Putin ve volbách drtivě zvítězil, prý naposledy. A promluvil o Skripalovi

Vladimir Putin podle průzkumu u volebních místností získal v ruských prezidentských volbách 73,9 procenta hlasů. Zvítězil tak zřejmě v prvním kole. Zhruba dvě hodiny po konci voleb se pak staronový ruský prezident ukázal na mítinku v Moskvě, kde mluvil i o otravě ruského špiona Skripala nebo o svém možném pátém mandátu. Volební účast bude zřejmě nižší než v minulosti, Putinovo vítězství ale přesvědčivější. Ruská opozice v čele s Alexejem Navalnym upozorňuje na falšování voleb a překážky kladené pozorovatelům, Ukrajinci nedovolili jít Rusům volit na protest proti anexi Krymu.

Staronový ruský prezident na tiskové konferenci po volbách poděkoval svým voličům za podporu a úspěšný volební výsledek, který mu zaručil dalších šest let v nejvyšším kremelském úřadě. Shromáždění v centru metropole bylo věnováno výročí anexe Krymu, vyznělo nicméně jako masová oslava Putinova přesvědčivého vítězství.

„Je velice důležité zachovat jednotu, abychom se mohli posunout kupředu. Budeme myslet na budoucnost naší veliké vlasti a našich dětí. Jsme odsouzeni k úspěchu! Pusťme se do velké práce ve jménu Ruska,“ vyzval prezident nadšený dav svých příznivců.

Vladimir Putin poděkoval svým příznivcům jen několik hodin po uzavření volebních místností. Prezidentské volby drtivě vyhrál.
Vladimir Putin poděkoval svým příznivcům jen několik hodin po uzavření volebních místností. Prezidentské volby drtivě vyhrál. | Reuters

„Je nás 146 milionů, hovoříme spolu 40 jazyky, dnes jsme hlasovali a řekli, co chceme. Vybrali jsme si budoucnost naší velké země,“ znělo od moderátorů ze scény. „Jsem rád, že jsme zvolili Vladimira Putina, a to na výročí připojení Krymu. Urrááá. Vítězství!“ zvolal jeden z hostů na podiu, režisér a herec Fjodor Bondarčuk, syn slavného režiséra Sergeje Bondarčuka.

V rámci tiskové konference se zahraničními novináři se pak Putin vyjádřil také k otravě bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery. O tragédii se prý dozvěděl z médií. „Rusko takové jedy nemá, všechny podobné látky jsme jako první zlikvidovali. Naši partneři své závazky nedodrželi,“ řekl Putin. „Jsme připraveni podílet se na vyšetřování, ale nevidíme vůli druhé strany,“ dodal.

„Je naprostý nesmyl, aby si někdo takové skutky dovolil před volbami a před mistrovstvím světa (ve fotbalu),“ prohlásil prezident. Pokud by navíc šlo o bojovou otravnou látku, postiženo by podle Putina bylo víc lidí. O vládních změnách prý rozhodne po inauguraci. Otázku dalšího, pátého mandátu označil za legrační.Ústavní změny v této chvíli prý v tomto směru nepřipravuje.

Malá účast, vyšší vítězství

Vladimir Putin podle průzkumu sociologické služby VCIOM provedeného u volebních místností získal v prezidentských volbách 73,9 procenta hlasů. Oznámila to agentura TASS. Zvítězil tak podle očekávání už v prvním kole. Volební účast zatím zveřejněna nebyla.

Na druhém místě se podle průzkumu umístil kandidát komunistů Pavel Grudinin s 11,2 procenta a na třetím nacionalista Vladimir Žirinovskij s 6,7 procenta hlasů. Na čtvrtém by měla být kandidátka opozice Xenija Sobčaková s 2,5 procenta.

Ruský prezident Vladimir Putin odevzdává svůj hlas
Ruský prezident Vladimir Putin odevzdává svůj hlas | Reuters

Podle jiného průzkumu agentury FOM získal dosavadní prezident dokonce 77 procent hlasů. Ústřední volební komise oznámila, že po sečtení 21 procent volebních lístků má Putin na svém kontě 72 procent hlasů.

V Moskvě podle údajů volební komise dostal stávající prezident 72 procent, v Petrohradě 79 procent a na Krymu dokonce 92 procent hlasů. V Čečensku, jemuž vládne Putinův oddaný stoupenec Ramzan Kadyrov, hlasovalo pro dosavadního prezidenta 93 procent voličů.

O počtu hlasujících zatím nejsou přesnější informace. Hodinu před uzavřením volebních místností, kdy se hlasovalo už jen v nejzápadnější Kaliningradské oblasti, ohlásila volební komise účast 60 procent. Kreml očekával účast kolem 70 procent, ale agentura RIA Novosti odhaduje nanejvýš 65 procent. Ukazatel nižší, než se čekalo, přičítá mrazivému počasí v evropské části země.

