Proč vždy, když odcházíte z domu, by jste měli nechat lžičku s cukrem na zahradě nebo balkóne

…..každý může sám přiložit ruce k dílu, nestojí ho to žádné peníze a může zachránit včely ve svém okolí. Jak? to se dozvíte v článku, návod je jednoduchý a účinný….

00:54

Sir David Attenorough

Někteří lidé nemají rádi včely. Myslí si, že nás jen obtěžují, když si dělají piknik v přírodě. Faktem však je, že tyto malé stvoření postupně vymírají.

Pro náš život jsou velmi důležité, protože odpovídají za výživu až 90% světové populace. Bez nich bychom přežít nedokázali.

Na to, abyste pomohli přírodě, nemusíte objímat stromy. Možná budete překvapení, existují ale jednoduché způsoby, jak dokážete významně pomoci naší planetě.

 

Jak se zvykem říkat : Nikdo nedokáže udělat všechno, ale každý může udělat něco.

Všichni jsme odpovědní za ochranu a zachování tohoto nádherného světa pro ty, kteří přijdou po nás.

Vážné připomenutí od Sira Davida Attenborougha.

Sir David Attenborough, 92 let, je známý britský zoolog, autor a televizní moderátor. Má také velmi známý hlas, který určitě poznáte, pokud ho uslyšíte.

Tato žijící legenda přichází s příspěvky zveřejněnými naposledy na své Facebookové stránce, které by každý z nás měl vyslechnout :

„Kdyby včely zmizeli z povrchu země, lidé by přežili jen 4 roky života na Zemi.“

David Attenborough není prvním člověkem, který vyslovil toto varování. Jeho nedávné vyjádření je však připomenutím, které bychom měli brát vážně.

 

Jak dále říká :

„Včely se mohou zdát malé a nevýznamné, mají však obrovskou úlohu na svých bedrech – přibližně třetina potravin, které konzumujeme, je přímo opylovaná tímto hmyzem.

Za posledních 5 let jejich světová populace poklesla o 30%. „

Situace však není beznadějná. Existuje jedna věc, kterou může udělat každý z nás. Tato jeho myšlenka se momentálně začíná šířit světem jako lesní požár.

Co navrhuje Sir David Attenborough.

Tento známý zoolog předkládá jednoduchý tip, který může udělat každý:

Smíchejte vodu s cukrem a směs nechte venku na zahradě nebo na balkonu vždy, když odcházíte z domu.

Pomůžete zachránit váš život!

 

 

Následovně vysvětluje :

V tuto dobu v roce se často zdá jakoby včely umírali. Je to však jen zdání..

Včely dokážou během sbírání pylu značně ztuhnout a nemají pak dostatek energie, aby se vrátili do úlu. Proto je můžeme vidět nehybně ležet na zemi.

Pokud se u vašeho domova nebo bytu objeví takováto včela, jednoduchým řešením je nabídnout jí cukr a vodu. Tím jí pomůžete překonat její vyčerpání.

Jednoduše smíchejte 2 polévkové lžíce bílého krystalového cukru s 1 polévkovou vody a nádobu s touto směsí pak nechte na místě, kde se k ní dostane včela. Ať už je to v zahradě, pokud ji máte, na balkonu nebo na jiném podobném místě. „

Závěr

Pomozte nám šířit toto povědomí Sira Attenborougha dále mezi lidmi. Pokud to začne dělat dostatečný počet z nás, včelám tím dokážeme výrazně pomoci v těchto těžkých letních dnech.

Další způsob, jak jim pomoci je, pokud na balkonu nebo zahradě zasadíte divoké květiny. Vaše místní včely je budou milovat

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

9 komentářů

 1. Dobrá rada nad zlato napsal:

  Je možno taky něco dalšího doporučit? Tak teda – dejte si na balkon nízkou misku nebo podmisku od květináče a tam nalejte vodu a pak se jen můžete dívat. Přilet jedna vosa a sedne si na okraj, další si decentně ucucne, pak se přiřítí jako kamikazde další vosa a rovnou do vody a tam se rachtá. Podívejte se, vy srabošky, jak já to umím! Druhá směna jsou včelky samotářky i na ně zbyla voda. Ale pokud chcete udělat radost i pučmelďákům (čmelákům), nasaďte jim na zahradě kromě medonosných květin i papaver (vlčí mák). Nejlépe nějakou velkou cizí odrůdu a pak můžete sledovat, jak s ranní rosou v nich si tito kluci užívají fantastickou koupel.

 2. Maroš napsal:

  S tým rafinovaným cukrom to až tak dobre nefunguje – treba tomu nejakú vôňu – pridať kúsok ovocia, šťavu z kompótu. Aby sa v miske aj s vodou neutopili – dobré je im tam dať kúsok pórovitého materiálu, ktorý neodfúkne vietor – pemzu, Ytong, kúsok škridle. Zvlášť motýle miľujú mokrý WC papier, servítku. Motýľ zachytí pach cukrového roztoku zriedeneho 250 krát viac, ako dokáže zaregistrovať človek. Motýle miľujú levandulu, budleu /letný „orgován/, vitex jahňací na jeseň. Ja mám nádobu s močiarnymi rastlinami – mätou vodnou a machom rašeliníkom – a to je ideálna napájačka /pod odkvapom/.

