Rusko je připraveno stát se světovým lídrem ve vývozu biopotravin

Vzhledem k tomu, že se Evropa rozhodla veřejně podporovat geneticky modifikované plodiny, Rusko, které GMO zakázalo již v roce 2016, rozšiřuje svou produkci a vývoz ekologicky pěstovaných potravin.

Ruský prezident Vladimír Putin již v roce 2015 oznámil plán Ruska stát se největším vývozcem zdravých, ekologicky čistých a vysoce kvalitních potravin, od kterých západní výrobci „už dávno upustili“.

Soudní dvůr EU minulý týden rozhodl, že Itálie nemůže ve své zemi zakázat Evropskou unií schválené GMO plodiny.

RT uvádí:

 „V poslední době se trh s biopotravinami v Rusku zajisté rozšířil. Průmysl organicky pěstovaných potravin dostal v roce 2015 tržní ocenění ve výši 178 milionů dolarů, což je slušný nárůst, oproti roku 2010, kdy tato částka činila 116 milionů dolarů, „uvedla pro RT ekonomka Iryna Kobuta z Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) Evropy a střední Asie.

„Euromonitor v Rusku zaznamenal také zvýšené výdaje na balené biopotraviny a nápoje. V roce 2015 si spotřebitelé koupili balené biopotraviny v hodnotě téměř 12 milionů dolarů. Rusko do různých zemí exportuje organickou pohanku, proso, vojtěšku, len a divoce rostoucí plodiny – včetně lesních plodů, hub, cedrových ořechů a bylin. Rusko též vyváží do EU organickou pšenici,“

Ačkoli se Rusko významně podílí na evropském trhu, kolem 2 miliard dolarů, což činí 11,8% celkového vývozu zemědělských výrobků z Ruska, co se týče zvýšení tohoto podílu, existují jisté překážky, připouští Kobuta.

„Hlavními překážkami pro navýšení vývozu zemědělsko-potravinářského zboží z Ruska na trh EU jsou neshoda s požadavky EU na bezpečnost potravin, malé celní dovozní kvóty uplatňované Evropskou unií na zemědělské zboží a infrastrukturní a regulační otázky. Pokud jde o vývoz biopotravin, v Rusku neexistuje žádný oficiální certifikační systém ani certifikační agentura,“ sdělila ekonomka.

Vzhledem k nedostatku řádné regulace, musí místní producenti, kteří chtějí pěstovat a vyvážet ekologicky čisté potraviny, získat oficiální certifikaci od třetích stran, jako jsou Spojené státy nebo EU, které mohou ruské výrobky oficiálně označit jako bio nebo eko, a poté musí být schopni je vyvážet mimo Rusko.

Návrh zákona „O výrobě ekologicky pěstovaných zemědělských produktů a změnách legislativních aktů Ruské federace“ dosud nebyl přijat. Nicméně situace se zlepšila poté, co Rusko přijalo národní standard pro ekologické produkty.

 

Překlad: raja, Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Rusko je opravdu zvláštní – Na porodním oddělení první městské nemocnice v Novosibirsku se narodil chlapeček vážící přes pět kilogramů, informuje novosibirský list Vesti. Lékaři sdělili, že matka novorozeněte (je to její čtvrtý porod) již porodila velké děti, avšak tento chlapeček překonal všechny rekordy. „Velké děti se narodí dost často, ale gigantický plod přes pět kilogramů je dost vzácným jevem. Pracuji tady šest let, ale tohle jsem zatím nezažil, přesně 5670 kg,“ upřesnil vedoucí porodního oddělení Alexandr Šaklein. Novorozeně je zdravé a hned předvedlo svůj hlas, poznamenali lékaři. „Když jsem porodila, nedokázala jedna sestřička ho zvednout sama, potřebovala pomoc druhé,“… Číst vice »