Prvomájová pařížská demonstrace: slzný plyn, lidé v maskách a zraněná novinářka Sputniku

Více než 30 tisíc lidí se zúčastnilo prvomájové demonstrace v Paříži. Zpravodajka Sputniku hlásí střety demonstrantů s policií, sama utrpěla zranění po zásahu slzným plynem.

Pochod, který je již tradicí, začal na náměstí Bastilly v Paříži. Akce probíhá za podpory hned několika největších francouzských odborářských svazů.

V tomto roce prvomájová demonstrace probíhá na pozadí protestů studentů a železničářů. Studenti vystupují proti reformě vzdělávání, která přinese velké změny do závěrečných zkoušek. Současně s tím pracovníci železnic vystupují proti reformě ve svém oboru, která počítá s tím, že do železniční dopravy bude zavedena konkurence a v budoucnosti bude odstraněno právo železničáře, které dává řadu výhod.

Pěší kolona za doprovodu automobilů, ze kterých vychází muzika, se pohybuje po bulváru Bastilly směrem na náměstí Itálie. Lidé nesou vlajky a plakáty, na kterých je napsáno „Všichni spolu proti Macronovi“, „Nejdříve naše pracovní místa, naše mzdy, naše penze, až poté dividenty akcionářům“, „Ať žije První máj, den boje pracujících celého světa“.

Po cestě, kterou dav prochází, bylo uzavřeno mnoho obchodů, i ty, které by měly mít otevřeno. To bylo učiněno jako opatření před vandalismem.

V koloně jde mnoho mladých lidí v černém oblečení s maskami na obličeji. Podle informací pařížské policie se jedná asi o 1200 lidí. Provokatéři začali demolovat vitríny restaurací a kaváren. Jejich terčem se stal i McDonalds. Dále bylo zapáleno auto.

Policie použila proti radikálům slzný plyn a vodní děla, informovala korespondentka Sputniku.

Korespondentka Sputniku byla zraněna v důsledku použití slzného plynu ze strany policie během střetů v Paříži.

Mnozí účastníci demonstrace vzpomínají na rok 1968, kdy ve Francii vypukla sociální krize. Začala z vystoupení studentů, následovala stávka odborů. Tyto události vedly ke změně vlády a odchodu Charlese de Gaulla, který byl na postu hlavy státu.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Martin Rubáš Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Martin Rubáš
Host
Martin Rubáš

Je to příprava na budoucí občanskou válku. Francie už ve válce je, jenom si to nepřiznává. Situace se bude jenom zhoršovat, jak bude muslimů přibývat. nakonec to dopadne jako na Balkáně v 90. letech nebo v Libanonu v 80. letech.

http://www.epshark.cz/clanek/154/francouzska-islamska-svetova-valka