V minulých volbách v roce 2012 Putin získal 63,6 procenta odevzdaných hlasů, k volebním urnám přišlo 65,3 procenta oprávněných voličů. Ústřední volební komise oznámila, že žádná porušení volebních pravidel, která by mohla výsledek voleb ovlivnit, zaznamenána nebyla. Opozice přesto proti průběhu voleb protestuje.

Falšování? Lístky v urnách byly už před začátkem

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, kterému úřady nedovolily ve volbách kandidovat s odvoláním na pravomocné odsouzení k podmíněnému trestu za údajnou krádež, upozorňuje na falšování voleb a překážky kladené pozorovatelům. Těch má po celé zemi, jak tvrdí, více než 33 tisíc. „Už se dá směle prohlásit: spletli se ti, kdo říkali, že na těchto volbách se bude méně falšovat, protože Putin i tak všechny porazí,“ napsal opozičník na svém webu.

Už sám začátek voleb byl podle něj tradiční: pozorovatele v Krasnodarském kraji prostě nepustili do volebních místností pod záminkou, že všechna místa pozorovatelů už jsou obsazená, a to „podivnými týpky z úřadů“.

Na videozáznamu z Dálného východu je podle Navalného zase vidět, že hlasovací lístky už byly v urnách ještě před tím, než se otevřely volební místnosti, byť podle zákona má být urna prázdná a zapečetěná. Dochází podle něj také ke „klasickému“ vhazování padělaných hlasovacích lístků do uren. 

Rusko dnes volí prezidenta
Rusko dnes volí prezidenta | Reuters

Navalnyj také pokáral sedm vyzyvatelů hlavního favorita voleb, stávajícího prezidenta Vladimira Putina, že o volebních podvodech dosud mlčí, a to i na Twitteru, na svých webech a v sociálních sítích.

Na několika místech videokamery zaznamenaly, jak hlasující vhazují do urny několik volebních lístků najednou. Stalo se tak v Čeljabinsku, Přímořském a Krasnojarském kraji, v Jakutsku nebo na jihu Sachalinu. V Kaliningradu videokamery sledující hlasování otočily mimo urny.

Několik volebních pozorovatelů podle moskevského rozhlasu pracovníci volebních komisí vykázali mimo hlasovací místnost s odůvodněním, že jejich doklady jsou zfalšované. V čečenské metropoli Grozném jistému pozorovateli pohrozili fyzickou likvidací.

Moskevská média informovala o případech, kdy voliči od komise žádali písemné potvrzení o účasti ve volbách. Potvrzuje to zprávy o tom, že státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí. Na některých místech přivážejí k hlasovacím místnostem vojáky, studenty a zaměstnance státní sféry nákladní auta. V Ljublinu u Moskvy dostávají hlasující poukazy na levnější nákuplahůdek a bižuterie. V Petrohradě prý volební komise dovolují hlasovat lidem, kteří nejsou ve volebních seznamech.

Odhady večer, výsledky do 3 dnů

Konečné výsledky má ústřední volební komise ohlásit do tří dnů. K volbám bylo přizváno 109 milionů oprávněných voličů. Tisíce Rusů žijících, pracujících nebo odpočívajících v zahraničí už hlasovaly, podle agentury TASS mimo Rusko odevzdalo hlas do sobotního večera kolem 30 tisíc ruských občanů. Pro Rusy jsou podle ústřední volební komise urny k dispozici ve 145 zemích světa.

Problémy měli ruští voliči na Ukrajině. Volební místnosti, umístěné na ruské ambasádě v Kyjevě a na ruských konzulátech, ukrajinské úřady podle agentury Interfax blokují. Hlasovat tak může jen personál ruského zastupitelského úřadu. Kyjev opatření zdůvodňuje tím, že Rusko nelegálně zorganizovalo volby také na anektovaném Krymu. Moskva si podle agentury TASS na ukrajinský postup stěžovala v centrále Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Před budovou ruského velvyslanectví v Kyjevě platí zesílená bezpečnostní opatření. Policisté částečně uzavřeli i okolní ulice. U policejních zátarasů se shromáždila zhruba stovka ukrajinských aktivistů. Protestující drží vlajky různých nacionalistických uskupení včetně radikální organizace Pravý sektor nebo pravicové politické strany Svoboda.

