Ryan má v Praze podepsat prohlášení o boji Čechů a Američanů za mír a svobodu

Vystoupení třetího nejvyššího představitele USA a podpis prohlášení o společném boji Čechů a Američanů za mír a svobodu. To je scénář úterní mimořádné schůze dolní parlamentní komory, kterou svolal její předseda Radek Vondráček (ANO) v souvislosti s návštěvou předsedy Sněmovny reprezentantů USA Paula Ryana v Česku. Ten má v neděli přiletět na soukromou návštěvu.

Ten se stane prvním zahraničním hostem v novodobé historii Česka, který bude mít příležitost hovořit před poslanci na jejich schůzi. Dosud se totiž zahraniční návštěvy ve Sněmovně odehrávaly pouze v přítomnosti vedení komory nebo užšího či širšího okruhu poslanců. „Chtěli jsme, aby to mělo slavnostnější atmosféru kvůli 100. výročí vzniku republiky a podílu prezidenta Wilsona na něm,“ zdůvodnil Právu svolání schůze Vondráček.

Podle informací Práva právě tato skutečnost některé politiky překvapila, a to s ohledem na fakt, že Ryan přijíždí do Česka nikoli na oficiální, ale na soukromou návštěvu s rodinou, byť jeho pobyt má mít z velké části pracovní povahu.
„Schůze parlamentu při významné zahraniční návštěvě – a dodávám oficiální – se několikrát odehrály ještě v dobách Federálního shromáždění v počátku devadesátých let,“ řekl Právu místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip.

Americká strana se s ohledem na zajištění bezpečnosti snaží Ryanův program směrovat do chráněných objektů

Připomněl, že šlo třeba o návštěvu amerického prezidenta George Bushe staršího či britské premiérky MargaretThatcherové. „Vůbec nic nemám proti svolání schůze, jen mě překvapilo, že jde o soukromou návštěvu, nikoli oficiální,“ řekl Právu místopředseda dolní komory a šéf SPD Tomio Okamura s tím, že je lhostejné, zda by šlo o návštěvu Američana, Rusa nebo Číňana.

„Nijak mně nevadí, jestli jde o soukromou nebo oficiální návštěvu,“ řekl Právu šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura. Podle svých slov si neumí představit, že by Sněmovna odmítla významnému zahraničnímu politikovi předstoupit před poslance s projevem.

Na prostory dnešní Sněmovny, kde byl 14. listopadu 1918 zvolen první čs. prezident T. G. Masaryk, odkazuje přichystané společné prohlášení, které mají Vondráček s Ryanem podepsat.

„Demokratická a prosperující Česká republika a Spojené státy americké jsou výsledkem úsilí, odhodlání, odvahy, hrdinství a zásad celých generací našich občanů toužících po svobodě a míru,“ praví se v návrhu dokumentu, který má Právo k dispozici a který byl zaslán americké straně ke konzultaci.

„Záruka svobod a bezpečnosti“

Prohlášení připomíná „dlouhá desetiletí, kdy se oba národy nehodlaly smířit s rozdělením Evropy železnou oponou“. V návrhu se přímo píše o vzniku Československa. „Odkaz duchovních otců československoamerické spolupráce, zakladatele našeho státu Tomáše Garrigua Masaryka a prezidenta Woodrowa Wilsona a jejich pokračovatelů pro nás představuje důležitou záruku bezpečnosti, míru, rozvoje svobod našich občanů, kultivace demokratického právního státu a tím i dalšího rozvoje přátelství mezi oběma našimi státy,“ stojí v návrhu prohlášení.

Ryan má také v úterý vystoupit ve Valdštejnském paláci Senátu na konferenci pořádané Asociací pro mezinárodní otázky. Senátní prostory místo univerzitního Karolina mají být také místem besedy se studenty.

Americká strana se s ohledem na zajištění bezpečnosti snaží Ryanův program směrovat do chráněných objektů. Jak Právo informovalo, Ryan povečeří s premiérem Andrejem Babišem, ale nesetká se s prezidentem Milošem Zemanem, neboť Američany znepokojila například prezidentova ostrá kritika na adresu některých médií, což vnímají jako útok na svobodu slova. Ani Zeman nemá podle informací Práva zájem o setkání s Ryanem.

Policie nechce z pochopitelných důvodů bezpečnostní opatření nijak komentovat. Mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán se na dotaz Práva omezil na stručné konstatování, podle kterého je ochrana členů zahraničních delegací poskytována na základě mezinárodních dohod.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JankoAnanmikessskaPaloo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Paloo
Host
Paloo

A zas nás vtáhnou do konfliktu který nebyl a není náš……..

Janko
Host
Janko

no a kde su studenty,nebudu manifestovat? to len manifestuju aby prislo vela cernochov a muslimanow????

mikessska
Host
mikessska

Dobrý večer. Oni si prostě nedají, nedají a nedají pokoj… 😀 Mno, komu není rady, tomu není pomoci.
Celkem úsměvné, myslet si, že vybombardování továren je boj o mír…a veliká pomoc, že?
Když jsou tak namyšlení, tak ať pomáhají hlavně svým „státům“ a kontinentu a nepletou se do ostatních. Ať si klidně „myslí“, že jsou to Amerikános, ať si to klidně myslí, palice duté…By mě akorát zajímalo, jestli by zněli, při udeření kovovou tyčí do hlavy, jako trubky… 😀 Páč to oni ostatně, zcela vážně a převážně, jsou… 😀

Anan
Host
Anan

Zemana jeho řeči nezajímají a to je správně. Zase se vměšují a vnucují svůj boj za mír na clzím území.