Problémy s navigací lodí ukazují na testování ruské zbraně proti GPS

Hromadné problémy s navigací lodí plujících v Černém moři byly podle expertů testem systému, který dokáže zmást GPS navigaci. Letadla, lodě i autonomní stroje teď zřejmě čeká zabezpečení jejich řízení.

 

Satelit sítě GPS. Kredit: NASA.

Satelit sítě GPS. Kredit: NASA.

Před pár týdny (pozn. v čase publikovania článku na tadesco,cz cca pred 2 mesiacmi) se objevily zprávy o hromadných potížích se satelitní navigací lodí v Černém moři. Podle odborníků vše nasvědčuje tomu, že jsme se stali svědky testů ruského systému, jehož účelem je oklamat/poškodit GPS navigaci. Zřejmě jde o počátek nové formy elektronického boje a terorismu, o které se mluvilo již dlouho, ale zatím ji nikdo nepoužil v mezinárnodním měřítku. Teď můžeme brzy očekávat, že se tato technologie dostane k dalším nedemokratickým režimům, hackerům i ostatním kriminálníkům.

Todd E. Humphreys. Kredit: University of Texas at Austin.

Todd E. Humphreys. Kredit: University of Texas at Austin.

 

Dne 22. června dostala americká vládní námořní agentura MARAD (United States Maritime Administration) na první pohled nevinné hlášení. Kapitán lodi, která plula poblíž ruského černomořského přístavu Novorossijsk, najednou zjistil, že jeho GPS navigace ukazuje špatně. Podle satelitů byli přes 30 kilometrů ve vnitrozemí, v prostoru letiště Gelendžik. Když posádka této lodi ověřila, že jejich přístroje fungují správně, tak kontaktovali okolní lodě. Překvapeně zjistili, že podle systému AIS, automatického identifikačního systému pro sledování lodí, bylo vlastně v tu chvíli na letišti Gelendžik minimálně 20 lodí. Skoro aby si tam pořídili přístavní molo.

Zatím to není ještě definitivně potvrzené, ale experti se domnívají, že jde o první známý nepřátelský útok na GPS navigaci. Až doposud panovaly největší obavy v souvislosti s GPS ohledně možnosti, že GPS signál lze vyrušit útokem s pomocí bílého šumu. Takový útok by sice nebyl obtížný, ale zároveň ho lze snadno zaznamenat. Přijímače GPS spustí alarm a je to. Oklamání GPS navigace (GPS spoofing), to je jiná káva. Jak říká David Last, bývalý šéf britského institutu Royal Institute of Navigation, falešný signál z pozemního vysílače zmate přijímač satelitního signálu a donutí ho lhát.

 

Todd Humphreys z Texaské univerzity v Austinu už dlouho varuje před podobnými technologiemi. V roce 2013 uspořádal s kolegy experimenty, v nichž dokázali tímto způsobem hacknout navigaci luxusní jachty s nejnovější elektronikou. Chování satelitní navigace u lodí napadených v Černém moři podle Humphreyse velmi důvěrně připomíná průběh experimentů jeho týmu.

 

Humphreys nepochybuje o tom, že Rusko intenzivně vyvíjí zbraň proti GPS navigaci. V minulém roce se odehrál incident v Moskvě, když uživatelé mobilních aplikací zjistili, že se jejich telefony chovají divně. Že nejde o poruchu, ale cílenou manipulaci se signálem GPS vyplulo na povrch, když lidé v Moskvě lovili pokémony s Pokemon Go. Ukázalo se, že v Moskvě „někdo“ vysílá falešný signál, který přemisťuje Kreml a okolí do prostoru letiště Vnukovo, asi 32 kilometrů daleko. Podle expertů jde o obrannou taktiku režimu, který se neustále obává útoku NATO a snaží se oklamat domnělé řízené rakety, pumy i drony, vesměs často využívající GPS navigaci.

United States Maritime Administration.

United States Maritime Administration.

