S magnetickými póly se dějí podivné věci a nikdo neví proč

Také Vám v poslední době selhávala technika? Pokud ano, nejste sami. Bohužel nemáme mnoho teorií o tom, proč by tomu tak mohlo být, než tu, že zemské magnetické póly dělají neplechu – opět.

Podle zprávy v časopisu Nature se zdá, že severní magnetický pól ustupuje nerovnoměrnou rychlostí směrem od Kanady k Sibiři. Přestože není neobvyklé, že zemské magnetické póly každým rokem putují několik kilometrů, geologové tento nedávný jev nedokážou vysvětlit.

 

„Zdá se, že pozice severního magnetického pólu je řízena dvěma velkými částmi magnetického pole, z nichž jedna se nachází pod Kanadou a jedna pod Sibiří,“ řekl Phil Livermore z oddělení geomagnetismu na Univerzitě v Leeds ve Velké Británii na posledním setkání Americké geofyzikální unie. „Sibiřská část magnetického pole vyhrává soutěž.“

Magnetické pole planety je v jádru tvořeno roztaveným železem, které je vířeno konvekčním prouděním. Situace vede ke složitému vzoru magnetismu, který je často obtížné modelovat a předvídat.

V roce 2016 se pod Jižní Amerikou objevil neobvykle silný geomagnetický puls. Předpokládá se, že tento výskyt přispěl k nedávným změnám pod Kanadou. Geologové však stále neví, proč magnetické pole pod severoamerickou zemí oslabuje.

Obvykle by údaje z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) umožnily vhled do této situace. Kvůli nedávnému odstavení americké vlády byl ale Světový magnetický model (WMM), který je vydáván každých pět let, odložen nejméně do 30. ledna.

 

Vzhledem k tomu, že magnetické pole je základem mnoha forem navigace, existuje možnost, že by pohyb zemských magnetických pólů mohl ovlivnit všechna navigační zařízení od malého kompasu až po pokročilý navigační systém. Doufejme, že tomu tak nebude; geologové však zůstávají na pozoru.

Poslední teorie o tom, proč se zemské póly mění, se týká fenoménu známého jako „geomagnetický obrat“. V podstatě dochází k tomu, že magnetické póly doslova mění strany. Předpokládá se, že za posledních 20 milionů let k tomu došlo každých 20 až 30 tisíc let.

pro tadesco přeložila Jena | zdroj: 9

Přidávám fotky od čtenáře, jak se mu „zbláznily“ hodiny…

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8 komentářů

 1. fohat napsal:

  Pozoruji dopad prvního slunce do jedné místnosti..Před 60lety se jarní slunce objevilo na podlaze poprvé během poloviny března,nyní se objevuje ke konci unora..

 2. Beďo napsal:

  Keby len kompasy a navigácie. Ale nefungovala by ani elektrina. No proste total chaos.

 3. Kilián napsal:

  19.1.2019 sa nám zbláznili kuchynské hodiny. Mám fotky, keď na displeji postupne ukazovali čas 12:63, 12:64 a 12:81. Potom to skočilo na 12:00 a odvtedy hodiny idú normálne 🙂
  Ján

  • tereza napsal:

   Můžete mi ty fotky zaslat e-mailem a pak bych je zveřejnila? Přijde mi to zajímavé.. 🙂

  • renata napsal:

   myslim, ze mate len zle hodiny. mame dvoje digitalne hodiny, mne sa to este nestalo, netreba nad tym nejako zvlast premyslat 😀 ja skor premyslam, preco minimalne kazdy druhy den pozriem na digitalne hodiny a prave vtedy je tam cas 11:11,mozno je to nejake znamenie, neviem ake, trva to uz vyse mesiaca.

   • Kilián napsal:

    Milá Renata, to že máte dvoje digitálne hodiny a vám sa to nestalo, nedáva vysvetlenie, prečo sa na LCD objavili čísla, ktoré sa na hodinách z logiky procesora a jeho programu v pevnej pamäti zobraziť nemôžu. Keby boli hodiny zlé, tak stav pretrváva. Po 19.1 sa to už nikdy nezopakovalo. Čas 11:11 vám možno napovedá, že buď ste jednotka a všetko je v poriadku, alebo jednotka je najnižšie číslo (nepočítajúc nulu) a hodiny vám napovedajú, aby ste sa trochu vzdelávala. Pekný deň.
    Ján.

  • tereza napsal:

   Přidala jsem fotky vašich „zblázněných“ hodin.

 4. Monika napsal:

  Mi za týden praskly 3 žárovky, je to možné, že by to bylo z toho?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..