ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Řeřicha je ta rostlina, jejíž semínka jednoduše nasypete na vlhkou vatu a když jí dáte ještě dostatek světla, budete mít celý rok dostatečný přísun čerstvých vitamínů, minerálů a dalších látek. Pokud sníte 100 gramů řeřichy denně, zajistíte si tak přes deset procet dávky sedmnácti životně důležitých látek.

Podobně jsou na tom čínské zelí, mangold, špenát, petržel, čekanka. Naopak takové ty doporučované zeleniny a ovoce, jako je červená paprika (skončila 17.) a citrusové plody, jsou až kolem 30.–40. místa. To neznamená, že jsou nezdravé, jen prostě nenápadná řeřicha je zdravím víc nabušená zelenina. Od vitaminu C přes betakaroten, vitaminy A, B1, B3, B6, K až k omlazujícímu vitaminu E. Z minerálů obsahuje  draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, ale i jód, nasycené mastné kyseliny, riboflavin a vlákninu.

 

 

Je záhadou, kde to ta rostlina bere, protože když nemáte vatu, můžete ji vysít na pár složených papírových kuchyňských utěrek nebo kapesníků. Jediné, co fakt chce, je vláha, nesmí přeschnout, to ji pak můžete rovnou vyhodit. Už po dvou dnech vám vyklíčí (hned po vysetí ji případně můžete přetáhnout igelitovým sáčkem) a po šesti dnech můžete sklízet.

Řeřicha setá (Lepidium sativum) pochází z Blízkého východu, již od pradávna se pěstuje v Orientu, odkud se rozšířila do zemí Asie a Evropy. Na světě roste asi 175 druhů řeřichy. Vždy chutná mírně nahořkle. Můžete ji přidat do salátu, jen tak na chleba s máslem nebo třeba do tvarohu, a polévky.

A jak se stalo, že se řeřicha ukázala být nejzdravější potravinou? Profesorka Jennifer Di Noia z William Paterson University v americkém státě New Jersey se rozhodla, že prozkoumá ovoce a zeleninu s ohledem na to, jaký mají přínos pro lidské zdraví. Vyšla z toho, že američtí odborníci na výživu sice doporučují lidem konzumovat tzv. „silné ovoce a zeleninu“ (powerhouse fruits and vegetables (PFV)), čímž se rozumí ovoce a zelenina, které snižují riziko chronických onemocnění, nikdo už se ale příliš nenamáhal tím, aby PFV definoval.

 

 

Její studie tak PFV definovala jako potravinu, která dokáže lidskému organismu zajistit ve 100 gramech v průměru 10 % (a více) denní dávky sedmnácti důležitých látek, vitamínů a minerálů: draslíku, vlákniny, bílkovin, vápníku, železa, vitamínů B1, B2, B3, vitamínu B9 (kyselina listová), zinku a vitamínů A, B6, B12, C, D, E a K.

Vyšel jí tak seznam 41 potravin, které jsou schopné toto zajistit. Celou studii včetně výsledků najdete zde. V seznamu najdeme na prvním místě řeřichu, hned za ní čínské zelí, mangold, listy červené řepy a špenát.

zdroj: 9

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

 1. mariankosmac napsal:

  Jo je mi to povedomé, žerucha, kedysi sme to občas pestovali pre papagája.

 2. jirik napsal:

  Incident v Českej Lípe: Mladík vyzval na súboj staršieho pána. Z potýčky bol prekvapený
  Portál iDNES informuje o pozoruhodnom prípade, ku ktorému došlo v Českej Lípe. Do potýčky, ktorá sa odohrala medzi dvoma mužmi, museli dokonca zasahovať strážnici

  Incident zapríčinil neporiadok, ktorý robil na ulici v spomínanom meste pri jedení kebabu mladý muž. Okoloidúci osemdesiatnik si to všimol a mladíka napomenul.

  Mladíkovi sa to nepáčilo a vyzval penzistu na súboj, len neočakával, že súper je bývalý džudista.

  “Starší muž totiž rozhodne nebol bezmocný senior, ale bývalý džudista, ktorý nič zo svojho umenia nezabudol,” oznámila hovorkyňa strážnikov Eva Vlastníková.

  V článku sa uvádza, že bitku uvidel strážnik, ktorý bol v tom čase na ulici Henricha z Lipej. Ten rozvášnených mužov od seba oddelil a mladšieho usadil na lavičku.

  “Keď muž trošku vychladol, len sa udivene spýtal: Kde ten dedko vzal takú silu? Prevahu skúseností bolo poznať aj po konflikte. Senior s nadhľadom vytiahol päťdesiat korún a dal ju svojmu súperovi, aby si mohol dokúpiť jedlo, ktoré skončilo na chodníku,” dodala Vlastníková.

  Na záver sa poznamenáva, že každý z účastníkov incidentu od mestskej polície potom dostal pokutu za hrubé správanie.
  https://www.hlavnespravy.sk/incident-v-ceskej-lipe-mladik-vyzval-na-suboj-starsieho-pana-z-potycky-bol-prekvapeny/1679007

 3. Sigi napsal:

  svinstvo, starsí muz mel pravdu a krome toho byl napaden, hanba ceské policii, prestoze jednala korektne podle svých predpisu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..