Rusko a Čína, skutečný zlatý standard – reálný konec dolarové dominance

Děkuji čtenáři za zaslání tohoto zajímavého článku, který se objevil v mainstreamovém zpravodajství.

Je všeobecně známo, že v dnešním světě probíhají různé konflikty, a to nejen válečné. Konflikty a střety probíhají nejen na válečných bojištích, ale také na půdě finanční a politické. Ve světě se hraje o získání stále většího vlivu a prosazování vlastních zájmů. Vidíme to hlavně u velkých globálních velmocí, které se snaží mít vliv po celém světě a rovněž se pokoušejí druhou stranu odstrčit na druhou kolej. Nikdo nechce ustoupit a ztratit globální vliv.

Dnes se vede a graduje velký boj na finančním poli, a to konkrétně na poli měn. Zažíváme měnové války a boj o top místo světové měny. Dnešní, zatím pořád ještě globální měna, americký dolar je stále pod větším tlakem dalších světových měn. Vypadá to, že je to boj několika měn proti jedné. Snaha o odstranění dolaruz pozice top světové měny je v plném proudu. Na tuto pozici si brousí zuby hlavně Čína se svým jüanem, Rusko se svým rublem a rovněž i skupiny zemí, které se snaží obcházet dolar a vytvářet alternativy obchodování, které by nepočítaly s americkou měnou. Ohromný tlak, který dolar zažívá, nemůže trvat věčně a je jen otázkou času, kdy ztratí svou světovou dominanci.

Stačí se jen podívat na země skupiny BRICS, které uvažují o založení platformy, která by zahrnovala jako pevné aktivum zlato. Pokud k tomu dojde, bude globální ekonomika výrazně přetvořena a západ ztratí svou světovou nadvládu. Zlato se v dnešní době stává strategickou zbraní na finančním poli a prostředkem, jak se zbavit dolaru. Zlato, jako jediná pravá hodnota je černou můrou pro již tak oslabený dolar. Podívejme se na pár pohledů na tuto problematiku.

 • Zlato míří ze západu na východ
V dnešní době vidíme neustálý nárůst nákupů zlata východními zeměmi. Tyto země neustále hromadí žlutý kov do svých rezerv a navyšování neustává, spíše naopak roste. Tento přeliv zlata ze západu na východ započal naplno před deseti lety a nabírá na síle. Východ hromadí, západ buď udržuje stávající stav nebo se žlutého kovu zbavuje. Což je chyba, západní země si to neuvědomují, a toho právě využívají další globální hráči, kterým tato situace hraje do karet. Dominance nad světem se postupně přesouvá k zemím na východ a zlato zde hraje významnou roli.

Zlatý standard vytvořen skupinou zemí BRICS
Vytvoření nového zlatého standardu zeměmi BRICS by byl krokem k ukončení dominance dolaru v globální ekonomice. Toto uskupení, které zahrnuje přes 40 % obyvatel planety a přibližně 23 % světového HDP je obrovským protivníkem USA, západu a musí se s ním počítat. Hlavně Peking a Moskva se snaží odsunout dolar na druhou kolej. Jsou si vědomi, že dolar zatím ovládá svět a zavedení nového typu zlatého standardu jej má odstranit. Navíc také drtivá většina obyvatel Asie považuje zlato jako nadřazené a prostředek skutečné hodnoty, a to o penězích nejde vůbec říci. Bohužel západ staví na neustálém tištění bezcenných papírků a zapomíná na to co má skutečnou hodnotu. Naopak východ toho postupně využívá ve svůj prospěch.

V roce 2018 má Čína v plánu začít obchodovat s ropou v jüanech místo v dolarech a podložit jej zlatem. Prodejci ropy by pak měli možnost si jüany vyměnit za zlato na Šanghajské burze. Vidíme tedy, že by to znamenalo návrat určité formy zlatého standardu do strategické oblasti, oblasti energie. Což může mít za následek zvýšení ceny zlata, jelikož dojde k růstu poptávky po žlutém kovu.