Demonstrace ukrajinských nacionalistů v Kyjevě během ruských prezidentských voleb.  V pozadí figurína Putina.
Demonstrace ukrajinských nacionalistů v Kyjevě během ruských prezidentských voleb. V pozadí figurína Putina. | Reuters

Aktivisté z Pravého sektou, strany Svoboda a dalších ukrajinských nacionalistických uskupení protestují i u ruského konzulátu ve východoukrajinském Charkově. Před budovou demonstranti vyvěsili transparenty s nápisy jako „Rusko = válka“ a „Krvavé volby“. Situace je podle policie zatím poklidná.

V Oděse na jihu země vstup do ulice, kde se nachází tamní generální konzulát Ruské federace, blokuje policie. Přístup tam mají pouze obyvatelé okolních domů.

Na Sibiři se volič převlékl za medvěda

Webové stránky ruských státních a prokremelských médií se zaplňují zprávami o hladkém průběhu hlasování, zejména na anektovaném Krymu. Informují o pomoci hlasujícím invalidům, o frontách před hlasovacími místnostmi a o manifestačním hlasování celých rodin. Na Uralu mladý volič Ramis Dajanov při hlasování požádal svou hlasující partnerku o ruku, oznámil server Lifenews. „Volební komise se stala svědkem zrodu nové šťastné rodiny,“ napsal server.

Prezidentské volby v Rusku
Prezidentské volby v Rusku | Reuters

V Murmanské oblasti uspořádali hlasující v národních krojích spontánní koncert, uvedla televize Rossija 24. V Novgorodě vypsali pro voliče soutěž o nejlepší selfie, vítěz dostane auto Niva. Fotografie prý do soutěže zasílali i zahraniční pozorovatelé. Jekatěrina Červovová z Kemerova odevzdala hlas pouhé půldruhé hodiny po porodu. V Burjatsku na Sibiři se jeden volič dostavil k hlasovací urně v převlečení za medvěda. V Ingušsku odpoledne odevzdal hlas nejstarší obyvatel země Appaz Alijev, kterému je 122 let.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5
Komentujte

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MarošjirikRespirateur Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik
jirik
Host
jirik

Jaromír Kohlíček: „V Krasnodaru volili čestně a… vesele!“ https://cz.sputniknews.com/russia-elections-2018/201803196984877-kohlicek-rusko-volby-prezident Drtivé vítězství Vladimíra Putina v prezidentských volbách okamžitě vyvolalo zvěsti o podvodech. Člen delegace Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva OBSE, člen Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček strávil celý den ve volebních místnostech v Krasnodaru. Pozdě večer, když se začaly počítat hlasovací lístky, dal rozhovor Sputniku. Kohlíček: Já jsem teď v jedné komisi, kde právě teď končí práce a budu mluvit přímo do mikrofonu. Byl jsem asi v osmi volebních komisích, v komisi, kde jsem teď, jsou dvě elektronické urny, kterými prošly hlasovací lístky. Jsou tu dvě mladé dívky (veřejní pozorovatelé… Číst vice »

Respirateur
Host
Respirateur

zase tak drtivý to nebylo. V několika obvodech už volby anulovali. Pochybuji, že manipulace s lístky přímo před kamerou byla dílem ožralého mužika. Takoví magoři zase nejsou. Takže zbývá provokace s úmyslem volby zdiskreditovat.
To se ovšem dalo čekat.

jirik
Host
jirik

Vedoucí kanceláře polské vlády Michał Dworczyk oznámil, že polská vláda může vyhostit ruské diplomaty ze země kvůli záležitosti, týkající se otrávení bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala ve Velké Británii.

Informoval o tom v rozhlasové stanici Zet.

„Víme o tom, že Velká Británie vyhostila ruské diplomaty a proto sankce tohoto typu mohou být vzaty v úvahu. Mluvíme rovněž o ekonomických sankcích a také o řadě dalších iniciativ,“ citují ho ruská média.
https://sptnkne.ws/hajy
Dworczyk také dodal, že v nejbližší době některé země EU a NATO stanoví společnou reakci na to, co se stalo ve Velké Británii.

Maroš
Host
Maroš

To má byť čo?!
„Najväčším prekvapením je nominácia Jozefa Ráža, mladšieho na post ministra vnútra. Ráž v súčasnosti pôsobí ako poradca ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. Ide pritom o syna speváka Joža Ráža.“ ???
https://www.aktuality.sk/clanok/574007/fico-predstavil-ministrov-do-novej-vlady-petra-pellegriniho/?utm_source=azet.sk&utm_medium=box-magaziny-aktuality&utm_content=clanok1&utm_campaign=HP-new2

Aby sme sa rozumeli – narážam na Druckerovo /človek Penty/ rozhodnutie o obhliadkach „mŕtvych v kukurici“ /Kuciak/ nie forenznými lekármi!