Rezervaci v Amazonii hrozí zánik

Brazilský federální soudce včera s okamžitou platností pozastavil dekret prezidenta Michela Temera, který nově umožnil těžbu soukromým firmám v národní rezervaci v Amazonii. Soudce svůj verdikt zdůvodnil tím, že prezidentův dekret odporuje ústavě, porušil práva domorodých obyvatel a ohrozil velkou část amazonského pralesa. Temerova vláda už podle agentury EFE oznámila, že proti pozastavení dekretu podá opravný prostředek.

Temer přijal kontroverzní dekret minulý týden a zrušil jím rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47.000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam tak mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu, soukromé firmy.

Podle soudce Rolanda Valcira Spanhola brazilská ústava stanoví, že zrušení chráněné rezervace může učinit pouze parlament. Jen ten může přijímat změny týkající se využívání přírodních zdrojů v Amazonii. Temerův dekret také podle soudce porušuje práva domorodých obyvatel, kteří obývají téměř 70 procent dané chráněné oblasti. Každé opatření, které se týká území domorodců, by mělo být s nimi konzultováno, uvedl soudce.

Temer přijal kontroverzní dekret minulý týden a zrušil jím rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47.000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam tak mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu, soukromé firmy. Dosud tak může činit pouze stát, který ale v oblasti prakticky netěží.

Po široké kritice Temer v úterý dekret nahradil novým zněním, kde specifikoval opatření na ochranu přírody. Podle agentury AFP ale nový text podstatu dekretu nijak nezměnil. Otevřením těžby soukromým firmám je součástí protržních opatření, jimiž se brazilská vláda snaží podpořit brazilskou ekonomiku, která se v minulých letech dostala do krize.

Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jarajirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Brazilský prokurátor začal vyšetřování masakru deseti domorodců. Ti sbírali vajíčka podél řeky v druhé největší domorodé rezervaci Javari Valley, než narazili na hledače zlata. Zlatokopy usvědčuje jejich vlastní chválení v baru, kam později zamířili. Jednalo se o velmi tvrdé řeči, dokonce byla pronesena slova o rozřezání těl a následného hození do řeky, uvedla koordinátorka pro styk s domorodci Leila Silvia Burger Sotto-Maior. Zlatokopové se brání tím, že je museli zabít, nebo by je oni zabili. Nejedná se o první případ vyvražďování domorodého obyvatelstva v Brazílii, nedávno bylo otevřeno podobné vyšetřování zavraždění Indiánů, které doposud nebylo uzavřeno. Pokud člověk bude podobným… Číst vice »

Jara
Host
Jara

Příroda se nadnárodními společnostmi velmi rychle drancuje,devastuje a ničí protismyslně .Za každou cenu dravci na Zemi směřují k tomu,aby se zopakovala Atlantida a příroda to dává velmi jasně najevo! Dravcům v tomto zběsilém ,,podnikání“ aktivně pomáhají politici snad už všude na Zemi. Přitom každá bytost mající zde fyzické tělo je s přírodou ve velmi ůzkém a zranitelném vztahu,stejně jako příroda. Je to ůplné šílenství,co se děje a co nám politici a vlády předváději s těmito dravci poschovávanými za jejich ůplatnými zády. I u nás v České republice se ničí a drancuje stejně,jako v Amazonii. Poničené a nemocné lesy nám mizí… Číst vice »