Ruští „ofšóristé“ budou polykat prach…

V Rusku neutichají diskuse na téma tzv. „ofšórů“ a ulévání peněz do zahraničí nejen ruskými podnikateli, ale zejména zkorumpovanými ruským úředníky a v poslední době především v souvislosti s vyhlášeným záměrem Spojených států sáhnout na základě zákona z července 2017 na zahraniční aktiva Rusů, především pak tzv. „osob blízkých “ prezidentu Putinovi.

Prezident Putin už v červnu 2002 vyzval Rusy, kteří mají aktiva v zahraničí, aby je vrátili do Ruska a varoval je doslova, že se: …utrápí polykáním prachu při běhání po zahraničních soudech, které jim budou zabavovat jejich aktiva.

Na sklonku loňského roku pak tyto lidi opakovaně vyzval k návratu jejich aktiv do Ruska a nabídl jim vstřícný přístup státu, např. v podobě osvobození od 15% daně z příjmu, a zmínil se i o možnosti amnestie kapitálu vyvezeného do zahraničí (ačkoli taková amnestie platila už v roce 2015 – 16 a bez valného úspěchu). Problém je v tom, že podle kompetentních odhadů na 90 % vyvezeného kapitálu tam směřoval nikoli v zájmu obejití daňových zákonů, ale z důvodů mnohem závažnějších – spojených s trestnou činností. Přitom nejde o maličkost – ruští občané mají na zahraničních účtech sumu více než 1 bilion dolarů! – což je 75 % HDP země a třikrát víc, než kolik činí devizové rezervy Ruské Federace.

Do toho všeho zaznělo na nedávném tzv. Gajdarovském ekonomickém fóru z úst náměstka ruského ministra financí Mojsejeva, že ministerstvo navrhlo zrušení všech omezení vztahujících se k zahraničním účtům občanů RF. Mojsejev dodal, že ministerstvo “…má za to, že repatriaci je třeba zrušit, jakož i zrušit zvláštní režim platící pro zahraniční účty ruských občanů a zahraničních úvěrových omezeních“. 

Iniciativu ministerstva financí podpořilo ministerstvo hospodářského rozvoje, federální celní a federální daňová služba. Naproti tomu, dle sdělení náměstka ministra financí, opatrnější pozici zastává ruská centrální banka. Mojsejev dále informoval, že příslušný návrh zákona už je vypracován a probíhá jeho připomínkování dalšími institucemi. (ZDE)

Toto prohlášení, stejně jako podobné prohlášení ministra financí Siluanova, jde přímo proti iniciativě prezidenta Putina. Kromě toho na zmíněném Gajdarově fóru došlo ke skandálu, když moderátor (údajně na pokyn šéfa Centra pro ekonomické prognózy Kudrina) zabránil ve vystoupení ombudsmanovi ruských podnikatelů a prezidentovu poradci Titovovi. Zkrátka, v boji klanů přituhuje.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirikMaroš Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Maroš
Host
Maroš

Ja myslím, že starí IT harcovníci od KGB a FSB majú dokonalý prehľad… Ono im to tam von pekne znášajú ako sliepky vajíčka do jamy levovej – a vonku ich bez problémov aj zlikvidujú – v Rusku – kde? Peniaze vo vreciach na dače?

jirik
Host
jirik

Ministerstvo financí USA v noci na úterý zveřejnilo „kremelský seznam“, na němž je skoro celé ruské vedení a velcí podnikatelé. To sice neznamená, že proti těmto osobám byly zavedeny sankce, k tomu ale může dojít později. Proti některým aktérům už byly americké sankce zavedeny dříve. Podle zprávy ministerstva financí jsou na seznamu členové vlády RF a vedoucí představitelé jiných „hlavních ruských rezortů“, včetně premiéra Dmitrije Medvěděva, ministra zahraničí Sergeje Lavrova a ministra energetiky Alexandra Novaka. Kromě toho byli na seznam zařazeni „jiní političtí předáci“, mj. vedení Státní dumy a Rady federace, členové Rady bezpečnosti RF a vedoucí státních společností. Na… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Současný prezident RF Vladimir Putin, který oznámil, že bude kandidovat na další období, během setkání se zástupci svého volebního štábu žertem poznamenal, že se urazil, jelikož nebyl zařazen do takzvaného „kremelského referátu“ USA. „Je to škoda,“ odpověděl Putin na otázku, jak se dívá na to, že není zařazen do amerického seznamu. „Nejdůležitější je, abychom mysleli na sebe. Musíme se věnovat své ekonomice, zemědělství, podporovat vývoz, věnovat se zdravotnictví, vzdělání, obraně státu a samozřejmě jeho zdokonalování. A tehdy všem dojde, že nemá cenu vytvářet nějaké seznamy, vyhrožovat, zastrašovat nebo se snažit brzdit náš rozvoj. To je to nejdůležitější, čemu se musíme… Číst vice »