Jeden z nich využíval rozšířenou realitu a první verzi brýlí HoloLens od Microsoftu (připojení přes Wi-Fi hotspot využívající 5G), druhý pak sdílené hraní v rámci virtuální reality. Samotné aplikace běžely z datového centra Ericssonu ve Švédsku. Chod byl bezproblémový.

O2 má Kolín jako svůj testovací polygon. V březnu zde spustil 4,5G síť, kde se dostává na rychlosti downloadu až 500 Mb/s.

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

10 komentářů

 1. Maroš napsal:

  Pre laikov odporúčam film
  https://www.ulozto.net/!dxSLR0bH2512/obchodnik-z-ciny-2017-sk-dabing-mp4

  Ide o modelovú situáciu – „niekde“ v Afrike – v krajine politicky vnútorne rozdelenej – prebieha /krvavá/ súťaž mobilných operátorov o získanie licencie. Zápletka smeruje k zápasu Číny a Západu o ovládnutie afrického trhu – vyhrá samozrejme „kreatívna a čestná“ Čína /GP/, ale je tam pomerne zrozumiteľne naznačené to technické zázemie na prevádzku sietí – aj keď zatiaľ „len“ 3G.

 2. susanfox napsal:

  dobry den. nechapu, co je na te rychlosti up a downloadu tak exklusivni. tady normalne jedu s 600 i vic mb/s uz vic jak 6let. je tu 3G.LTE a H+. . v cem je ta antena 5G jina?

  • tereza napsal:

   Vyšší frekvence.

   • Tauri napsal:

    3.5 GHz ještě není vyšší frekvence…Buďme tu rádi „pouze“ za 3.5Ghz..horší varianty jsou 24GHz a výš..Problém je, že to má plno antén a mobily spolu budou nejspíš komunikovat všechny naráz+zahlcení dalšího pásma, kde už tak nám smaží plno frekvencí do hlavy..kapka ke kapce a je z toho nádor, jak hlava sama. Jinak stále to není vyšší frekvence..
    Ozval se snad operátor T-Mobile, že vyšší frekvence zařazovat zatím nebude, protože by musel stavět na každém rohu antény a celkově, antény trpí na obrovskou směrovost díky vysoké frekvenci. Dnešní wifi mají 5,8GHz, takže ještě je to vyšší frekvence..A stále lepší, jak amerika a británie, kde jsou antény na každém rohu i v každé lapmpě.

    Proč tak vysoké propustnosti, jen kvůli virtuální realitě? Proč by někdo používal 5G na virtuální realitu..? Takže buďto to bude za účelem plynulého špiclování domácností a jednotlivců, nebo online ovládání mozku s co nejpřesnější odchylkou(nejmenší latence=nejmenší šance chyby-jednotlivec reaguje ihned)
    Vzhledem k tomu, že doba směřuje k umělému vývoji jedince, lakota, mamonství, tak pro dobro lidí tohle rozhodně nebude, spíš je to konečná bitva, jak lidi skutečně zotročit, aby jen poslouchali příkazy, protože chytrý telefon to bude hnedka vědět a názor jednotlivce bude zazděn, jelikož gůůgl to ví líp.Lidi přestanou přemýšet, vizualizovat, ale co chtějí hned si najdou na netu, namísto, aby se zamysleli, jak to asi funguje a tvořili si vlastní opravy, nebo nápady..Nejideálnější je, když lidi v práci strhají, pak opět už nebudou mit čas, náladu a energii přemýšlet a zase si to najdou na netu, nebo si koupí novu věc, protože není čas ztrácet čas s rozbitou věcí. Budťe v práci tolik hodin, dokud to nezlomí vaší mysl a my se už pak o vás postaráme..toť dnešní svět, bohužel 🙁

 3. Miroslav napsal:

  Zmizí hmyz, a pak budeme čumět !

 4. AP napsal:

  Nejhorší je ten fakt, že ať se děje, či bude dít cokoliv, už od toho nedokážou upustit, takže je to v tomto případě teprve začátek konce.

 5. Tauri napsal:

  Kam? Černí se stěhují sem a my nakonec potáhnem tam 😀 Nic tam není a založíme civilizaci od začátku…načež oni nám zničí co máme tady….Stejně to nebudou umět ovládat, natož opravovat 😀

 6. Tauri napsal:

  http://www.dsl.cz/clanky/huawei-dokoncil-testovani-5g-na-faerskych-ostrovech

  Takže skutečně, buď se zabydlet pod zem, nebo tam, kde lítají ptáci břichem vzhůru, protože jim ani nestojí za to, aby na ně sr*li 😀 (Citace z filmu Kokosy v pralese) 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..