Proč už nevěřím na to-do listy

…..jsem zvědavý, jak budete reagovat….

19:54

jak souvisí to-do listy s lidskou spokojeností a proč budete mít takzvaný “klid” teprve v hrobě. Bez nadsázky.

Tento týden jsme s jedním mým hráčem probírali dosavadní společné úspěchy. Věnuje se vedení firmy a beze sporu dělá pokroky. Na naší poslední schůzce pronesl zajímavou věc: “No, tak ještě nastavím tohle a pak už tě nebudu potřebovat.” Po očku se na mě podíval, jako by čekal reakci jak od zhrzené ctitelky.
Se zájmem jsem nadzvihl obočí a prohlásil: “To je super.” A nechal ho v lehce překvapeném tichu.

“Víš, hrajeme spolu od začátku pro to, abys věci zvládal sám. De facto jsi mě nepotřeboval nikdy – spolupracujeme, protože oba chceme a protože ty díky mě dosahuješ rychleji lepších výsledků. Je úplně v pohodě, že vyhraješ i tuhle hru a dosáhneš toho, co jsi chtěl.” Pokračoval jsem po chvíli. Můj klient přitakával. Pak jsem se zpetal: “Co bude potom? Myslím další level.” Ticho. Jen myšlenky jakoby za jeho zorničkami ještě zrychlily.

Mentalita “mít to hotovo”

Tento můj hráč uvažoval až do naší poslední schůzky v módu “chci to mít hotovo”. Nutno říci, že v tomto mindsetu vězí velká spousta lidí. Jen se rozhlédněte kolem sebe a poslouchejte, všímejte si. Až dosáhnu x, tak bude všechno v pohodě. Jo, a taky už bych chtěl mít konečně klid. A ve chvíli, kdy budu mít y, tak se nebudu už muset snažit. Tyhle a další věty můžete slyšet velmi často. Všechny vedou k jedinému cíli – mít něco hotovo.

Jenže to dost dobře nejde. Život přináší neustále nové dny, nová pokušení a nové příležitosti. A tak, pokud dosáhnete x, přijde y a po něm zet. Přijde vyšší level hry. Nové aktivity, nové výzvy. Někdo by je nazval novými starostmi, ale to je jen o úhlu pohledu. Touto optikou vypadá snaha “už mít jednou provždy pokoj” legračně. Je to jako snažít se mít hotový život. A pak co? Lidi, co mají hotový život, jsou mrtví. I když někteří z nich ještě dýchají.

Jak s tím souvisí to-do listy

Přístup k životu si vybíráme každý sám. Když už si vybereme, tak se náš přístup projevuje všude. Na každodenní bázi i při plánování našich dalších kroků. Typickou ukázkou mentality dokončování jsou to-do listy. Na první pohled se jedná o užitečný nástroj. Dokonce existuje celá řada aplikací, která umožňuje tento klam ještě více sofistikovat a udělat z něj vyšší dívčí. Jenže ve skutečnosti jsou to-do listy past.

Fungují na principu “chci to mít hotovo.” Jakmile si nějaký začnete psát, je to jako když začnete kouřit. Zpočátku máte pocit, že to máte pod kontrolou. Pak si namlouváte, že vám to pomáhá. Nakonec se dostanete do fáze, kdy vás to-do list frustruje stejně, jako frustruje kuřáka cigareta. Jenže si to nikdy nepřiznáte, stejně jako si to nepřizná řada kuřáků. Den co den si sedáte k nekonečnému seznamu úkolů a snažíte se je dokončit.

Den co den se vám to nedaří. Přesto v sobě pěstujete víru, že když seznam odškrtáte celý, nastane klid, mír a pohoda. Představa, že to všechno doděláte, je lákavá jako jahodová tříšť uprostřed léta. Je to lež. Legendy vyprávějí o pár lidech, kteří odškrtali svůj to-do list až do konce. A víte, co se stalo? Napsali si na něj další věci. Ongoing frustration forever.

Nekonečná cesta

Faktem je, že nikdy nedokončíme všechny věci. Dost často se na seznamech úkolů nachází i takové, které za dokončení prostě nestojí. Když přijmeme myšlenku, že nikdy nedokončíme všechno a nikdy nebude úplně klid, zbývá jediné. Zamyslet se nad tím, co chcete opravdu dělat v čase, který máte k dispozici. Co chcete dělat dlouhodobě. Co chcete dělat, aniž byste se to snažili dokončit.

Přemýšlet tímto způsobem může být nové, nezvyklé a nekomfortní. Ale stojí to za to. Můj hráč ze začátku příběhu došel k tomu, že vlastně za měsíc nemá v úmyslu začít stagnovat na zbytek života. Že vlastně bude růst i nadále. K výsledkům, o kterých doposud ani nepřemýšlel.

aké máte zkušenosti s dokončováním věcí vy? A co říkáte na to-do listy? Chcete mít “už konečně klid”? Podělte se o svůj komentář.
A sdílejte prosím tento článek. Zlepšíte tím náladu v městské části Královo pole. Fakt.

Týden: příběhy ze života. Každý týden přináším krátký příběh, se kterým jsem se setkal. Během krátkého zamyšlení se společně bavíme, učíme a sdílíme zkušenost, kterou příběh přináší. Týden vychází každý týden :). Píše: Život. Přepisuje: Honza Markel :).

Zdroj: (1)

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

10
Komentujte

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
RobinsonkaginzePTZMarošaston Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Abc
Host
Abc

Jo, vidím to okolo sebe, až udělám támhleto budu spokojený, až udělám onako budu spokojený, jenže pocit uspokojení se stále nedostavuje a nedostavuje se u nikoho kdo tuto cestu vyhledává, vidím to krásně u sebe v rodině. Ale problém asi visí v tom najít uspokojení sám se sebou. Pěkný článek.

