Satelitní navigace Galileo už pátý den nefunguje. Příčina je na Zemi, a není jasné, kdy bude opravena

Představte si, co by se stalo, kdyby na několik dnů vypadl satelitní navigační systém GPS. Totéž se aktuálně děje evropskému systému Galileo, už čtvrtý den nefunguje a provozovatel ani nenaznačuje, kdy by mohl výpadek skončit.

Na prvním z následující dvojice obrázků můžete vidět, jak vypadá obvyklý příjem satelitů. Galileo je označeno vlaječkou Evropské unie. Na druhém obrázku je současný stav.

 

 

 

 

První upozornění na problém se na webu European GNSS Service Centre, tedy organizace spravující systém Galileo, objevilo ve čtvrtek 11. července v 16.45. Úřad upozornil, že od tří hodin ráno se uživatelé mohou u všech satelitů Galilea setkávat s problémy a signál nemusí být dostupný. I přes slib obnovy služby „co nejrychleji to půjde“ nebyl zmíněný žádný termín.

V sobotu 13. července ve 22.15 vyšla další zpráva. Tentokrát už nešlo jen o stav, kdy má služba jen horší kvalitu, Galileo přiznalo, že má kompletní výpadek, jeho signál není použitelný a není jasné, kdy provoz služby bude obnoven.

Všechny satelity jsou oficiálně ve stavu Not usable.
Všechny satelity jsou oficiálně ve stavu Not usable. Zdroj: Galileo System Status

Podle webu Inside GNSS by příčina výpadku mohla být v italském zařízení Precise Timing Facility. Tato pozemní stanice generuje přesný časový signál, vysílá ho do konstelace satelitů Galileo a přijímače uživatelů na Zemi potom mohou z časových rozdílů zjistit polohu.

Aktualizováno 14. července v 23.15: Evropský úřad GNSS, který Galileo spravuje, vydal první zprávu s podrobnostmi. Potvrdil, že příčina problému je na Zemi, v infrastruktuře spojené s generováním přesného času, který je třeba pro správnou funkčnost satelitního navigačního systému.

Postižena byla služba pro zjišťování polohy. Oproti tomu služba SAR (Search and Rescue) používaná pro lokalizaci a pomoc lidem v nouzových situacích, zůstává funkční.

 

 

 

 

Stále chybí předpokládaný termín uvedení Galilea do provozu.

Aktualizováno 15. července 12:00: Systém Galileo je stále nefunkční a Evropský úřad GNSS neposkytuje žádné další informace. Výpadek znamená drobný problém například pro některá evropská meteorologická centra, která už systém Galileo používala jako primární. Nicméně záloha v podobě osvědčeného amerického systému GPS, případně ruského GLONASS, nezpůsobuje žádné výpadky u koncových služeb.

Evropská komise začátkem června schválila pro Galileo navýšení rozpočtu o 75 % oproti roku 2019 a v příštím roce by se mělo na provoz a rozšiřování investovat v přepočtu 33 miliard korun. Cílem je, aby do konce roku 2020 evropský poziční systém využívalo alespoň 1,2 miliardy uživatelů (respektive zařízení).  Současný výpadek však může systému Galileo natolik pošramotit pověst, že tato meta nemusí být dosažitelná.

Jak by asi vypadaly čtyři dny bez GPS?

zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5 komentářů

 1. Maroš napsal:

  Ad „Představte si, co by se stalo, kdyby na několik dnů vypadl satelitní navigační systém GPS.“ – no tak traktoristi nebudú orať podľa GPS ale podľa BRÁZDY! A kto nebude ožratý – trafí domov vždy. A systém nebude vedieť, že na Václaváku bolo 250 tisíc majdanistov a bla bla. A že kto bol v druhej dedine.

 2. jajaj napsal:

  Už 1 deň bez GPS by bola totálna katastrofa – nie len v doprave, kde sa ešte dá ísť podľa mapy (ak ju ešte vedia čítať :)), ale úplne by skolabovala GSM mobilná sieť, ktorá používa GPS presný časový signál na synchronizáciu prenosu v sieti; následne elektronické platby kartou cez obchodné terminály a bankomaty, ktoré sú pripojené cez GSM mobilnú sieť na centrály bánk. A to s následným dominoefektom na služby , obchod, záchranné zložky, modernú elektroniku áut závislú na GPS a GSM službách,ktoré nenaštartujú ….atď. Proste vypnutím jedného vypínača sme o 100 rokov späť.

  • cholekalciferol napsal:

   Kdeže je ten vypínač 😀 ?

   • jajaj napsal:

    Vážený vitamín D3 – vypínač máš napr. v svojom mene. Ten vypínač je slnko – stačí jedno slušné „kýchnutie“ smerom k Zemi a slnečný vietor a plazma vyradí akúkoľvek elektroniku a elektrické rozvody na zemi. Totálny blackout minimálne na pár mesiacov. Že nezmysel ? – nie – už sa to raz za novodobých dejín stalo a na severnej pologuli zhoreli všetky telegrafné vedenia – LEN – pretože nič iné vtedy ešte neexistovalo. Dnes by to bol energetický masaker. Ako sa hovorí čo sa už raz stalo , môže sa stať v budúcnosti kedykoľvek. Takže stačí jedno „kýchnutie“ a sme vypnutí a v elektrotechnickom stredoveku.

 3. madla napsal:

  A podle čeo se budou řídit pašeráci a pašeračka z Německa?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..