Ruský vicepremiér: Naše banky jsou připraveny odpojit se od SWIFT. Aneb jak se Rusko vypořádává s „hrozbou“ USA

Ruské finanční instituce jsou připraveny existovat nezávisle na přístupu k SWIFT ( Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci) – globální mezibankovní platební síť založená na dolaru. Pokud budou Spojené státy a Evropská únie pokračovat ve svých hrozbách, SWIFT odřízneme, uvedl vicepremiér Ruska – Arkadij Dvorkovič.

„Jistě, je to nepříjemné. Tento krok se pro firmy i banky stane překážkou a zpomalí to jejich práci. Bude zapotřebí nasadit některé starší technologie pro přenos dat a provádění výpočtů. Nicméně, vzhledem k tomu, že na tuto hrozbu bylo opakovaně upozorňováno, firmy jsou na odpojení Ruska technicky i psychologicky připraveny,“ sdělil Dvorkovič. Podle zprávy RT a TASS by takový dramatický krok negativně ovlivnil obchodování společností v USA a Evropě.

USA a Evropská únie pravidelně vyhrožovaly odpojením Ruska od systému SWIFT od roku 2014 (kvůli vlastním námitkám společnosti SWIFT), když se rozmohl konflikt na Ukrajině a tyto dvě mocnosti představily první kolo mezinárodních sankcí proti Moskvě za její údajnou účast v konfliktu.

Připomeňme si, že po celou tu dobu, od prvních sankcí Washingtonu proti Moskvě v roce 2014, platební systém MasterCard přestal sloužit klientům sedmi ruských bank. V reakci na to ruská vláda zařídila, aby byl vytvořen národní platební systém. S podporou bankovního systému země byla v roce 2015 představena platební karta Mir, ačkoliv o míře přijetí této inovace v následujících letech neexistují žádná data.

Tohle není poprvé, co USA vyhrožovalo odstřižením největšího spojence mezinárodního bankovního systému (tato hrozba je často používána proti národům, jako je Pákistán, který bude zařazen do seznamu zemí financujících terorismus). Přes léto dokonce vyhrožovaly Číně, jejich největšímu obchodnímu partnerovi, zákazem používání dolarů, pokud nezakročí proti Severní Koreji. Naposledy bylo Rusku vyhrožováno odpojením od SWIFT v září, kdy se jednalo o to, zda naruší sankce proti Severní Koreji.

V roce 2017 předsedkyně ruské centrální banky Elvira Nabiullinová sdělila prezidentu Vladimíru Putinovi, že v případě odříznutí od SWIFT ruský bankovní sektor splňuje všechny nezbytné podmínky pro zajištění věřitelů a provozování platebních systémů. 90% bankomatů v Rusku je připraveno přijmout platební systém Mir, domácí verzi Visa a MasterCard.

SWIFT se proslavil jako objekt hackerského útoku – za jehož původce byli označeni severokorejští agenti – kdy bylo z rezerv centrální banky Bangladéše ukradeno 81 milionů dolarů. Peníze putovaly do Newyorské Federální banky, poté do Manily, kde byly dále sledovány do Macau a poté zkrátka zmizely. Pachatel nebyl nikdy identifikován.

Překlad: raja, Zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

6 Komentáře zapnuto "Ruský vicepremiér: Naše banky jsou připraveny odpojit se od SWIFT. Aneb jak se Rusko vypořádává s „hrozbou“ USA"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ales
Host

Jen hura do toho! Po dobrem to nepujde!

J.P.
Host

Venezuelská vláda rozjela svou kryptoměnu. Chce s ní obejít sankce. http://vool.cz/uH7ng

jirik
Host
jirik

Nejen banky jsou připraveny, ale i ruští právníci –
Na MZV Ruska informovali o připravenosti k žalobě proti USA o diplomatickém majetku
Náměstek ministra zahraničních věcí Ruska Sergej Rjabkov prohlásil, že Moskva připravila všechny materiály pro žalobu proti USA v otázce diplomatického majetku.
„Prošli jsme dost pracnou etapou sběru a zobecnění všech materiálů. Balíky všech dokumentů jsou na vysokém stupni připravenosti,“ cituje RT Rjabkova.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dříve informoval o podání soudních žalob v USA v souvislosti se zabavením ruského diplomatického majetku. https://sptnkne.ws/gNkf

Vitězslav Crha
Host
Vitězslav Crha

I toto je v dlouhodobém plánu a vše nasvědčuje tomu,že je již aktuální. Uno ani nejde o USA samotné,jako od odstřihnutí zlovolné kabaly od žrádla. Tam to začne a skončí. Že se cosi za oponou mlhy děje v celém světě je jisté. Jenom neznáme některá fakta a pojítka,abychom si mohli udělat ucelený názor. Ale ten se nám brzy naskytne v holých faktech. A věřte bude to frčák a to i na informace. Mnoho totálně neznalých spících lidí nebude chápat podstaty jednotlivých dějů,protože jednoduše nezná jejich příčinné souvislosti a nezná ani základy,které známe my,co hledáme pravdu.

jirik
Host
jirik
USA se vzdají plánů na rozmístění okřídlených raket s jaderným vybavením se základnou na moři, jak to stojí v nové doktríně, bude-li Rusko dodržovat Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, prohlásil zástupce asistenta ministra obrany pro otázky jaderné a obranné politiky Robert Soofer. „V doktríně se praví, ža začne-li Rusko znovu dodržovat Smlouvu o likvidaci raket, zahájí jednání o snížení počtu taktických jaderných zbraní, změní-li svoje agresivní geopolitické chování na světové aréně, pak si můžeme promluvit o okřídlené raketě se základnou na moři a nebude třeba ji rozmísťovat,“ řekl na washingtonském summitu o jaderném zadržování. https://sptnkne.ws/gN2R Soofer vyslovil… Číst vice »

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!