Řekni mámě, že ji miluju. Poslední zprávy od dětí, které zaživa uhořely v Kemerovu (FOTO, VIDEO)

Návštěvníci obchodního centra Zimní višně v Kemerovu se dostali v neděli do smrtelné pasti. V budově vypukl požár, lidé nemohli vyjít ven a uhořeli zaživa. Podle počtu obětí je tento požár jedním z největších v Rusku za posledních sto let. V okamžiku zveřejnění příspěvku bylo hlášeno 64 obětí, mezi nimi je mnoho dětí. Pohřešováno je 11 lidí.

Obětí může být ještě více. Střecha obrovské budovy se propadla, kolik těl je pod troskami, není jasné. Předběžné verze události: podpálení nebo náhodné vznícení. Zatím byli zadrženi čtyři lidé.

Dvacet hodin hašení

Požár vypukl kolem poledne místního času, když v obchodním centru byla špička. Podle očitých svědků jen ve třetím poschodí, kde došlo ke vznícení, bylo několik stovek lidí.

Budova obchodního centra v Kemerovo
© SPUTNIK/ ALEXANDR KRYAZHEV
Budova obchodního centra v Kemerovo

Většinu návštěvníků obchodního střediska tvořily v neděli rodiny s malými dětmi a také školáci, jež mají teď prázdniny. V zábavní zóně ve třetím poschodí bylo kino, tři sály. Jeden byl plný dětí, které se dívaly na animovaný film spolu s třídními učiteli.

Blízcí jednoho ze zmizelých při požáru v obchodním centru Zimnaja višnja v Kemerovu.
© SPUTNIK/ ALEXANDR KRYAZHEV
Blízcí jednoho ze zmizelých při požáru v obchodním centru Zimnaja višnja v Kemerovu.

Podle jedné verze byl příčinou požáru zkrat na kolotoči v zábavní zóně v blízkosti kina. Pak vzplanuly nafukovací balónky v dětském bazénu a plastická hmota trampolín.

Podle druhé verze jsou na vině teenageři, kteří podle animátorů podpálili plastickou hmotu v místnosti. Existuje ještě jeden předpoklad: svíčky na dětském svátku. Přitom podle pravidel mají být zábavné dětské zóny umístěny maximálně v prvním patře a maximálně 20 metrů od nouzového východu.

V panice vyráželi dveře

Svědci, kteří se v té době nacházeli v obchodním centru, uvádějí, že požární signalizace nefungovala, návštěvníci kina slyšeli křik lidí na chodbách. Promítání filmu pokračovalo, v sálech byla tma.

„Se ženou jsme seděli v prvním sále a najednou jsme ucítili zápach spáleniny,“ řekl Sputniku místní občan Michail. „Signalizace nefungovala, ani světlo se nerozsvítilo. Vyběhli jsme ze sálu a hnali se po schodech dolů, potom ven. Celé patro už bylo zaplněno štiplavým kouřem, začínala panika.“

Podle svědků ve druhém a třetím sálem promítali animované filmy, proto byly zaplněny dětmi. Většina z nich zemřela, aniž by se dokázala dostat ze sálu.

To, že nouzové východy byly uzavřeny, potvrzuje video, na kterém lidé vyrážejí dveře, aby se dostali z hořící budovy. Do příjezdu záchranářů se lidé dostávali z centra, jak jen mohli. Situace byla ztížená tím, že všechna schodiště a chodby čtvrtého a třetího patra se rychle zaplnily štiplavým kouřem. Ti, kteří nestihli patra opustit, se ocitli v pasti. Museli rozbíjet sklo a vyskakovat z oken.

Školáci zablokovaní v sálech kina a v zábavním centru ve čtvrtém patře psali SMS svým rodinám, na sociálních sítích přidávali příspěvky na rozloučenou. 13letá Maria stihnula kamarádům říct o požáru a rozloučit se s nimi, její korespondence obletěla všechny sociální sítě. Společně s Mášou zemřela její matka. 12letá Maja se v tento den také nacházela v budově centra. Její status „To je konec“ na sociální síti Vkontakte se stal prorockým.

„Ihned po vypuknutí požáru mně z kina zavolala moje neteř Vika. Říkala, že všechno hoří, jsou zablokovány všechny dveře v sále: ‚Nemůžu se dostat ven, nemůžu dýchat.‘ Já ji řekla: ‚Viko, všechno si svlékni, zacpi si nos.‘ A ona odpověděla: ‚Řekni mámě, že jsem ji milovala. Řekni všem, že jsem je milovala.‘ A vypnula telefon.“ O osudu Viky není v současné době nic známo.

Květiny, svíce a hračky u budovy požárem zničeného obchodního centra
Květiny, svíce a hračky u budovy požárem zničeného obchodního centra

Lidé natáčeli jak uvnitř budovy, tak venku. V neděli se na internetu objevilo video, na kterém se mladý muž z posledních sil drží parapetu okna ve čtvrtém patře, ale padá dolů přímo na asfalt. Nyní je v nemocnici se středně těžkým zraněním. Z posledního patra skočil i 11letý chlapec, jehož rodiče při požáru zemřeli. Administrátor komunity Incident Kemerovo, který se nachází na místě události, řekl Sputniku, že dítě je hospitalizováno a nachází se v umělém spánku, spojila se s nimi jeho teta.

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6
Komentujte

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Jarkajirikmisajirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
jirik
Host
jirik

V centru Kemerova již pět hodin probíhá mítink, jehož účastníci podezřívají vedení města z toho, že neuvádí plný počet obětí požáru v obchodním centru Zimní višeň. S cílem zjistit pravdu se část účastníků mítinku vydala do márnic a později podala zprávu o „inspekci“, uvádí korespondent Sputniku.

Vyslat skupinu aktivistů s prověrkou do márnic navrhl kemerovský primátor Ilja Sereďuk jako odpověď na požadavek občanů o poskytnutí „skutečného“ počtu obětí v OC Zimní višeň. Autobusem správy města se tam vydalo asi deset nejaktivnějších účastníků mítinku.
https://cz.sputniknews.com/svet/201803277039730-kemerovo-pocet-obeti-pozar-mitink/

jirik
Host
jirik

Otvorený list Veľvyslanectvu Ruskej Federácie na Slovensku 27. marca 2018 12:52, Prečítané 1 308x, lilisun, Nezaradené Vážený pán veľvyslanec Alexey Leonidovič Fedotov, vážené dámy a páni diplomati! Dovoľujem si Vám touto cestou napísať pár riadkov, o ktorých som presvedčená, že ich rovnako cítia aj mnohé ďalšie Slovenky a Slováci. Som človek, ktorý je vo svojom osobnom živote šťastný, v hĺbke srdca cítim zmierenie a pokoj, no napriek tomu sa vo svete dejú udalosti, ktoré ma jednoducho nenechávajú chladnou a ja túžim prehovoriť aspoň formou písaného slova. Žijeme prelomovú dobu, v ktorej sa udalosti prelievajú takou rýchlosťou, že je pre bežného… Číst vice »

misa
Host
misa

Další info z Idnes: Evakuační východy byly uzamčeny, požární signalizaci vypnul pracovník soukromé ostrahy v okamžiku, kdy se sirény rozezněly…WTF ??????? To byl v práci chlap bez mozku? Dovolím si napsat 3. verzi požáru: Záměr. Připravený útok. Někoho, kdo se v centru vyznal a třeba ty evakuační východy sám uzamkl, aby počet obětí byl co nejvyšší. Třeba pracovník té soukromé ostrahy. Nebo někomu nedbalost v obchodní centru hrála do karet. DUVOD ? 1. Temní se přímo živí lidským neštěstím, zoufalstvím, strachem. 2. Ty děti mohly být rituálně obětovány. 3. Podobnost se Slovenskem – lidé demostrují a chtějí demisi zatím jen… Číst vice »

Jarka
Host
Jarka

Bod 2. 3. 4. to me taky napadlo.

jirik
Host
jirik

Viceguvernér Kuzbasu Sergej Civilev (Civiljov) na kolenou prosil obyvatele města o odpuštění v souvislosti s tragédií v OC Zimní višeň, uvádí korespondent RIA Novosti z místa události. Na hlavním kemerovském náměstí od rána trvá živelný mítink. Po sedmi hodinách jeho trvání zástupci městské správy požádali všechny účastníky, aby se rozešli, ale ti na žádost odpověděli nesouhlasnými výkřiky. Poté vypnuli tlampače poskytnuté vedením města. Civilev se snažil mluvit do mikrofonu, ale když zjistil, že nefunguje, obrátil se ke shromáždění přímo: „Chtěl bych vás poprosit o odpuštění,“ řekl viceguvernér a k překvapení všech si klekl na kolena. Za deset vteřin vstal a… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Falešnou zprávu o „stovkách mrtvých“ při požáru v OC Zimní višeň šířil ukrajinský pranker Jevgenij Volnov. Na Volnově YouTube-kanálu se objevila zpráva z 25. března, v níž on obvolává kemerovské márnice, vydávaje se za pracovníka MČS (Ministerstva pro mimořádné události) a zajímá se, kolik tam zůstalo „volných míst“. Když se dozvěděl, že v první márnici jsou ochotni přijmout maximálně sto mrtvých, říká, že brzy k nim přivezou „více než tři sta mrtvol“. Zaměstnanci byli šokovaní takovou informací a uvedli, že podle jejich informací je počet obětí 60 —70 osob. Soudě podle reakcí prankerových čtenářů ve chvíli telefonátu těla obětí požáru… Číst vice »