Ruští vojáci se vrací na africký kontinent. Rovníková Guinea je vítá

Rusko výrazně zvyšuje své aktivity na africkém kontinentu a posiluje vojensko-technickou spolupráci s tamními státy. Nejde jen o severoafrické země na pobřeží Středozemního moře, ale také například o východoafrický Mosambik, Středoafrickou republiku a západoafrickou Rovníkovou Guineu.

Zvláštní zájem Rovníkové Guineje o spolupráci s Ruskem je motivován nejen tím, že starší vojáci z této africké země dosud dobře ovládají ruský jazyk a ruskou vojenskou techniku.

Především je dán tím, že malá, na ropu bohatá země neustále čelí ohrožením bezpečnosti a nezávislosti – a nikoliv bezdůvodně předpokládá, že se zdroje těchto hrozeb nacházejí na stejných adresách, odkud přišel rozvrat Libye a Iráku, destabilizace Sýrie, rozdělení Súdánu a tak dále. Zato k Rusku Malabo chová plnou důvěru.

Od časů Sovětského svazu se v Rusku mnohé změnilo a taktéž v Africe dochází k velkým proměnám.

V dnešních podmínkách je rozvoj vztahů Ruska s africkými zeměmi, včetně vztahů vojensko-technických, možný pouze na základě vzájemné výhodnosti. Tento pragmatický základ však otevírá dostatečně široké horizonty pro zdravou a čestnou spolupráci.

Nelehká a komplikovaná situace ve světě vytrvale ponouká jednotlivé země k takové spolupráci. Nedávná moskevská Konference o mezinárodní bezpečnosti, její úroveň i počet účastníků, to dobře ilustrovala.

Maličká Rovníková Guinea získala svoji nezávislost v roce 1968 a tehdy představovala nejchudší stát na celém kontinentu. Dnes je v Africe na prvním místě v HDP na obyvatele, kdy v tomto ukazateli dohnala i Španělsko, jehož bývala kolonií.

Rovníková Guinea je v rámci afrického kontinentu na třetím místě v produkci uhlovodíkových surovin, přičemž disponuje dobře rozvinutou infrastrukturou včetně soudobých hlubokovodních přístavů Malabo a Bata se suchými i plovoucími doky pro stavbu a opravy lodí, třemi velkými letišti se vzletovými a přistávacími drahami schopnými přijímat jakékoliv letouny a sítí silnic s kvalitou překonávající i ty evropské.

Po nabytí nezávislosti Rovníkové Guineje Sovětský svaz v této zemi vytvořil, vycvičil a vybavil nevelkou národní armádu. A země má dnes zájem na tom, aby právě Rusko – již na komerčním základu – znovu vybavilo, vycvičilo a modernizovalo její ozbrojené síly a vytvořilo speciální úderné uskupení rychlé reakce.

V roce 2011 obě strany podepsaly mezivládní dohodu o vojensko-technické spolupráci a ustavily mezivládní komisi, uzavřely řadu kontraktů (Rovníková Guinea například nakoupila protivzdušné systémy Pancir-S1; pozn. překl.), zahájily dohodnuté aktivity a v ruských vojenských akademiích znovu studují desítky posluchačů z Rovníkové Guineje.

Rusko, obzvláště jeho námořnictvo, má taktéž své zájmy vůči tomuto přátelsky a partnersky naladěnému státu, jeho letištím, přístavům a dokům, kde mohou být ruské lodě dotankovány a v případě potřeby opraveny. Takový podpůrný bod v západní Africe, odkud se rozprostírá celý Atlantik, je pro ruské námořnictvo (VMF) atraktivní.

V roce 2014 Rovníkovou Guineu navštívil bývalý hlavní velitel VMF Viktor Čirkov, který v Malabo podepsal dohodu o zjednodušeném přístupu ruských válečných plavidel do přístavů Rovníkové Guineje. V roce 2015 pak na návštěvu země přicestoval současný hlavní velitel VMF Vladimir Koroljev, který za Rusko podepsal dohodu spolupráci mezi ministerstvy obrany obou zemí. Samozřejmě oba jmenovaní se pozorně obeznámili se zájmovými infrastrukturními objekty.

Do přístavů Rovníkové Guineje začala pravidelně připlouvat ruská plavidla a v Malabo pobývala i vlajková loď Černomořské flotily, velký raketový křižník Moskva.

V Rovníkové Guineji ruské lodě vítají. Demonstrace vlajky přátelské velmoci v jejich přístavech a teritoriálních vodách jim přináší pocit jistoty a ochrany.  Vzájemný přínos a vzájemný zájem o spolupráci jsou zřejmé. A je jisté, že tato spolupráce bude plodná.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirikMiňo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
jirik
Host
jirik

A kdy se ruští vojáci vrátí do Evropy teda přesněji Evropské Unie? USA do Evropy v rámci rotace odeslaly tanky z první tankové brigády 1. divize kavalerie. Video, kde vlak s technikou projíždí, bylo umístěno na Twitteru. Podle informací polského portálu Defence24 bylo do Evropy odesláno okolo 4000 vojáků, a také vojenské vybavení. Brigáda má ve výzbroji 90 tanků M1 Abrams, 140 polských BWP-2000 a amerických vozidel Bradley M2 a dalších zbraní. O plánech přemístění techniky do Evropy bylo informováno v lednu tohoto roku, píše Defence24. Impressive! #Ironhorse is on the move to Europe in support of Operation #AtlanticResolve. #90SecondsOfAwesome… Číst vice »

Miňo
Host
Miňo

Tá jednotka je pre Rusov iba ako prd vo vánku, do hodiny by prestala existovať.

jirik
Host
jirik

8. května 2018 se v České republice uskuteční akce Nesmrtelný pluk. Akce se bude konat v zemi už potřetí.

Jako minulý rok v poledne slunce oslní stovky portrétů účastníků 2. světové války, které v rukách budou pečlivě držet potomci vojáků osvoboditelů. Rusové a Češi budou stát bok po boku, ale tento den na národnostech nezaleží, protože toto vítězství bylo společné.
https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201805037277468-Cesko-akce-Nesmrtelny-pluk/