Programovanie spôsobu myslenia a ako sme na tom?

 

Pokus so skrytou kamerou:

Na videu môžte vidieť jeden veľmi zaujímavý experiment. Do čakárne bola umiestnená skrytá kamera a skupina dobrovoľníkov. Týmto dobrovoľníkom bolo povedané, aby vstali zakaždým ako započujú pípnutie.

Slečna vo fialovej mikine o ničom nevedela, bola objektom pokusu. Slečna sa už po treťom zaznení tónu ku skupine pridala. Postupne, všeetci dobrovoľníci pomali poodchádzali. A slečna, napriek tomu, že zostala sama pokračovala v stávaní na pípnutie.

Na to začali prichádzať ďalší ničnetušiaci. Prvý, sa po pár pípnutiach opýtal slečny prečo vstáva a ta mu odpovedala. Robili to tak všetci čakajúci, tak si myslí, že by to mala robiť aj ona. Pánovi, to neprišlo vôbec divné (no, trochu sa tak zatváril….) a začal vstávať na zaznenie tónu so slečnou.

Následne začali prichádzať ďalší ničnetušiaci, ktorý pomaly ale isto prebrali tento zbytočný vzorec správania.

Takto vyzerá v akcii to ako sme boli naprogramovaný. V útlom veku nám náš mozog zaisťuje tkzv. sociálne učenie, čo nám pomáha pomocou opakovanie toho, čo robia iný naučiť sa spoločenskému životu v tej danej oblasti kde žijeme. Je to životne dúležité. Ale ako je to v dospelosti? Opakovať, „papouškovať“ až do zblbnutia a je úplne jedno prečo.

Slečna následne vysvetluje, prečo začala vstávať aj ona. Cítila, že by sa mala pridať aby nevyčnievala aby nebola iná ako ostatný a cítila sa lepšie. Akonáhle začala opakovať po skupine cítia sa lepšie.

 

 

Ako silné sú naše programy, ktoré si so sebou nesieme od narodenia, od škôlky, školy? A čo také hlavnoprúdové média nepokračujú v takomto programovaní? A čo podprahová reklama? Sú všetky naše činy, presvedčenia a návyky skutočne naše? Niekedy stojí za to zastaviť sa a popremýšlať prečo práve robíme isté veci a aké vzorce správania si vyberáme.

anna

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

7 Komentáře zapnuto "Programovanie spôsobu myslenia a ako sme na tom?"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
sibolet
Host
sibolet

V roce 1957 jsem se poprvé a naposled v životě zučastnil STÁDNÍHO jednání.. Tramvaj přejela ženu a havrani,pohřebáci měli vidle a nakládali střeva a kusy těla do rakve..Esenbák ještě v modré uniformě rozháněl dav čumilu a mnozí padali na zem,jako hrušky..Poslední muj stádní experiment jsem natočil na Václaváku v roce 2015
https://rutube.ru/video/fa8d6d2b135774122f841565d2b428ee/?ref=search

jirik
Host
jirik

Tak tohle je taky druh propgramování –
Skončí dosud velkorysé pravidlo, díky němuž lze vrátit jízdenku i při sebemenším zpoždění odjezdu. Nově bude v zásadě potřeba alespoň půlhodinové zpoždění. Současně ale České dráhy výrazně zjednoduší možnost zrušit jízdenku až do 15 minut před plánovaným odjezdem. Spěchajícím lidem se tak vyplatí zjistit si případné zpoždění s větším předstihem.
http://vool.cz/3XQSk

sibolet
Host
sibolet

Duhové dráhy prostě bojkotuji a těch 15 minutek se týká ELEKTRONICKÉ KOUPĚ,nikoliv u kasy..Dědkové,ignoranti v mém věku holt mají smulu..

mariankosnac
Host
mariankosnac

Dav oviec je jednoducho zmanipulovatelný, to využívajú aj niektorí politici keď organizujú napr. protesty študentov a podobne.

jirik
Host
jirik

Jak jinak než „DolphinAttack“ nazvat útok, který využívá ultrazvuk pro skryté povely pro Siri, Alexu, Google Now, Cortanu, Audi Q3 systém pro rozpoznání hlasu a další. Útok spočívá jednoduše v tom, že se hlasový příkaz namoduluje na vysoké frekvence neslyšitelné lidským uchem, ale stále zaznamenatelné mikrofonem ovládaného zařízení. Mezi testované příkazy patřilo například „open dolphinattack.com“, „Call 1234567890“ nebo „turn on airplane mode“. Úspěšnost jednotlivých příkazů se lišila v závislosti na hluku v okolí i na použitých příkazech, nicméně například v tiché kanceláři bylo dosaženo 100% úspěšnosti.
https://www.root.cz/clanky/postrehy-z-bezpecnosti-dolphinattack-vydava-neslysne-povely/

jentak
Host
jentak

!!! asi prozradili víc než chtěli, když ho umí na dálku upgradovat, určitě ho umí i vypnout nebo přeprogramovat
zpráva ze Seznam.cz
9:32 – Automobilka Tesla na dálku dočasně upgraduje software aut lidem, kteří stojí v cestě hurikánu Irma. Tato auta pak na jedno dobití ujedou trasu o 40 mílí, tedy asi o 64 kilometrů, delší.

iku
Host

Moje reakce na článek by u mne byla v různých případech různá. Např., pokud by mě někdo “ praštil koštětem“ před touto situací, tak bezmyšlenkovitě to samé, co všichni v tom článku. Pokud by šlo předtím o mé vyloučení(že jsem třeba nesvéprávná anebo nechci poslouchat někoho něco), tak se nezúčastním s davem. Pokud bych byla sama za sebe, tak budu zjišťovat, o co se jedná. Zkrátka jeden pytel zde nestačí…

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!