,,Příšerné.” Jan Keller oznámil, co nás teď čeká v EU. Ty lidi dobře zná

…..tak k tomu je zbytečné cokoliv dodávat….

08:54

ROZHOVOR „Leyenová je příšerná, není to rozhodně žádná výhra,“ komentuje obsazování postů v Bruselu sociolog, bývalý europoslanec, profesor Jan Keller, který zároveň připomíná, že příšerný byl i Frans Timmermans. „Celých pět let to vypadalo, že si s Junckerem hrají na hodného a zlého policajta. Juncker vtipkoval a Timmermans vyhrožoval. Teď se mu ty výhrůžky vrátily. Ale o nic nepřijde. Bude místopředsedou a bude nám vyhrožovat dále,“ předpokládá Keller. Věnuje se i české politické scéně, kdy hovoří o možnosti předčasných voleb. „Obávám se, že to je docela pravděpodobné a že po sečtení výsledků předčasných voleb se začne demonstrovat za další předčasné volby.“

Postupně už se rýsují osoby a obsazení v čelných orgánech Evropské unie. Nejvíc se zatím hovoří o nové předsedkyni EK Ursule von der Leyenové, kterou schválila Rada, a teď už stačí, aby kývl Evropský parlament. Má už podle vás pozici naprosto jistou?

Myslím si, že vedení lidovců, socialistů a liberálů se na Leyenové už domluvilo, takže bude mít v Evropském parlamentu dostatek hlasů. Nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby ji nezvolili.

Při volbě Leyenové byl porušen dosavadní systém spitzenkandidátů. Byl to dobrý nápad?

Pokud by se stal šéfem Komise Frans Timmermans, byl by zase porušen princip, podle kterého má nárok na obsazení funkce předsedy Komise ta frakce, která zvítězí ve volbách do Evropského parlamentu. Socialisté to nebyli. Nejčistější řešení bylo udělat šéfa Komise z předsedy lidovecké frakce Webera. Všechna ostatní řešení už musela nějaký princip porušit.

Premiér Andrej Babiš radostně oznamoval, že díky V4 nebude předsedou Evropské komise Franz Timmermans. Jenže, je Leyenová výhra? Mimochodem, už zazněly názory, že ještě „budeme prstíčkem hrabat po Junckerovi“. Prý zlikvidovala tři ministerstva, ale na druhou stranu má sedm dětí, je zbožná a šetrná…

Leyenová je příšerná, není to rozhodně žádná výhra. Když ale on byl příšerný i ten Timmermans. Celých pět let to vypadalo, že si s Junckerem hrají na hodného a zlého policajta. Juncker vtipkoval a Timmermans vyhrožoval. Teď se mu ty výhrůžky vrátily. Ale o nic nepřijde. Bude místopředsedou a bude nám vyhrožovat dále.

Skoro to vypadá, že premiér Andrej Babiš mohl jet klidně na schůzku za prezidentem už v úterý… Zůstane v Evropské komisi všechno při starém?

To teprve uvidíme, dneska to nemůže zodpovědně předpovědět nikdo. Záleží na mnoha věcech. Například na tom, zda zase nepřijde další vlna migrace jako v roce 2015. Záleží na tom, jak radikálně bude vystupovat Itálie a zda se náhodou nesplní zbožná prosba jednoho italského faráře, aby jejího ministra vnitra někdo zabil. Záleží i na vývoji ekonomiky a možných potížích, do kterých se může dostat euro. Vzhledem k tomu, co se říká i v Německu o Ursule von der Leyenové, může být těch překvapení docela hodně. Záleží i na tom, zda si včas najde někoho, kdo bude Komisi řídit za ni, jako to udělal Juncker s německým právníkem Martinem Selmayrem.

 

Ani Charles Michel nebude pro střední Evropu podle portálu Politico bezproblémový. Loni totiž pohrozil zemím, které odmítají žadatele o azyl, což je postoj V4, že by mohly být vyloučeny ze schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. Co očekávat od nového šéfa Evropské rady?

Bude vyhrožovat zase. Otázka je, zda se jeho hrozeb bude někdo bát. To záleží na vnitropolitickém vývoji v jednotlivých zemích. Nikoliv v poslední řadě na vnitropolitickém vývoji u nás.

Zaznívaly kritické hlasy kvůli tomu, že díky postoji V4 k volbě předsedy Evropské komise, nezískaly země zastoupení v klíčových postech. Každopádně Česká republika má dva místopředsedy Evropského parlamentu. Jak podle vás dopadla Česká republika a V4?

 

 

Předtím byla východní Evropa zastoupena Donaldem Tuskem v čele Evropské rady a Pavlem Teličkou jako jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu. Pokud si někdo myslí, že to bylo zastoupení adekvátní, nebudu mu to vyvracet.

Evropský parlament svým předsedou zvolil italského socialistického poslance Davida-Mariu Sassoliho. Co od něj očekávat?

