Rusko dál „čistí“ potraviny. Vláda schválila návrh zákona o ekologickém zemědělství

Jak jsme zmiňovali už několikrát, Rusko se staví odmítavě ke geneticky modifikované zemědělské produkci (GMO) a tento přístup uplatňuje ve své legislativě. Země se hodlá stát lídrem v produkci „čistých“ potravin, což dokazuje i nejnovější krok ruské vlády, týkající se nejen GMO.

Tamní vláda schválila návrh zákona „o právních základech regulace výroby ekologických produktů“. (Návrh zákona používá méně častý výraz „organický“ z anglického „organic agriculture“; v překladu je použit u nás běžně užívaný pojem „ekologický“; pozn. překl.).

„Účelem návrhu je vytvoření právního rámce pro regulaci vztahů v oblasti ekologické výroby, a to pro produkty rostlinného, živočišného a mikrobiálního původu, stejně jako pro produkty akvakultury v přírodní, ošetřené či zpracované podobě používané jako potrava, krmivo, nebo jako sadba či osivo,“ stojí ve zprávě publikované na webu ruské vlády.

Návrh zákona pak zavádí pojmy „ekologická výroba“, „ekologické produkty“ a „výrobce ekologické produkce“.

Ekologické produkty návrh definuje jako bioprodukty vyráběné bez použití pesticidů, syntetických minerálních hnojiv, regulátorů růstu, umělých přísad do potravin nebo genetické modifikace.

Zákon rovněž předpokládá vytvoření registru výrobců ekologických produktů a dobrovolné potvrzení shodnosti výroby těchto produktů v souladu se stanovenými normami.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirikCelestina Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Celestina
Host
Celestina

S ohledem na velkých rozmach rodových statků budou mít v brzké době ty nejkvalitnější potraviny a budou je prodávat i Evropě za nemalý peníz. A naši tupci budou stále sypat na pole chemikálie, hlavně aby na výrobě potravin nezchudli. Nějaké zdraví, to tady dnes nikoho nezajímá,

jirik
Host
jirik

Dlouhodobé požívání slunečnicového oleje nebo rybího tuku může způsobit vážné problémy s játry, zjistili vědci z Granadské univerzity. Jejich průzkum je uveřejněn na portálu Medicalxpress s odkazem na Journal of Nutritional Biochemistry. Výzkumníci vykonali komplexní analýzu reakce jater krys na dlouhodobé požívání olivového a slunečnicového oleje a také rybího tuku. Odborníci změřili zejména délku telomer a sledovali ultrastrukturální změny v orgánu s pomocí elektronového mikroskopu. Vědci zjistili, že zdravější játra měla skupina krys, které dávali olivový olej. Slunečnicový ale vedl k fibróze a ultrastrukturálním změnám, rybí tuk zase zvyšoval oxidační procesy související s věkem, měnil délku telomer a zpomaloval dýchací… Číst vice »