Rusko se zbavuje svého dolarového podílu ze státní rezervy USA a sází na zlato

Rusko pokračuje v diverzifikaci státních rezerv a zůstává stranou od amerického dluhu. Nejnovější údaje z Ministerstva financí USA ukazují, že podíl Ruska dosáhl jedenáctiletého minima a nyní činí pouze 14,9 miliard dolarů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Podíl amerických státních dluhopisů v ruském akciovém portfoliu se v posledních měsících dramaticky snížil. Rusko ještě v březnu drželo v rezervě Ministerstva financí USA 96,1 miliard dolarů, ale v polovině dubna prodalo polovinu svého podílu a kleslo tak na 22. místo v žebříčku hlavních zahraničních držitelů amerických cenných papírů.

V roce 2010 bylo Rusko mezi deseti největšími držiteli ve státní pokladně USA s podílem ve výši 176,3 miliard dolarů. Kvůli tomu, že se v květnu Rusko zbavilo většiny z tohoto podílu a nechalo si jen 14,9 miliard dolarů, se Rusko dostalo pod práh 30 miliard dolarů, a proto nebude dále dostávat každoměsíční zprávu z Ministerstva financí USA ohledně distribuce amerických cenných papírů.

V úterý Ministerstvo financí USA zveřejnilo seznam 33 zemí, kde na prvním místě vévodí Čína a na posledním Chile. Rusko již není na tomto seznamu.

Dluhopis Státní rezervy USA je státní dluhový cenný papír s pevným úrokem se splatností delší než 10 let. Postupné zbavování státních dluhopisů USA zahájilo Rusko v roce 2011 a v uplynulých letech se tento proces zintenzivnil na pozadí stále ukládaných sankcí Bílým domem proti Rusku.

Ředitelka Centrální banky Ruska Elvira Nabiullinová v květnu uvedla, že snižování podílu je výsledkem systematického zhodnocení všech druhů rizik, včetně finančních, ekonomických a geopolitických.

Mezitím Rusko zvýšilo zlatý podíl ve státní rezervě, který je teď na svém historickém maximu. Rusko vlastní nyní 62 milionů trojských uncí zlata, které mají hodnotu kolem 80,5 miliard dolarů. Podle Nabiullinové nákup zlata pomohl diverzifikovat rezervy.Globální geopolitické konflikty spolu s obchodním napětím vyvolaným USA na začátku tohoto roku přiměly některé země k tomu, aby následovaly příkladu Ruska. Turecko snížilo svůj podíl téměř o polovinu z 62 miliard dolarů v listopadu na 32,6 miliardy dolarů v květnu tohoto roku. Německo snížilo svůj podíl z 86 miliard dolarů v dubnu na 78,3 miliardy dolarů v květnu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zdroj: 1

1 Response

  1. jirik napsal:

    Vladimir Putin se vyslovil k problematice změny důchodového věku. Toto téma se setkalo s velkou odezvou ruské veřejnosti. Ruský prezident oznámil, že otázka zvyšování důchodového věku v Rusku je citlivá. Diskuze o tom probíhají s větší či menší intenzitou v již mnoho let.
    https://cz.sputniknews.com/svet/201807207754244-putin-zmena-duchod-legaslativa/
    „Když se mně ptali a teď se ptají, která varianta z různých možností se mi líbí, já tehdy i teď můžu říct: žádná (…). Ujišťuji vás, že i ve vládě je málo lidí, pokud vůbec jsou, kterým se to líbí,“ uvedl ruský prezident na setkání s dobrovolníky v Kaliningradu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *