Rusko, Írán a Turecko se loučí s dolarem

V bilaterálním obchodu mezi Ruskem, Íránem a Tureckem hraje americký dolar stále menší roli.

Írán a Rusko odešli od  dolaru a nyní provádějí všechny transakce v místní měně, říká íránský guvernér centrální banky Abdolnaser Hemmati.

„Všechny naše finanční transakce s Ruskem jsou nyní vypořádány v národní měně obou zemí. Asi 30 až 50 procent obchodu s Tureckem je řešeno v místní měně a zbytek s eurem, “řekl novinářům v Teheránu po schůzce vlády.

„Tento trend postupně odstraňuje dolar z obchodního cyklu a mnoho zemí je nyní připraveno obchodovat se svou místní měnou, aby USA náš obchod nemonitorovaly,“ dodal Hemmati.
MGID

V pátek USA uložily íránské centrální bance další kolo sankcí, ale analytici pochybují o jeho účinnosti, protože íránské banky jsou již odříznuty od amerického finančního systému. Ministerstvo financí USA uvedlo, že sankce byly proti íránské centrální bance, Íránskému národnímu rozvojovému fondu a Etemad Tejarate Pars Co.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že sankce jsou vůbec nejvyšší uvalené na jakoukoli zemi, zatímco ministr financí Steve Mnuchin tvrdil, že Washington „odřízl všechny zdroje peněz pro Írán.“

Sankce uvalené bývalým poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem, který byl propuštěn tento měsíc, jsou součástí americké kampaně „maximálního tlaku“, aby Teherán dostal na kolena za jaderný program a vlivnou regionální roli.

Hemmati řekl, že nové sankce jsou „psychologickým“ pokusem, který by nic nezměnil.

„Faktem je, že máme vážné bankovní problémy, ale našli jsme jiné způsoby, jak naši práci dokončit,“ řekl.

„Myslím, že cílem re-sankce centrální banky je vytvořit psychologickou atmosféru. Nic nového se nestane a my uděláme svou práci, “dodal Hemmati. „Pokud nás potrestají čtyřnásobně, tak to nebude mít žádné nové účinky.“

Írán v budoucnu vytvoří obchodní, finanční a bankovní vztahy jiným způsobem než přes USA, uvedl guvernér bez dalších podrobností.

Devalvace dolaru by oslabila jeho status světové hlavní rezervní měny, oslabila by  vliv Washingtonu na světový obchod a oslabila jeho schopnost vymáhat sankce vůči národním státům.

Začátkem tohoto měsíce ruské vysílání RT oznámilo, že Moskva plánuje vydat svůj první dluhopis denominovaný v juanu, protože země spolupracuje s Čínou na snížení závislosti na americkém dolaru. Peking a Moskva plánují jüanové dluhopisy od roku 2016, ale plán byl několikrát odložen. Podle RT nyní Rusko očekává, že do konce roku nebo začátkem příštího roku vydá první vládní dluhopisy v čínské měně, oficiálně nazývané renminbi.

Země po celém světě se stále více obávají Washingtonské globální závislosti na dolaru jako zbrani.

Irán je také ovlivněn prudkým poklesem své národní měny, rial dosáhl historického minima v loňském roce, kdy lidé zpanikařili a začali nakupovat cizí měny.

Před sankcemi byl kurz jeden dolar za 37 000 rialů, ale hned po sankcích vzrostl na 190 000. Hodnota riálu však posílila od září 2018, kdy centrální banka uvolnila více dolarů a úřady podnikly kroky proti nezákonným obchodníkům. Ve středu byl dolar na neoficiálním trhu prodáván za 11.250 rialů, beze změny od předchozího dne.

Hemmati řekl, že devizový trh je pod kontrolou vlády a popírá tvrzení „klid před bouří“. „Devizový trh máme plnou kontrolu. Trend vývozu neropných surovin pokračuje a stále probíhá dodávka měn prostřednictvím (integrované forexové platformy) NIMA.“

Zdroj: 1, překlad: PZ

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

 1. Vít Henok napsal:

  Peníze spojené s ukradenou ropou, je dluh, který si USA sebou potáhne a bude ho muset splácet. US je značka moci a je všude, kam se podíváte. Toto označování všeho možného začalo již za rozkvětu Říma a jeho světovlády. Proto knihy psané v latině jsou prošpikovány těmito prastarými tajnými značkami. Deus je vlastně písmeno Dé. Zeus je vlastně písmeno Zet. Olymp US, Oreb US, atd. Deep state je nástroj k ochraně tohoto označeného ukradeného údajného jejich vlastnictví.Navíc Indiáni byli vždy Američané, nikdy jinou zemi neměli, ani ji nedobyli. Amerika je pouze těch, kteří tam po tisíciletí mají pohřbené své předky, stejně jako Evropa patří Evropanům ze stejného důvodu. To znamená, že pokud vybouchne Yellowstone, přežijí opravdoví Američané. Pokud vybouchne České Středohoří, přežijí pouze opravdoví Češi. Ukradené území nemá kladnou odezvu vůči zlodějům, a to v oblasti živých energetických polí, o kterých ani vědci nic nevědí, přestože jsou naživu. Zloději a vrazi dosud nechápou, proč by neměli krást jak území, tak vše živé na něm. Těm, kteří nepochopili, kde je jejich domov hrozí energeticky anihilace s cizím podložím. Tak to vždy bylo na konci jednoho galaktického oběhu planety. Docházelo k energetickému vyrovnávání pnutí a v tomto místě vždy docházet bude. Nakonec si přečtěte o tom to, co vám sdělil Syn Člověka. To varování je staré 2000 let a je stále platné. Jeden galaktický oběh trvá zhruba 63000 pozemských let. Čili je označen jako věk. Úsloví na věky věků znamená neustálý návrat do místa, kde dochází k energetickému vyrovnávání všech pnutí. Z tohoto důvodu je velmi důležité dodržovat pravidla Zákona. Zákon nikdy nebyl vymyšlený zákonodárci. Navíc ty jejich novely novel mluví za vše. Zákon je nezávislý na mocných. Zákon je dán tím, co existuje jak hmotně, tak nehmotně, čili souvisí s hmotou a energií ve Vesmíru. Má vývoj jen takový, jak se mění Vesmír. To znamená, že nejstarším platným Zákonem je TABU, pak DESATERO popsané ve Starém Zákoně a nakonec NOVÝ ZÁKON, kde je podrobné vysvětlení toho, co se děje na Konci, čili na konci galaktického oběhu.

 2. Vít Henok napsal:

  Satan Atan Henoch
  2. května 2018
  K přepólování došlo v zimě. Vemte si kompas a uvidíte. Měli jsme se tím plno práce, naštěstí to dopadlo dobře.

  Henoch, Vít a Otec Petros s rodinami

 3. otto napsal:

  Kdysi slavná, půl století mnou osobně respektovaná a mne nad vodou držící Deutsche Bank (DB) platí miliardové pokuty a právníky v USA, SRN a jinde. A aby toho nebylo málo, dnes musí DB vysvětlovat, jak a s jakou pomocí prala špinavé peníze s mini-bankou Danske Bank. Vím, že Ariel to nebyl. O dění v ECB lépe nepsat.

  Thomas Cook se bude asi otáčet v nebi, pekle nebo v hrobě, až se doví, že švýcarský guru Peter Frankhauser, který vedl poslední roky jím založenou společnost, dostával pouhých 8.3 milionů liber šterlinků z cca 20 milionů liber šterlinků, které si vyplácelo vedení společnosti, než ohlásilo bankrot. V SRN to vypadá na pomoc státu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..