Fyzicky podložený trh s drahými kovy zaznamenává konec obchodování s papírovým zlatem
Úroveň důvěry mezi zeměmi BRICS jim může pomoci vytvořit meziproduktové obchodování se zlatem, které by bylo 100% fyzicky podpořeno žlutým kovem. Tento krok může představovat životaschopnou výzvu, která by časem mohla vést k rozpadu stávajícího systému, protože západ bude pravděpodobně stále obchodovat s papírovým zlatem.
Podle statistik bylo v Londýně v roce 2016 zobchodováno na trhu zlata v London Over-the-Counter (OTC) cca 1,5 milionu tun zlata. Objem v roce 2016 na New Yorku COMEX dosáhl 57,5 milionů smluv nebo také 179 000 tun zlata.

Množství vytěženého zlata je mnohem menší
Pokud nyní vezmeme v úvahu skutečnost, že do dnešního dne bylo vytěženo cca 180 000 tun zlata, je zcela jasné, že tento vývoj není udržitelný. Obchoduje se s něčím, co vůbec není a neexistuje. Papírové obchodování je možné označit jako jakýsi druh „podvodu“. Když by všichni chtěli vyplatit dané zlato, které mají v papírech na daných burzách, bude možná uspokojeno cca 10 % investorů. Co ti ostatní? Ano, opět dostanou „papírky“. Odborníci se domnívají, že obchodování s papírovým zlatem dříve nebo později přestane existovat.

Poslední bitva, zlato vs. americký dolar
Podle teorií budeme brzy čelit válce mezi fyzickým zlatem na jedné straně a s americkým dolarem na stranědruhé. Bude to finální fáze v bitvě mezi měnami, která bude podpořena těžkým a pravým hodnotným aktivem, který byl zahnán do ústraní po konci zlatého standardu v roce 1971, kdy se přešlo k tištění a žití na dluh se stalo normální. Tento směr je neudržitelný a může vyvolat obrovské problémy na celém globálním poli.

Autor: Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky.cz)

K tomu jen dodám, že válka mezi zlatem (resp. měnami podloženými zlatem) a USD dávno probíhá a není to teorie. 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
jirikPavelJara Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jara
Host
Jara

Dobré ráno. Pane Tomáši,vážené Tadesco. Existuje i jiné ,,zlato“ na které chci upozornit v souvislosti se získáváním zlatých medailí na OH a obrovským řevem a křikem američanů, když zjistili, k jejich škodě, jak jsou velmi a velmi pozadu i ve farmaceutickém průmyslu, který dalece předstihli a dál předstihují Rusové , řádově v desítkách let. Jde o hlubší poznání a využití vzácných plynů Helia, Neonu,Argonu,Kryptonu a Xenonu . A především Xenonu a jeho vlivu na lidský organismus, který je velmi pozitivní, s léčivými aj.schopnostmi. Xenon velmi pomáhá výkonnosti člověka ůpravou lidského BIOPOLE. Přes jemné energetické pole člověka,které významně posílí tím,že navýší… Číst vice »

Pavel
Host
Pavel

Terezko – pohled pana Petrušky na zlato a jeho úlohu v měnícím se světě je jen jeden z mnoha možných. Já jsem sice nestudoval ekonomii na Technice v Ostravě, ale sleduji dění dloooouhooo a jsem přesvědčen o tom, že jak Čína, tak v poslední době i Rusko zvyšují své zlaté rezervy ani ne tak proto, aby nahradili dolar zlatem (to je fyzicky nemožné s ohledem na množství fyzického zlata), ale jen a pouze k vybalancování svých devizových rezerv. A jako pojistku pro případný pád takových měn jako je dolar, nebo Euro, nebo i juan. Jestli má dnešní Rusko cca 1300… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Bavorsko, které je domovem hlavních světových koncernů, jako jsou BMW nebo Siemens, se údajně chystá zavést přísnější limity na nákup akcií místních podniků čínskými investory. K takovému rozhodnutí mohly vést obavy z toho, že Čína krade technologie a ohrožuje tím průmyslovou bezpečnost. https://sptnkne.ws/gXNw