Reakcia Orbána na rozhodnutie súdu EU o prijímacích kvótach

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že Budapešť nemá v úmyslu měnit svou migrační politiku. A to navzdory verdiktu Evropského soudního dvora, který ve středu zamítnul žalobu Maďarska a Slovenska na povinné uprchlické kvóty.

 

 

Slovensko a Maďarsko žádaly od soudu EU zrušení rozhodnutí členských zemí ze září 2015 o dvouletém mechanismu přebírání žadatelů o azyl z některých konkrétních zemí, kteří se nacházeli v Itálii a Řecku, a to mimo jiné kvůli údajným procesním vadám. Některé země, kromě Slovenska a Maďarska také Česká republika a Rumunsko, tehdy rovněž hlasovaly proti. Soud EU ale potvrdil platnost programu přerozdělování.

„Rozhodnutí soudu musíme vzít na vědomí, protože nesmíme ohrožovat základy EU – respektování zákona je základem EU. To rozhodnutí soudu ale není důvodem k tomu, abychom měnili svou politiku, která migranty odmítá,“ řekl dnes Orbán v rozhovoru s maďarským státním rozhlasem.

„Opravdový boj teprve začíná,“ prohlásil Orbán s tím, že je nutné zabránit zavedení jakéhokoliv trvalého mechanismu, který by nahradil dočasné mechanismy. „Dosud šlo o soudní boj, teď půjde o boj politický, jehož cílem bude změnit rozhodnutí EU,“ dodal.

Premiér rovněž zdůraznil, že Maďarsko nebylo jedinou zemí EU, která přerozdělovací kvóty odmítla. „Naplňování plánu není možné,“ řekl Orbán a dodal, že je „absurdní a neakceptovatelné“, aby „byrokrati z Bruselu“ rozhodovali o tom, „kteří tři Júsufové budou žít v Budapešti“.

Orbán rovněž řekl, že by Maďarsko ochotně pomohlo Německu odstranit z kontinentu migranty, kteří do Evropy přijeli. Následně konstatoval, že Maďarsko vždy respektovalo pravidla Schengenu a že svými velkými výdaji na zabezpečení svých hranic Evropu ochránilo. Budapešť podle něj požádala EU o zaplacení poloviny nákladů hraničního plotu ve jménu solidarity. Rozhodnutí Bruselu za plot nezaplatit označil Orbán za nesolidární a pokrytecké.

Premiér nakonec zopakoval, že spojovat migrační otázky s kohezními fondy je „nemorální“ a podle něj v rozporu s evropským právem. Stejně se vyjádřil i ve čtvrtečním dopisu, ve kterém vzkázal do Bruselu, že se Maďarsko tlaku Evropské komise ohledně přijímání migrantů nepodvolí, a v němž zdůraznil, že „Maďarsko není imigrační zemí a nechce se jí stát“.

 

 

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó už ve středu prohlásil, že pro Budapešť je rozsudek nepřijatelný, avšak „skutečná bitva teprve začíná“, protože Maďarsko si chce zajistit, že „nikdo se nebude moci usadit v Maďarsku proti vůli maďarského lidu“. „Toto (soudní) rozhodnutí ohrožuje bezpečnost a budoucnost celé Evropy,“ řekl Szijjártó.

Předsedkyně polské vlády Beata Szydlová prohlásila, že Polsko bude i nadále odmítat přijímat uprchlíky na základě unijního přerozdělovacího mechanismu. „Byla jsem přesvědčená, že takové rozhodnutí padne, ale to vůbec nemění postoj polské vlády vůči migrační politice,“ uvedla. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky soudní rozhodnutí nic nemění na tom, že kvóty nejsou funkční.

Zdroj: lajkit.cz

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

4 Komentáře zapnuto "Reakcia Orbána na rozhodnutie súdu EU o prijímacích kvótach"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

JANDÁK: Paroubka bych vzal do ČSSD okamžitě zpět. Zaorálek je roztržitý intelektuál!
https://www.youtube.com/watch?v=Bs5HIuQOCNU

lukas44
Host

Dobrý den tm a spol., mám tu takovou zajímavou vsuvku, byl jsem se podívat na blog.cz asi po měsíci a hned mi padne do oka téma týdne na hl. stránce, název je: „Peklo je prázdné, démoni jsou tady.“ Že by to mělo ‚náhodou“ nějakou souvislost s potenciálním “příletem“ Androidů a Anim(hn)usáků ?, 🙂

Julius
Host
Julius

Tak jsem četl pěknou diskuzi.

“ Pane Orbáne prosíme jako obycejní obcane CR kteri se staly otroky rezimu zastupujte i CR. V ramci svobody Evropy “

Co na to říkáte??

jirik
Host
jirik

Stovky tisícok občanov vyšli dnes do ulíc Barcelony, aby tri týždne pred plánovaným, avšak španielskym ústavným súdom za nelegitímny označeným plebiscitom, demonštrovali za odčlenenie Katalánska do Španielskeho kráľovstva.
http://www.hlavnespravy.sk/barcelona-je-dejiskom-masovej-demonstracie-za-nezavislost-katalanska/1133056

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!