Rusko může získat vlastní „Suezský průplav“

S příchodem globálního oteplování se může Severní mořská cesta stát pro Rusko vlastním „Suezským průplavem“, píše The Washington Post.

 

 

Státy jako Rusko, píše list, vkládají velké naděje do tání arktických ledů, poněvadž se díky tomu může Severní mořská cesta stát alternativou Suezského průplavu, což umožní podstatně snížit výdaje na tranzit z Evropy do Asie a Ameriky. Předpovědi odborníků ohledně globálního oteplení a tání ledů v Arktidě, poukazuje The Washington Post, se mohou stát „blahem“ pro Rusko, pro které je větší část Severní mořské cesty důležitým ekonomickým prostorem.

Rusko bude tedy kontrolovat strategickou obchodní trasu a rovněž mít zisk z navigace a plavby ledoborců, dodává list.

Nehledě na nebezpečné podmínky cesty dokonce i v letním období, předností Severní mořské cesty je doba plavby. Noviny připomínají, že loď, která například pluje z Jižní Koreje do Německa, bude potřebovat přes Severní mořskou cestu dvakrát méně času než přes jihoafrický mys Dobré naděje, pouhých 23 dní.

Severní mořská cesta je hlavní arktická navigační trať Ruska, nejkratší vodní trasa mezi Dálným východem a evropskou částí země. Cesta pojí arktické přístavy s velkými řekami Severního regionu.

Zvlášť atraktivní je tento způsob dopravy právě teď: arktické ledy tají a tvoří koridory vhodné pro plavbu tankerů.

 

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
aston 405 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
aston 405
Host

Dobrý den, dovolte mi vyjádřit mé pocity z vašeho jinak skvělého (!) webu. Na prvopodstatu.blog.cz jsem rád chodil z toho důvodu, že se na ní vyskytovaly uikátní články (dutá země a podobné) a jedinečné osobní postřehy tomáše marného. Následující prvopodstata.com ještě také nebyla špatná, ale už se na ni chytal balast takových vesměs politických a válečně laděných článků. No a tady, na „osobních stránkách“ tomáše marného je to přímo smršť takových přejatých článků, což mě trochu mrzí… Jasně, jsou politicky nebo masmediálně nekorektní, ale je jich zkrátka moc, často nesou temné poselství o skutečnosti, které už ale bylo dostatečně důrazně… Číst vice »

aston 405
Host

PPS: Promiňte ty hrubky, editor komentářů je zde malinký a špatně se kontroluje napsaný text 😓.

Zapomněl jsem dodat: Taky si myslím, že o „pravdě, která je krutá a bolí“, stačí bohatě napsat jednou a důrazně, než web pravidelně zahlcovat krutými a destruktivními zprávami ze světa (na to už stačí Sputnik a další výše jmenované weby)….. Potom se motto „U nás pro všechny vychází slunce“ začne realizovat dvojnásob 🙂.