Rusko může získat vlastní „Suezský průplav“

S příchodem globálního oteplování se může Severní mořská cesta stát pro Rusko vlastním „Suezským průplavem“, píše The Washington Post.

 

 

Státy jako Rusko, píše list, vkládají velké naděje do tání arktických ledů, poněvadž se díky tomu může Severní mořská cesta stát alternativou Suezského průplavu, což umožní podstatně snížit výdaje na tranzit z Evropy do Asie a Ameriky. Předpovědi odborníků ohledně globálního oteplení a tání ledů v Arktidě, poukazuje The Washington Post, se mohou stát „blahem“ pro Rusko, pro které je větší část Severní mořské cesty důležitým ekonomickým prostorem.

Rusko bude tedy kontrolovat strategickou obchodní trasu a rovněž mít zisk z navigace a plavby ledoborců, dodává list.

Nehledě na nebezpečné podmínky cesty dokonce i v letním období, předností Severní mořské cesty je doba plavby. Noviny připomínají, že loď, která například pluje z Jižní Koreje do Německa, bude potřebovat přes Severní mořskou cestu dvakrát méně času než přes jihoafrický mys Dobré naděje, pouhých 23 dní.

Severní mořská cesta je hlavní arktická navigační trať Ruska, nejkratší vodní trasa mezi Dálným východem a evropskou částí země. Cesta pojí arktické přístavy s velkými řekami Severního regionu.

Zvlášť atraktivní je tento způsob dopravy právě teď: arktické ledy tají a tvoří koridory vhodné pro plavbu tankerů.

 

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2 komentáře

 1. aston 405 napsal:

  Dobrý den,

  dovolte mi vyjádřit mé pocity z vašeho jinak skvělého (!) webu.

  Na prvopodstatu.blog.cz jsem rád chodil z toho důvodu, že se na ní vyskytovaly uikátní články (dutá země a podobné) a jedinečné osobní postřehy tomáše marného.

  Následující prvopodstata.com ještě také nebyla špatná, ale už se na ni chytal balast takových vesměs politických a válečně laděných článků.

  No a tady, na „osobních stránkách“ tomáše marného je to přímo smršť takových přejatých článků, což mě trochu mrzí… Jasně, jsou politicky nebo masmediálně nekorektní, ale je jich zkrátka moc, často nesou temné poselství o skutečnosti, které už ale bylo dostatečně důrazně sděleno jinde a nedá se říct, že se bezprostředně čtenáře týkají….. A hlavně úplně zapadnou velmi zajímavé články pana marného ohledně katastrálních úřadů, zkušenostech s posunem času, unikátním pokusem s čárkovým kódem a formátorem a podobně! Z aktuálních článků mám na mysli třeba:

  – Rusko může získat vlastní „Suezský průplav“
  – Švédské volby: Nejhorší výsledek sociálních demokratů za 100 let
  – NI: Su-35 v rukou Číny jsou „noční můrou“ amerického letectva!
  – Příliš mnoho oktázek a odpovědí pana Pjakina
  – Američané a Britové pilně pracují na další velké válce, míní německý vojenský expert

  Zkrátka, chybí mi ta osobitost, která šla cítit z prvopodstaty.blog.cz nebo ze skvělých marného okének na aluska.org. Když už se nejedná o článek, jehož autorem není někdo z vás – tomáše marného a kolektivu autorů – možná by bylo lepší omezit počet vydaných článků a navýšit psaní vlastního komentáře k daným tématům.

  Kolektive autorů, vy tomáše marného znáte – to je člověk, který by mohl vydávat knihy. Rozumíte, knihy!!!! Nikoliv jen rozesílat na svém webu tucty politických článků, které čtenáři často tolik nedají!!!!! Raději si přečtu jeden vlastní článek týdně nebo přejatý článek s pořádným komentářem, s „dotekem vaší osobnosti“ (tm i kohokoliv kolektivu), než tucty přebíraných článků! A jsem přesvědčen, že by tak stránky tadesco, muže z létajícího talířu, získaly ještě více pozornosti.

  Jste jiní, než AC, Czech Free Press, Parlamentní Listy, NWOO, Leva-Net atd. Jste jiní a unikátní a je třeba to lidem ukazovat.

  S pozdravem,
  aston 405

  PS: Omlouvám se za takovou kritiku, ale měl jsem to hodně dlouho na srdci, tak velmi doufám, že ji budete brát jako konstruktivní :).

  • aston 405 napsal:

   PPS: Promiňte ty hrubky, editor komentářů je zde malinký a špatně se kontroluje napsaný text ?.

   Zapomněl jsem dodat: Taky si myslím, že o „pravdě, která je krutá a bolí“, stačí bohatě napsat jednou a důrazně, než web pravidelně zahlcovat krutými a destruktivními zprávami ze světa (na to už stačí Sputnik a další výše jmenované weby)….. Potom se motto „U nás pro všechny vychází slunce“ začne realizovat dvojnásob ?.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.