 3. Lekno napsal:

  .. a my ich postrekujeme (chemtrail, postreky), grilujeme (mikrovlny, haarp), chemizujeme (gmo, slachtene anomalie, pesticidy)
  sirenie a zdielanie vsetkych (neosobnych) info a ich studium, plna osobna zodpovednost v riadeni, zmena platov managerov atd je dobra cesta (preco asi zlikvidovali Stalina).

 4. mariankosmac napsal:

  Tuším ešte na jeseň som vylieval staré kompóty a mal som tam položenú lopatku od kompótovej šťavy a za chvíľu na tom bola včela. S cukrom/sirupom som robil pascu na osy a muchy a nič moc, umelina ich tak neláka alebo nemajú dosť inteligencie aby vliezli do niečoho trochu zložitejšieho než obyčajný pohár.

  • Maroš napsal:

   Na osy je najlepšia pasca z PET fľaše – vyvŕtaj, alebo cigaretou vypáľ v hornej časti pár otvorov a nalej do fľaše pár deci lacného piva – to zaves v blízkosti marhulí, broskýň, viniča – a máš po osiach. Sú to potvory a dokážu v priaznivých podmienkach vybudovať mega-kolónie /v starom murive/ a potom sú veľmi agresívne. Sú to mrchožrúty – v baráku odstránia zdochliny myší a vtákov, ale zároveň roznášajú infekcie ako muchy mäsiarky – bodnutie ôs, ktoré nepúšťajú žihadlo – môže byť veľmi infekčné – zažil som – nie z jedu, ale z infekcie som bol pár dní v horúčkach a skoro ochrnutý /bodnutie do zátylku prešlo do celého chrbta/. Osy sú voči včelím opeľovačom predátory.

 5. sirando napsal:

  Toto opatření je užitečné spíše pro čmeláky, než pro včelky. Včela, když odlétá z úlu, tak ví, kam letí, a bere si zásobu energie i na zpáteční cestu. Čmeláci tento zvyk nemají. Proto jich bývá tolik mrtvých pod rozkvetlými lipami, když
  je suchý vzduch, a lipové květy nevylučují nektar. Ztuhlou včelu, ve které ještě zůstal život, stačí zahřát.

 6. Ctenar napsal:

  Cukr jim nepomuze. Vcely jsou otravene pesticidy a wifi, 3G siti…
  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/nebezpecna-bezdratova-5g-technologie

 7. Dušan napsal:

  To je síce pekné,ale keď je včela otrávená tak už jej nepomôže nikto a nič.

 8. kalia napsal:

  Když se včelám začalo dařit opravdu špatně, tak mě začaly vyhledávat (třeba ke mně přiletěla a chtěla mi dlouho sedět na noze). Pak se u mě v paneláku na balkóně zabydlely divoké včely (bydlely na balkóně ve zdi, byla tam asi dostatečně velká dutá místa). Balkón jsem měla prosklený, ale i na podzim jsem včelám vždy nechala minimálně 2-3 cm mezeru (pootevřené sklo). A ty včely byly hodné – nikdy mi nevletěly do bytu, a když jsem byla na balkóně, tak na mě neútočily a to ani když jsem kouřila (nějak věděly, že na ně nechci kouřem útočit). Vždy vylétly buď plně otevřeným sklem a nebo tou malou mezírkou a pak se zase vracely do úlu ve zdi. Když jsme tam takto v symbióze v pohodě žili, tak systém tomu hned udělal přítrž: „nutně“ se muselo udělat zateplení fasády, takže tam včely zaživa v jejich úlu pohřbily. V demokratickém hlasování hlasovalo 49 lidí proti a 51 lidí pro, takže se vzal dluh (který pak dluží VŠICHNI) a pěkně na předražený dluh (ze kterého měl někdo zisk) se udělalo zateplení fasády a tím se včely zabily. Pak díky dluhu zvedly poplatky vlastníkům za jejich byt tak, že tyto měsíční poplatky VLASTNÍKŮ byly ve výši běžného pražského nájmu. Do té doby jsem už odtamtud odešla, vlastně mě to odtamtud vyhodilo (asi nekompatibilita). Ale lidé, kteří si celý život šetřili na byt, aby ho pak ve stáří vlastnili, a s malým důchodem už nemuseli platit nájem, platili stejně jako by v nájmu pořád bydleli. Nejvíc líto mi bylo těch včel a pak těch starých lidí, protože někteří z nich byli dobří lidé a systém čekal až zestárnou natolik, že už nebudou mít sílu se bránit.

  Navíc jako bonus toto zateplení způsobilo vznik plísně u těch bytů, které měly zasklený balkón. Zasklení balkónu si každý vlastník sám platil (když se to hromadně dělalo) a zasklení jednoho balkónu stálo 50 000 – 100 000 Kč. A pak (za pár let) vlastníkům řekli „bude se zateplovat, pokud nechcete, aby vám byt zplesnivěl, musíte ty skla vyndat“ (a můžete je vyhodit..). Takhle se na lidech vydělává.

  PS. Pokud včelám škodí chemtrails, tak by jim mohlo pomoct octování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.