První web vymazán z internetu na základě nového paragrafu 7b trestního řádu

Dne 13. 3. 2019 v 9:56 jsme obdrželi první výzvu k okamžitému vypnutí webu podle nového §7b trestního řádu, který jsme v předchozích článcích kritizovali. Jednali jsme rychle a bezodkladně, tak jak nám nařizuje zákon.

V tomto konkrétním případě bylo rozhodnutí posvěceno státním zástupcem, což z něj dělá ve své podstatě legitimní žádost.

 

Kdy přijdou další?

Pokud vypínání webu (či serveru) předem posvětí soud anebo státní zástupce, tak s tím nemáme problém.  Soud a státní zástupci jsou tu od toho, aby rozhodovali o tom, kdo porušuje zákony a jakým důsledkům za to musí čelit, respektive dohlíželi na postupy policejních orgánů. Podle nás,  tak mocné nástroje, jako je vypnutí libovolné internetové služby (web, služba, server, poskytovatel internetu …), ale nepatří do rukou policejních složek.  Policisté mají vyšetřovat a nerozhodovat o tak zásadních věcech, komu a jak má být vypnutý web nebo server. Může jí totiž o e-shop, který dává práci desítkám lidí… A nemělo by se zapomínat ani na presumpci neviny, což policisté někdy neradi vidí…

Teď, od února, tu velkou moc – vypnout cokoliv – mají přímo policisté. Jediné, co je omezuje od využití nového paragrafu je,  že “věc  nesnese odkladu”, což na internetu může být například: co kdyby obsah někdo nasdílel na sociální sítě, co když to zaindexuje vyhledávač anebo prostě jen uvidí tisíce dalších lidí… V našem dnešním případě hledisko “nesnese odkladu” nebylo možné aplikovat, protože o uvedený web se policisté zajímali již delší dobu a určitě se nejednalo o akutní problém.

 

Žádosti (jen) od policie (bez předchozího souhlasu soudu nebo státního zástupce) přijdou možná velice brzy. Poměrně často nám chodí nesmyslné policejní žádosti na základě různě nesmyslných paragrafů a s různě nesmyslnými argumentacemi. Teď už stačí, aby nesmyslná žádost odkazovala na paragraf §7b a je konec…

Na první pohled nešlo na (dnes vypnutém) webu o nic závažného. Možná o přestupek nebo nějaký drobný přečin, ale od toho máme orgány činné v trestním řízení… Určitě nešlo o nějakou dětskou pornografii, terorismus, phishing nebo například podvodný e-shop. Prezentace vypadala naprosto v pořádku a zřejmě jde o nějaký problém majitele (provozovatele) webu. Nám nepřísluší to posuzovat a hodnotit.

Chcete se dozvědět o paragrafu 7b více?

Článek Chcete zničit konkurenci? České zákony jsou tu pro vás! jsme vydali 19. 2. 2019 a popisuje §7b a jeho možné zneužití v praxi.

Přišlo nám mnoho pozitivních, ale i negativních reakcí zvláště od lidí, kteří se snažili
paragraf §7b obhajovat. Proto jsme se rozhodli často používané argumenty vyvrátit v článku Nazvěme to třeba “lex WEDOS”, který vyšel 27. 2. 2019. Zároveň v něm navrhujeme několik úprav sporných částí paragrafu §7b. Chtěli jsme ukázat, že to jde i demokraticky.

 

Čím více jsme se zabývali paragrafem §7b a událostmi kolem něj, tím více absurdnější nám přišel. Dokonce jsme zjistili, že mírnější a hlavně logičtější postupy mají i v Rusku.  Více se dozvíte v našem článku z 4. 3. 2019 Mluvili jsme o tom s Andreiem. Situace se blíží té v Rusku….

Netušili jsme, jak téma odposlechů internetové komunikace, vydání dat a vypínání služeb z právního hlediska je i pro mnoho odborníků matoucí. Rozhodli jsme se proto sepsat všechny paragrafy, které s tímto souvisí a jak jsou v praxi využívány a srovnat je s novým §7b.  Článek Pomáhat a chránit? Vypneme vám web. Značka: Spěchá vyšel 5. 3.2019 a  byl určen pro každého, koho se toto téma dotýká, zajímá se o něj a chce se dozvědět něco ze zákulisí.