Rodo
Host
Rodo

Zajímavé připomíná mi to úplně naší malebnou vesničku kde jsem ve svém mladí prožil jak mé babičce sedlák jezdival s koňmi orat pole to krásné kouzlo povídání každý večer s babičkou na lavičce u chaloupky jak zvoní klekáni to byl krásné časy dnes? Přibyly nové futuristické vily za plotem 3 auta octavia superb a nová Q7 od 4 kruhů majitelé? Arogantní bez kousku lidskosti myslící jen na vlastní prospěch a honěni se za vlastním úspěchem bez kouska svědomí co z toho že jinde nějaká rodina musí přemýšlet jak dětem udělat radost jak vyžít po zaplacení drahých nájmů hlavně že já… Číst vice »

irile
Host
irile

Nic není konečné.Vše je dobré tak jak je v danou chvíli,vše je vývoj a poznání. I Osvícení není konečné.Je mnoho stupňů … Co je nejvyšší?Pro každého je to jiná laťka. Ani listy nemaji stanici vystupovat.Vlak jede dál …Je rozjetý na nejvyšší obrátky . Pokud se ho bude snažit někdo zastavit,bude to stát velké úsilí. Pak je třeba si položit otázku? Stojí to za to? Jsme zde na návštěvě,náš úkol je se radovat a žít každý okamžik naplno. Pokud listy způsobují smutek či stagnaci ve vývoji radosti , je dobré se zastavit a zvovu nadechnout a plavat dál ,tak jak nám… Číst vice »

Anan
Host
Anan

Jsme na světě aby jsme rostli.Prostě každou ukončenou věc využít k dalšímu růstu. Nejenom ve vlastní prospěch, ale ve prospěch celku. Musíme odhazovat klacky, které nám hází pod nohy ti, kteří si to nepřejí a myslí pouze a jenom na sebe. Hlavně vše nejenom ve smyslu materiálním, ale i ve smyslu duchovním. Vše souvisí s rozhovory s Jamisonem Nerudou, které si čtu a začínám rozumět tomu, že vše není takové jak to vypadá a nejsme tady náhodou. Doporučuji všem, kteří se zajímají o počátky naší civilizace a plány s ní.

aston
Host

To je zvláštní, také jsem tady psal komenrář a zmizel :(….

Maroš
Host
Maroš

Len pripomeniem slová japonského profesora v dokumente Y. T. „Revoluce jednoho stébla slámy“ – že – „Vrcholom poľnohospodárstva je ničnerobenie, lebo to najužitočnejšie je dať si poriadneho šlófika!“ To do list = mať zaplatené šeky a byť /na chvíľu/ najšťastnejší človek na svete = bič už netreba – ani cukor, pretože tým cukrom je stav, keď nás nebičujú – a tak sa vieme sebazotročiť a naprogramovať sami! Preto majú kalifornskí surferi heslo – „Jeden zlý deň na pláži je 100-krát lepší ako jeden vydarený deň v práci!“ Teraz k téme – čo je to „To do list“? Nič iné, len… Číst vice »

Robinsonka
Host
Robinsonka

DÔLEŽITÁ JE CESTA, NIE CIEĽ Položila som si jednoduchú rečnícku otázku: prečo napríklad slovenský básnik Andrej Sládkovič nemusel riešiť problém „to-do listov“? Jedna z jeho rád je: „ROZPOMEŇ SA NA LÁSKY MOC“ Navrhujem, aby sme nechali zaznieť jeho vlastné slová v nádhernej básni „Marína“ 1 Ja sladké túžby, túžby po kráse spievam peknotou nadšený, a v tomto duše mojej ohlase svet môj je celý zavrený; z výsosti Tatier ona mi svieti, ona mi z ohňov nebeských letí, ona mi svety pohýna; ona mi kýva zo sto životov: No centrom, živlom, nebom, jednotou krás mojich moja Marína! 41 Možno mi tvojich… Číst vice »

PTZ
Host
Robinsonka
Host
Robinsonka

Ď. :*
Bola tam zaujímavá symbolika. Hlavne „INFERNO H2O“….. cukrová vata v tvare atómového hríbu….. OBLIVIA – NEVŠÍMAVOSŤ, rozpad amerického sna, pád Bieleho domu, Orwell 1984, muž oblečený v bielom obleku, vystupujúci von z obrazu, ktorý prebúdzajúcej sa Katy oznamuje KONIEC IMPÉRIA a pod. Preklad textu piesne je tu: http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/perry-katy/chained-to-the-rhythm-ft-skip-marley-798363

Pre PTZ posielam niečo pekné, slovenské: SUVERENO – Alchymista – „Príbeh o lotosovom kvete“ https://www.youtube.com/watch?v=yRudsjBTnf4

ginze
Host
ginze

Pravda, lidé jsou v tomto systému odmala učeni, že se musí tohle a tohle (,,Musíš jít na školu, musíš dodělat co nejlepší školu, najít si zaměstnání, mít děti, peníze“) – a ještě si to rádi rozdělují na velké úkoly a úkoly a podúkoly. Na mě to působí jako vzorec, který se vštípí malému dítěti a pak se to projevuje právě různými seznamy určující, co kdy a jak dokázat. Přitom kdo dokáže určit, co vlastně člověk musí udělat? U spousty věcí máme pocit, že se musí udělat, protože ostatní tak dělají také. Lidé se často do něčeho nutí, jsou z toho… Číst vice »