Když dělal v uplynulém období místopředsedu, vyznačoval se smyslem pro suchý humor. Na rozdíl od Junckera, který byl jenom legrační, on dokázal být docela vtipný. Lze mu jenom přát, aby mu ten humor vydržel.

Ústavní, vládní, politická krize. Těmito slovy nešetří média v posledních týdnech v souvislosti s českou politickou scénou. Jak vše hodnotit? Klíčová lánská schůzka přinesla odložení ságy o odvolávání ministra Staňka na 12. července.Nemám v tomto ohledu o nic víc informací než ostatní. Ale díky tomu, že jsem byl pět let v politice, mohu vám vše vysvětlit naprosto přesně a zasvěceně. Vývoj bude složitý, existuje hned několik scénářů, které ovšem mají různou šanci naplnění a bude záviset na jednotlivých aktérech, který z nich nakonec vyjde. Musíme si ovšem otevřeně říci, že v tom případě nevyjdou ty ostatní. Více vám toho budu moci sdělit už 12. července.

Ing. Miloš Zeman

 • BPP
 • První přímo zvolený prezident ČR
 • prezident České republiky

 

 

Politolog Lukáš Valeš zmiňoval v ČT, když hodnotil jednání prezidenta ještě před lánskou schůzkou, že přecházíme k prezidentskému nebo poloprezidentskému systému. Co si o tom myslíte?

To, že jedna politická strana má už ve druhém vládním období problém, aby se domluvila se svým koaličním partnerem, ještě neznamená, že přecházíme k prezidentskému systému. Nejsem právník, ani znalec Ústavy. Ale to, že právníci, kteří Ústavu sestavovali, nestanovili termíny u klíčových rozhodnutí ústavních činitelů, může znamenat dvojí. Buď té politice zase tolik nerozumí, anebo chtěli nechat prezidentovi poměrně velký manévrovací prostor. To prvé by bylo smutné, to druhé se jim ale určitě podařilo.

Předseda ČSSD Jan Hamáček říká, že buď prezident Miloš Zeman couvne, nebo budou předčasné volby. Myslíte si, že spor, který vznikl v souvislosti s působením ministra kultury Antonína Staňka, se nakonec skutečně stane poslední kapkou v rozhodování ČSSD o setrvání ve vládě?

Myslím si, že ČSSD patří v současné době ke stranám, které by se rozhodně neměly těšit na předčasné volby. Pokud se k nim sama vmanévruje, nebude to svědčit o přemíře strategických schopností jejího vedení. Slušněji už to říci nedovedu.

 

V podstatě všichni tři, Zeman, Babiš i Hamáček, už nějakým způsobem připouštějí možnost předčasných voleb. Jsou podle vás věcné důvody pro to, aby odstoupila vláda a případně byly vypsány předčasné volby?

Myslím si, že předčasné volby toho příliš nevyřeší. I pokud by se ČSSD po nich dostala do Parlamentu, brzy zjistí, že nemá ani jediného koaličního partnera. Jestliže se chce připravit o toho jediného, který jí zbyl, vypadá to, že už ji parlamentní politika dočista omrzela. Takzvaný demoblok riskuje, že po volbách z něj zbude jen půlblok. Jediný, kdo může na předčasných volbách vydělat, jsou kromě Babišova ANO snad Piráti. Ani oni ale zatím neprojevili schopnost komunikovat s druhými stranami o čemkoliv jiném než o tažení proti  Babišovi. Jako kompetence pro případné vládnutí to není nic moc.

Je pravděpodobné, že k předčasným volbám dojde?

Obávám se, že to je docela pravděpodobné a že po sečtení výsledků předčasných voleb se začne demonstrovat za další předčasné volby.

 

Zdroj (1)

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6 komentářů

 1. fohat napsal:

  Jan Keller.Takovy mily skromny venkovsky chasnik to byl kdyz chodil s taskou hadrackou na prazskou CSAV.Chlapec nam zbytnel v Eu parlamentu neopomnel hlasovat proti zajmum Ceske rapubliky.Kdyby toto rekl nejaky Stetina tak to vyjde nastejno.

 2. panikdo napsal:

  A my zase víme, jak Keller hlasoval pro migraci a pro potrestání Maďarska !

 3. Miroslav napsal:

  Když se podíváme na mapu Evropy, tak velice rychle zjistíme, jak by dopadlo vyloučení V4 z Schengenu. ONI potřebují nás. Buď jako pracoviště, nebo jako nárazníkovou zónu při válce s Ruskem. Prostě s námi nejednají, jako rovný s rovným. A o to celou dobu jde. Jen naši politici to neřeknou nahlas. Kdyby se spojilo „třímoří“ , tak by to bylo jiné. Ovšem ONI by rozšťourali Chorvaty proti Srbům atd. Serou je Slovani, tak je to. Jinak by zbyl z jejich zemí jen Západoevropský chalífát.

