Ruská armáda nahrazuje Windows distribucí Astra Linux

Ruská armáda nahrazuje operační systém Windows linuxovou distribucí Astra Linux. Ta je založena na Debianu a před deseti lety ji začala vyvíjet ruská společnost RusBITech. Systém byl původně používán komerčními firmami, ale později jej začala nasazovat také vláda a nejrůznější státní organizace. Distribuce totiž nabízí pokročilou ochranu dat, která je certifikovaná na úroveň přísně tajný.

 

 

Nasazení certifikované distribuce prý bude mít dopad především na snížení výdajů za bezpečnostní audity. Ty jsou naprosto zásadní pro každou vládu, která si chce být jistá, že v jejím software a hardware nejsou bezpečnostní mezery či úmyslná zadní vrátka.

zdroj: 1

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. Maroš napsal:

  No – mám už napálenú Astru na DVD pre budúce časy, ale keďže fičím na starej spoľahlivej, ale 32-bitovej šunke – musel by som prejsť na novší PC s 64-bitovou zbernicou – takže ASAP. Ale bude treba, lebo aj staršie verziu Linuxu už sú EOL – bez vývojárskej podpory. Otázka do pléna – má Astra Linux aj českú alebo slovenskú jazykovú podporu, alebo len EN a RU?

 2. Tauri napsal:

  Řekl bych, že je uplně jedno, co má dneska kdo za systém…proč hrát tu hru, co je co nejlepší?
  Zadní vrátka má dneska snad každý zařízení počínaje routerem, procesorem, základní deskou (Intel, AMD), černou skříňkou Vašeho providera, kterou MUSÍ mít každý provider. Už i optické kabely se dneska podmořsky odposlouchávají, tak nač to? I Linux nebude uplně tak svatý..
  Sám jsem dával Linuxu několikrát šanci a zkrátka není pro mě, nemohl jsem tam rozchodit pár věcí, nebo Linux si občas dělal, co sám chtěl. Ať už to byl Mint, nebo Ubuntu..Není to tak dávno, co Německo zrušilo nasazení Linuxu, protože nekompabilita jeho systému je velká a ne kdejaký člověk dokáže zapnout terminál a psát sudo z hlavy a instalovat věci, protože někdy je třeba instalovat dodatečné balíky a to už musí člověk hledat na netu…Ovšem základní balíky jsou přímo ke stažení z jejich „storu“. Zkrátka příjde mi to, jako lepit díru ve skle izolepou, aby mi tou škvírou nikdo nekoukal a nedostalo se tam, co nemělo.
  Šifrovaný přenos se dá dneska rychle odšifrovat kvantovými počítači, jen nemají asi takové kapacity, aby to mohli dělat u každého v reálném čase…
  Zkuste někdo kouknout na seriál Lovci zločinců. Každopádně, kdo může, nechte si win 7..win 10 leda s crackem, který by měl zablokovat komunikaci se servery MS..A neinstalovat si skype..Cracky jsou o o shut up, destroy windows 10 spying.

  • Maroš napsal:

   Prestáva to byť jedno pre staré šunky – nové operačné systémy potrebujú rapídne viac GB na HDD – v tom je Astra Linux unikátne úsporná!

   Pre porovnanie – Linux Mint 17.1 potrebuje na rozbalenie 8 GB, Linux Mint 19.1 už 15/20 Gb a 1 Gb RAM. ??? Inak keď napaľujete Linux, odporúčam USA úložisko na James Madison University – bez problémov, spojité a rýchle.

   Linux Mint 19.1 “Tessa” Cinnamon released!
   https://blog.linuxmint.com/?p=3669

 3. Karel napsal:

  Pracoval jsem leta s MS Windows. Pred 15 lety jsem presel na Apple a OSX a na iOS. Od te doby nemam problem, system je automaticky zalohovany (to jeste MSoft nema). Budoucnost je v Linuxu a jeho derivatech jako ma Apple. MS Windows je zastaraly krypl, pro uzivatele nesnadno ovladatelny a malo spolehlivy. Za ta leta se zmenila jenom interface, ostatni zustalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..