Rakousko se stává první zemí EU, která zakazuje glyfosát v postřiku na plevel

Rakousko hlasovalo pro zákaz glyfosátu, hlavní složky notoricky známého zabijáka plevele Roundup od firmy Bayer-Monsanto, a stalo se tak první zemí EU, která tuto chemikálii postavila mimo zákon.

„Vědecký důkaz karcinogenního účinku jedu průkaznější. Je naší odpovědností zakázat tento jed v našem prostředí,“ uvedla v úterý ve svém prohlášení šéfka sociální demokracie Pamela Rendi-Wagnerová. Rezoluce prošla díky spolupráci její strany, pravicové Strany svobodných a liberální Neos Party, a stačí jen podepsat prezidentem Alexandrem van der Bellenem, bývalým vůdcem Strany zelených, pokud horní komora parlamentu nevznese námitky.

 

 

 

 

 

„Chceme být vzorem pro další země EU a ve světě,“ řekl Erwin Preiner, další sociální demokrat, který na tomto zákazu pracoval. Rakousko si osvojilo ekologické zemědělství více než kterákoli jiná evropská země – téměř jedna čtvrtina jeho zemědělské půdy je organická – a proto není významným trhem pro herbicidy na bázi glyfosátu, používá „pouze“ několik set tun ročně. Zatímco zákaz bude mít minimální přímý dopad na prodej společnosti Bayer, optika německé firmy sousedící s námi, která odsune svůj stěžejní herbicid, pravděpodobně způsobí několik bolestí hlavy v ústředí společnosti Bayer.

 

Austria becomes first EU country to ban glyphosate weedkiller

přeložila tereza | zdroj: rt.com

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

 1. Ronald Horvath napsal:

  Glyphospat ist bekannt als Krebserreger. Das Verbieten dieses Herbicides ist zu begruessen. Aber: existiert ein neues totales Herbicid gegen Unkruat? Oder bleibt nur die mechanische Beseitung?

  • tereza napsal:

   Es tut mir leid, aber ich weiß nicht. Ein rein natürliches Herbizid wäre gut.

   • Maroš napsal:

    Ten naturliches herbicid sa volá bionafta z blbej repky, ktorá stačí na pohon traktora s plecími radlicami. To, čo nás zabíja je pohodlnosť a TV – glyfosfát je len služobník tejto pohodlnosti. Ľudstvo tisícročia hospodárilo s motykou v ruke – ale za 50 rokov od vynálezu televízora stihlo kvôli telke otráviť celú Zem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..