  • Nel napsal:

   Miroslave, jenže velká většina obyvatel si onu vlastní cenu naprosto neuvědomuje, proto se stále sklání jako otroci, kteří jsou svému pánovi vděční.
   Měl byste tuto myšlenku rozvíjet všude, kde to lze.
   O projektu Trojmoří téměř nikdo nic neví a je líný si to najít a nadtudovat.
   Velké díky.

  • Maroš napsal:

   Tie procesy rozkladu prebiehajú na všetkých úrovniach – pri pohľade zo strany Globálny prediktor – GP je vlastníkom všetkých hráčov, keď to človek začne trochu viac sledovať, tak to funguje ako neustály systém bŕzd a protiváh – GP nedovolia niečomu prerásť cez hlavu ale zároveň to vyzerá ako na psích zápasoch – neustále huckanie a neustále napätie! Ľudia jednoducho nesmú mať pokoj nikde na planéte. Hovoríte o trojmorí, ale momentálne Stredozemné more ovládajú mimovládky a migranti, Čierne more je v napätí kvôli Turecku a Sýrii – v pozadí ide o vetvu ropovodu – či to bude južná kuvajtská Rotschieldovská, alebo severná iránsko-ruská /zásoby ropy presahújú ako jedna nádrž od kuvajtu až po Irak a Irán – takže vyčerpať sa dá aj z Iránu – o to ide v Sýrii – aj o Kalifát č.3 s centrom riadenia v Teheráne/, napätie kvôli sionistami ovládanej Ukrajine a momentálne kvôli lodiam NATO. Pobaltie mienia islamizovať – momentálne postavili pobaltské krajiny proti Rusku – a opäť provokačné cvičenie NATO – vrátane ČS a SK vojsk. A v pozadí je vytvorenie nárazníkového pásma – obnovenie Veľkého Moldavska – Rumunsko má zaniknúť /inak náš prirodzený spojenec proti Maďarom, takže bavme sa o V4 až až potom!/. No a Soros nezaháľa – so svojím synom chcú vytvoriť Balkánsku úniu – preto prebiehajú majdany v Macedónsku a Bulharsku! No potom z toho bude islamizačný koridor rovno hore – do Pobaltia! A tí Chorváti – to je klin medzi Slovanmi /a v chrbte Srbov kvôli islamizácii/ už od polovice 7. storočia – odkedy prijali katolizáciu a získali výhody periférie moci Ríma – dnes vatikánu.

   Takže . z pohľadu GP – čím to bude rozťahanejšie, tým to bude nestabilnejšie = flexibilnejšie = hra o tróny môže pokračovať. Inak aj preto sa živí legenda o Samovej ríše – že Slovania si nevedia vládnuť sami – tak aby to tak bolo aj naďalej. Skúste sa pozrieť na Zem ako na pomaranč v rukách globálnej sily – to, čo sú pre nás kontinenty – pre nich sú maximálne okresy. Asi tak. a podľa chuti si odrežú, čo potrebujú. Treba si naštudovať aj symboliku vlajek – ono je to fakt ako decká hra s cínovými vojačikmi. Ale v ľuďoch sa neustále masíruje pocit slobody a existenčnej jedinečnosti – aby ľudia nechápali, že ich niekto v skutočnosti drží v hrsti! Hlavne je tú ruku nekúsať!

 4. Maroš napsal:

  Nemám kam tak sem a na úvod chcem zdôrazniť, že neverím, že nie je možné odchytiť konkrétneho organizácie konkrétnej LGBT performancie! Internát a škola je inak neverejný priestor – podlieha organizácii a všetky hromadné aktivity sa odohrávajú so súhlasom vedenia. Takže – vyhodili síce riaditeľku – ale tá riaditeľka predsa presne vie, kto túto performanciu v zariadeni 1/ inicioval a 2/ fyzicky zoprganizoval! Teda – ako občana ma zaujíma – ktoré konkrétne hovädo – jeho identita – ma zaujíma! Lebo nám tu s úradníckym súhlasom „vrchnosti“ tých, ktorí síce niekoho vyhodia ako obetného baránka – bačujú sionistické organizované svine liberastov-satanistov, ktoré beztrestne rozkladajú a demoralizujú našu krajinu! TOTO BOL „ČISTÝ“ SATANISTICKÝ INICIAČNÝ PROGRAM!!!

  „Imatrikulace žákyň probíhaly vskutku podivně. Podle medializovaných informací byly do dívčího internátu na tyto akce zváni i chlapci. „Hry“ spočívaly v různých rolích se sexuálním podtónem.
  Chlapci si měli například lehnout na papír s rozkročenýma nohama a dívky jejich obkresľovali s perem v ústech. Nechybělo ani praskání balónu tak, že dívky seděli chlapcům v klíně a balón se snažili skákáním prasknout. Ojedinělé nebylo ani „louhování čaje“.
  https://kosice.korzar.sme.sk/c/22162997/obscenne-hry-pocas-imatrikulacie-riaditelka-skoncila-zamestnanci-prisli-o-priplatok.html?ref=njct

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..