Paragraf §7b je největším zásahem nejen do svobody slova od vzniku samostatné České republiky a ozvat se nestačí. Proto jsme se setkali s poslanci z Pirátské Strany, abychom je seznámili se závažností celé situace. Jak to probíhalo se dozvíte v článku Jak jsme se vypravili bojovat za svobodu nejen internetu – paragraf 7b je třeba změnit!

zdroj: 9

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

11 komentářů

 1. Dastin napsal:

  Je treba vypadnout z EU a vse ostatni se urovna a nejlepe by bylo, kdyby se ten xindl rozpadl sam.

 2. Dobrá rada nad zlato napsal:

  Pak nám nezbývá, než se rozhlédnout po skutečně protibruselských stranách a ať se dívám, jak se dívám, vychází mi z toho jen Národní demokracie. EU je potřeba rozložit zevnitř, pokud do EUvoleb nepadne sama.

 3. 54Alice napsal:

  Jeto hrôza. Co môže obyčajný človek spraviť aby zakazal takyto zakon. Veď kto nechce nech nečita kazdy je slobodna ludska bytost. Som rozculena.

 4. Maroš napsal:

  „37-stranový manifest útočníka

  Stránka Otago Daily News uvádza najmenej 27 mŕtvych. Tiež uviedla, že 19-sekundové video streamované páchateľom sa objavilo na stránke Christchurch Police Check Points, ktorá však nemá nič spoločné s políciou a bolo z nej zakrátko odstránené.

  Podľa Otago Daily News strelec zverejnil dva dni pred útokom 37-stranový manifest, v ktorom vysvetlil svoje úmysly. V ňom okrem iného uviedol, že pôvodne plánoval zaútočiť na mešitu v meste Dunedin, no po návšteve mešít v Christchurchu a „znesvätení“ kostola, ktorý bol premenený na mešitu v Ashburtone (predmestie austrálskeho mesta Melbourne) sa jeho plány zmenili.“
  https://www.aktuality.sk/clanok/675745/novy-zeland-mrtvi-a-zraneni-po-strelbe-v-dvoch-mesitach-v-meste-christchurch/?utm_source=azet.sk&utm_medium=magaziny-top&utm_content=clanok2&utm_campaign=HP-new2

  Takže – toto je ilustračný príklad – mainstream akýmsi „nedopatrením“ uverejnil správu, ktorá sa objektívne stala a mainstream má záujem týmto poukázať na akýsi biely extrémizmus a terorizmus – pretože na ten islamistický terorizmus sme si museli podľa Overtovho okna začať zvykať – strach máme mať my – nie oni, a prečo nie aj oni, keď si máme byť rovnejší, že – koniec koncov zvykali sme si aj na mafiánske výbuchy áut od 90-tych rokov /známa vojna klanov v Clevelande – dohromady 37 explóziíí – 1975-76//, ale k veci – pokiaľ by sa takáto správa ako prvá objavila na tzv. konšpiračnom a extrémistickom webe – policajný agilný idiot by ju mohol vyhodnotiť ako navádzanie! Či?!

 5. Lekno napsal:

  chazarske media tu existuju, aby nas riadili/ovladali (protokoli sionskych „mudrcov“) a nie aby vylepsovali svet.
  ich doveryhodnost klesa vdaka takymto otvorenym webom.
  mne tento pristup pripomina tvrdenie vakci-zlocicov: nevakcinovany ohrozuje zdravie vakcinovanych.
  nech si ludia vyberu na zaklade slobodnej vole
  problem policie je, ze nedokazu vyuzit zdravy rozum s svedomie.

 6. Korina napsal:

  EU projekt fašistů a sionistů ukazuje, co je a bude zač ! Tlačí na veřejnost geblsovskou propagandou jako třeba hlášky o NATO v pražském metru, bude mazat weby, cenzurovat internet, kriminalizovat názory, které se nehodí k prosazování totalitní NWO.

 7. alena napsal:

  Kdo se podepsal pod tento zákon? Kdo ho navrhnul? Dá se to zjistit?

 8. Karel napsal:

  Aspoň se lidi vrátí sami k sobě a začnou používat Selský rozum. Přestanou se nechat manipulovat… Ať je to Tadesco nebo Idnes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.