Rezervaci v Amazonii hrozí zánik

Brazilský federální soudce včera s okamžitou platností pozastavil dekret prezidenta Michela Temera, který nově umožnil těžbu soukromým firmám v národní rezervaci v Amazonii. Soudce svůj verdikt zdůvodnil tím, že prezidentův dekret odporuje ústavě, porušil práva domorodých obyvatel a ohrozil velkou část amazonského pralesa. Temerova vláda už podle agentury EFE oznámila, že proti pozastavení dekretu podá opravný prostředek.

Temer přijal kontroverzní dekret minulý týden a zrušil jím rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47.000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam tak mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu, soukromé firmy.

Podle soudce Rolanda Valcira Spanhola brazilská ústava stanoví, že zrušení chráněné rezervace může učinit pouze parlament. Jen ten může přijímat změny týkající se využívání přírodních zdrojů v Amazonii. Temerův dekret také podle soudce porušuje práva domorodých obyvatel, kteří obývají téměř 70 procent dané chráněné oblasti. Každé opatření, které se týká území domorodců, by mělo být s nimi konzultováno, uvedl soudce.

Temer přijal kontroverzní dekret minulý týden a zrušil jím rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47.000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam tak mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu, soukromé firmy. Dosud tak může činit pouze stát, který ale v oblasti prakticky netěží.

Po široké kritice Temer v úterý dekret nahradil novým zněním, kde specifikoval opatření na ochranu přírody. Podle agentury AFP ale nový text podstatu dekretu nijak nezměnil. Otevřením těžby soukromým firmám je součástí protržních opatření, jimiž se brazilská vláda snaží podpořit brazilskou ekonomiku, která se v minulých letech dostala do krize.

Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2 komentáře

 1. jirik napsal:

  Brazilský prokurátor začal vyšetřování masakru deseti domorodců. Ti sbírali vajíčka podél řeky v druhé největší domorodé rezervaci Javari Valley, než narazili na hledače zlata.
  Zlatokopy usvědčuje jejich vlastní chválení v baru, kam později zamířili. Jednalo se o velmi tvrdé řeči, dokonce byla pronesena slova o rozřezání těl a následného hození do řeky, uvedla koordinátorka pro styk s domorodci Leila Silvia Burger Sotto-Maior.

  Zlatokopové se brání tím, že je museli zabít, nebo by je oni zabili.

  Nejedná se o první případ vyvražďování domorodého obyvatelstva v Brazílii, nedávno bylo otevřeno podobné vyšetřování zavraždění Indiánů, které doposud nebylo uzavřeno.

  Pokud člověk bude podobným tempem pokračovat dále, domorodé kmeny žijící v harmonii s přírodou již brzy nenajdeme ani v těch nejodlehlejších částech planety Země.

  Zdroj: independent.co.uk
  http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/11058-zlatokop-masakr-amazonsky-prales-domorodci

 2. Jara napsal:

  Příroda se nadnárodními společnostmi velmi rychle drancuje,devastuje a ničí protismyslně .Za každou cenu dravci na Zemi směřují k tomu,aby se zopakovala Atlantida a příroda to dává velmi jasně najevo! Dravcům v tomto zběsilém ,,podnikání“ aktivně pomáhají politici snad už všude na Zemi. Přitom každá bytost mající zde fyzické tělo je s přírodou ve velmi ůzkém a zranitelném vztahu,stejně jako příroda. Je to ůplné šílenství,co se děje a co nám politici a vlády předváději s těmito dravci poschovávanými za jejich ůplatnými zády. I u nás v České republice se ničí a drancuje stejně,jako v Amazonii. Poničené a nemocné lesy nám mizí před očima,půda je otrávená a devastovaná nejen chemií,ale i GMO, VODA nám mizí zcela před očima. Němci nám přes Brusel remcají a diktují,ale jejich společnosti taky kácí přes prostředníky lesy za mořem,podílí se na destrukci planety. Byl jsem dnes v lese na houbách.Stejně jako hub tam leží na zemi pohozené petky,láhve, plno umělohmotných zbytků…Hajný už neexistuje,ti vymřeli už asi před padesáti léty…Zato politici jen melou a melou,ve školách to samé, vymývání mozků postupuje a je to znát. Už nejen patnáctiletí frackové,ale i ,,babky a dědci“ stále hledí nejen na prohnilou TV,ale zároveň neustále cosi melou do mobilu,jak potrhlí bezmoci v jednom kuse. Pak jdou do obchodu a kupují hromady zmetků,co brzo končí na smetišti. Tohle je život? Ne, nikoli,toto je jen další rakovinný nádor. Dokonce i na ČT 1 prohlásili,že jen v České republice připadají NA KAŽDY DEN ! ČTYŘI SEBEVRAŽDY !! Politiky ani učitele to samozřejmě vůbec nezajímá. Zajímají se jen o své výplaty,kam pojedou a jaký šmejd si koupí. Pan Babiš není žádná lilie bílá. Ale stačí si jen všimnout,když prohlásil např. že zásoby Lithia patří Čechům a nikomu jinému, jak rychle ůplatní a prolhaní politici reagovali-,,vydat Babiše soudu“! Za každou cenu. Přitom většina politiků by dnes měla před soudem stát,nejenom Babiš. Proboha lidi běžme aspoň nyní k volbám a volme ty,co jsou proti diktátu Bruselu,proti nesmyslné EU i NATU,které by mělo být už dávno zrušeno. Nezapomínejme,kdo bombardoval slovany v Jugoslávii, kdo u nás chřestí zbraněmi a proti komu! A zase za žoldácký groš! Nálada z r.1989 je dávno pryč a VŠE JE ZASE JINAK, pravý opak toho,co jsme chtěli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..