Protesty proti EET se rychle šíří. Darovací trhy chce každý

…..bylo by vynikající rozšířit následující zprávu mezi co nejvíce lidí a podpořit zemědělce a drobné pěstitele v následující myšlence, která funguje. Posléze přenést do dalších odvětví a kupovat výměnným obchodem čili bártrem….

05:55

Protesty proti EET se rychle šíří. Darovací trhy chce každý

Fenomén darovacích trhů, které jsou novou formou protestu proti EET, nabývá na síle. Po historicky prvním darovacím trhu v Hradci Králové a druhém v Letohradu se ozvala další padesátka měst, které chtějí tento typ trhu uspořádat. Někde by dokonce mohly nahradit klasické trhy, o které není mezi trhovci zejména po zavedení EET zájem.

Princip darovacích trhů je založený na vzájemném obdarovávání. „Trhovec daruje produkt a návštěvník daruje peněžní částku. V praxi jsem ještě nezaznamenal, aby i návštěvník obdaroval trhovce zbožím, ale možné by to bylo – dotazy na toto téma jsou,“ řekl pro Echo24 mluvčí Unie živnostníků Václav Pelcl.

Historicky první trhy se uskutečnily 12. dubna na hradeckém Baťkově náměstí, druhé 2. května v Letohradu a další proběhnou už příští týden. „Zájem významně vzrostl. Ozvalo se nám něco přes padesát měst. 20. a 27. května se uskuteční darovací trhy v České Třebové, 6. června další v Letohradu. S panem starostou jsme se domluvili, že náš formát darovacích trhů v Letohradu nahradí končící trhy, které místní provozovatel zrušil z důvodu poklesu zájmu trhovců. Mimo jiné i kvůli EET,“ dodal Pelcl.

Další darovací trhy se uskuteční také ve Františkových Lázních, Chebu nebo Sezimově Ústí.

Unie živnostníků si kvůli darovacím trhům nechala vypracovat právní výklady, podle kterých je uspořádání takové akce zcela v pořádku. „Podle zákona podléhají danění také dary, ale je tam omezení z hlediska výše hodnoty daru. Hodnota darů se nesčítá, jejich hodnota nesmí v jednotlivém případě dosáhnout 15 000 Kč,“ uvedl Pelcl. Na otázku, jestli s trhy zaznamenaly nějaké problém, jestli se o ně například zajímá finanční správa, odpověděl, že nikoliv. „Ne a víc se k tomu nechci vyjadřovat,“ dodal Pelcl.

Diskuze o politice i ekonomice

V dalším kroku plánují organizátoři rozšířit formáty darovacích trhů o diskuzi. „Doplníme je o prostor pro debatu nad ekonomickými či politickými tématy. Aby občanská společnost vnímala, že to děláme pro lidi, že se nejedná jen o akci drobných živnostníků, kteří volají pro zrušení EET,“ řekl Pelcl s tím, že živnostníci samozřejmě daně odvádí, tímto způsobem pouze poukazují na nesmysl EET. „EET pokládáme za šmíráckou praktiku,“ dodal mluvčí.

Řady obou unií se přitom rozšiřují, darovací trhy proto sebevědomě označují za pouhý odrazový můstek. „Už nejsme nijak malá síla. Unie živnostníků a Unie malých a středních firem důrazně říkají, že se chtějí stát tzv. politikem, (množné číslo od slova politikum, pozn. red.) a chtějí mít v zákonodárných sborech zastoupení poslanců, kteří budou plnohodnotně, a nikoliv pouze slovy, hájit zájmy živnostníků a vůbec celého středního stavu. Této třídy se totiž za poslední čtvrt století bohužel nebyl nikdo schopný svými činy zastat,“ uvedl Pelcl.

Také Petr Suda, podnikatel, který s uniemi spolupracuje, jejich vznik kvituje. „Snaží se o co největší nezávislost a soběstačnost regionů. Jsou to první organizace za 27 let, které dělají konkrétní pomocné kroky pro malé a střední podnikatele, živnostníky. Cesta nápravy v naší zemi vede jen a jen zdola, nikoli shora,“ uvedl pro Echo24.

Darovací trh pořádá Unie živnostníků a Unie malých a středních firem. „Členové a sympatizanti obou unií tvoří dohromady množinu registrovaných subjektů, kterých máme dnes cca 96 tisíc. Registrovaným subjektem je přitom mnohdy spolek, firma nebo obec, které v rámci partnerství s uniemi spolupracují,“ uvedl Pelcl.

Zdroj (1)

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

5 Komentáře zapnuto "Protesty proti EET se rychle šíří. Darovací trhy chce každý"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Václav
Host
Václav

no já si myslím že to v pořádku není, zase je tu skupina, co chce vše obejít a nepřiznávat daně.

SamTingWong
Host
SamTingWong

Daň z příjmu je zlodějna a stejně tak i spousta dalších daní.

sycho
Host
sycho

…“Cesta nápravy v naší zemi vede jen a jen zdola, nikoli shora“… tohle by se melo tesat do kamene a navic, platnost je obecna, nejen v nasi zemi 🙂

Mikessska
Host
Mikessska

Daň z daru se také odvádí – takže v tom problém nevidím. Ba naopak, moc se mi to líbí, neboť o EET NIKDO nestál! Babiš jej prosadil, aby měl větší „kontrolu“ nad lidmi, jako takovými – může zlikvidovat koho chce – je to jenom fízlárna – nic víc. Kam se hrabe Orwel se svým „hororem“ 1984…
Všude kamery, mobily, wifi – dokonce vaše TV vás může odposlouchávat, chytré mobily taktéž…takže se nedivím, že zdravý selský rozum stále bude vítězit. Jen tak dál. Tomuto fandím. A více takových akcí…
A až bude chtít Babiš zrušit i toto – lid zruší jej!!!!

Zdena
Host

Myslim si, ze nase vstricna vrchnost bude v nejblizsi dobe odsouhlasovat protiopatreni k tomuto pravu obcanu. Naprava nevede jen zdola, ale rozklad asocialu musi nejprve zacit v jejich spolecnosti, jinak oni jsou opecovavani kazdorocnim tucnym prispevkem do mesicniho mesce, ktery je, ten prispevek, vyssi nez muj mesicni duchod po 31 letech zamestnani. Takze, myslim, ze se lehce nevzdaji sveho vynosneho postaveni a budou si ho hyckat navzdory vsech spatnych rozhodnuti proti nam ostatnim, kteri na ne vydelavame. A ja si preju, aby se nasemu nejvyssimu financnikju ten jeho podvodny zamer zhroutil, jako se zhroutila nase duvera v jeho poctivost.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!