 

V dnešní době je „Kreml“ v systému GPS od své skutečné pozice ještě vzdálenější. Někteří odborníci se obávají, že to znamená přítomnost pokročilých technologií, s nimiž je oklamání GPS snazší. Doposud prý něco takového bylo dost náročnou záležitostí. Teď je to už zřejmě možné zvládnout s komerčním hardwarem a softwarem staženým z internetu. Zranitelnost systému GPS je i v tom, že GPS signál je ve skutečnosti velmi slabý. Stačí posadit jednowattový vysílač falešného signálu na kopec, letadlo nebo dron a ten hackne veškerý GPS signál až k horizontu.

Jestli je technologie pro oklamání GPS skutečně takto dostupná, tak ji brzo bude mít každý lepší hacker i jiní krimálníci. Pro ně pak nebude problém unést nebo záměrně poškodit automobily či náklaďáky bez řidiče, stejně jako autonomní drony, roboty nebo lodě. Výrobci autonomních strojů i těch, které se spoléhají na satelitní navigaci, s tím teď budou muset počítat. Jistě se pokusí tomuto riziku nějak čelit. Jako možné řešení se nabízí nějaký záložní satelitní či kontrolní systém.

 

Stejně tak mají o čem přemýšlet i armády Západu. Humphreys je přesvědčen, že zbraň proti GPS v rukou státu, který má tu drzost ho použít na lodě cizích zemí, představuje ohromné riziko. Co když si v Kremlu řeknou, že už se dlouho neztratilo žádné letadlo nebo velká loď plná lidí? Nebo třeba v Pchjongjangu? Systém GPS teď jistě budou čekat změny, které by měly zvýšit jeho bezpečnost.

 

Video:  Spoofing on the High Seas

How to fool a GPS – Todd Humphreys
 

 

Zdroj: osel.cz

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

3 Komentáře zapnuto "Problémy s navigací lodí ukazují na testování ruské zbraně proti GPS"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik
Všechny stroje s Windows infiltrovala CIA v rámci projektu s kódovým názvem „Andělský oheň“, aby vláda USA mohla do počítače kterékoliv osoby nahrávat bez jejího vědomí zlovolné programy. Poslední vydání ze série Trezoru 7 od WikiLeaks odhaluje dokumenty CIA, které uvádí podrobnosti o podstrčené pomůcce, která umožňuje, aby stroje Windows vytvářely nezjistitelné knihovny. „Andělský oheň“ (Angelfire) se skládá z pěti prvků – „Sluneční čas“ (Solartime), „Vlčí průrva“ (Wolfcreek), „Svorník“ (Keystone), „Zlý motherfucker“ (BadMFS) a ze „Systému přechodných souborů Windows“ (Windows Transitory File systém). Rt.com hlásí: „Sluneční čas“ při instalaci upravuje sekce bootovacího sektoru strojů Windows XP a Windows 7, což… Číst vice »
jirik
Host
jirik

List publikoval kopie tajných dokumentů SBU, v nichž se píše o provedení zvláštní operace na zničení důkazů masové vraždy na obloze nad Donbasem 17. července 2014.

Později, 31.srpna 2017, se ruský prezident Vladimír Putin a malajský premiér Najib Razak domluvili na uskutečnění vlastního společného šetření havárie Boeingu MN17. Když se o tom ukrajinské úřady dozvěděly, zjevně znervózněly, a to natolik, že na žádost prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka ministr zahraničí Pavel Klimkin telefonicky kontaktoval Johna Kerryho.
http://www.novarepublika.cz/2017/09/ukrajine-sklaplo-malajsie-pozaduje.html

jirik
Host
jirik
Malajský diplomat vyšetřující záhadné zmizení letu MH370 Malajských aerolinií byl ve čtvrtek zavražděn, kdy jej zastřelili v hlavním městě Madagaskaru Antananarivo. Zahid Raza, honorární konzul Malajsie, varoval přátele a rodinu, že mu hrozí smrtí, když nepřestane se svým vyšetřováním zmizení letu MH370. Pan Raza byl v době svého zavraždění uprostřed své neúnavné práce na svážení kousků vraku pocházejícího ze zmizelého letounu do Kuala Lumpa. Metro.co.uk hlásí: Pan Gibson řekl, že nechtěl provést prohlášení o nových troskách, dokud nepřijede do Malajsie, ale po smrti pana Razy se rozhodl, že tak učiní. Dr. Victor Inannello byl členem původního australského vyšetřování zmizelého letadla.… Číst vice »

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!