Co se děje v Sýrii? Expert stručně a přehledně o posledním vývoji událostí

Situace v Sýrii se podle zpráv z poslední doby značně vyostřuje. Na bojišti se kromě syrské armády a řady povstaleckých skupin vyskytují dvě regionální velmoci a dvě globální supervelmoci. Ruské jednotky častěji než kdy dříve čelí koordinovaným útokům a první ruští občané zemřeli pod palbou amerických sil.

Co se v Sýrii děje, proč tomu tak je a co může následovat, vyložil v rozhovoru pro ParlamentnListy.cz znalec Blízkého východu Petr Markvart. Spojené státy se podle něj po porážce Islámského státu nevzdaly svých velmocenských ambicí na syrském území: „V situaci, kdy všechny ostatní skupiny jsou poraženy nebo blízké kolapsu, nechtějí vsadit vše jenom na kurdskou kartu, a snaží se tedy ze všech sil zaměstnat syrskou armádu a zastavit její postup na poslední, skutečně významnou baštu odporu, severosyrskou provincii Idlíb.“

Všichni hlavní hráči – Rusko, Spojené státy, Turecko a Írán – hrají o svůj vliv v budoucím politickém uspořádání Sýrie. „Každý z velkých hráčů zde má ‚svého koně‘, Američané Kurdy, Írán šíity, Turecko turkické menšiny a některé protivládní skupiny. V pozadí navíc hrají stále jistě určitou roli Saúdové a jejich blok států Zálivu i Izrael,“ konstatoval expert.

„O tom, jak jsou otázky vzájemných vztahů jednotlivých velkých hráčů citlivé, svědčí i to, že americký ministr zahraničních věcí Tillerson se před několika dny setkal s tureckým prezidentem Erdoganem bez tlumočníků i dalších členů obou delegací, pouze v přítomnosti svého resortního kolegy Cavusoglua, který zároveň tlumočil. Turecká nespokojenost s americkou podporou Kurdům je nyní zcela zásadním hybatelem věcí, zejména viditelným střetem v oblasti Afrínu na západ od Aleppa,“ uvedl dále Markvart.

Velkým problémem podle něj zůstává obsazení rozsáhlých arabských území převážně kurdskou milicí YPG v oblastech východní Sýrie, bohaté na ropu a na plyn: „O propojení takzvaného Islámského státu s SDF („Syrské demokratické síly“) a YPG (ať už přímém nebo zprostředkovaném Američany) svědčí i fakt, že zatímco syrské armádě a jejím spojencům kladla tato teroristická skupina tuhý odpor, v místech ‚bojů s SDF‘, na východním břehu Eufratu přecházely celé oblasti pod jejich kontrolu podivuhodně hladce, rychle a po předchozí evakuaci islamistů.“

„Šlo tedy pouze o předání předem vykolíkovaného území, bohatého na ropu, plyn, bavlnu i další zemědělské produkty, jednou skupinou druhé. I zde je cui bono zcela nasnadě. Právě zde může dojít ve velmi blízké budoucnosti k daleko většímu střetu velmocenských zájmů, a to americko-ruských. Záměrné a opakované bombardování syrských a ruských ozbrojených sil Američany je tedy pouze overturou toho, co nutně přijde,“ dodal expert.

Zdroj: 1

Loading...

5
Komentujte

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirikMartin Rubáš Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Rubáš
Host
Martin Rubáš

Problém spíš vidím v Turecku. To se chová expanzivně na všechny strany. Bohužel. O Erdoganovi budeme ještě slyšet. Dřív nebo později zaútočí na řecké ostrovy a pak začne teprve sranda.
http://www.epshark.cz/clanek/448/turecko-hrozi-invazi-do-recka

jirik
Host
jirik

Poslední vývoj událostí je – zachraň se kdo můžeš!!!! Rusi v sýrii testují svoje nejnovější SU-57, která má přijít příští rok do výzbroje RF Portál RusVesna informuje o tom, že prvé dve stíhačky 5. generácie projektu T-50 PAK FA (Su-57) včera prileteli do Sýrie. Spolu s nimi sa na leteckej základni v Hmeimmim objavili aj 4x Su-35 S, 4x Su-25 a lietadlo rádiolokačného prieskumu A-50. Správa nepotešila teroristov a západných partnerov. Lietadlá na smartfóny nafilmovali media aktivisti z mesta Dzjebla. Sýria slúži aj ako testovací polygón pre výskum ruských zbraní. V Sýrii Rusi úspešne v náročných púštnych podmienkach testujú svoje… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Koalice v čele s USA přiznala, že v důsledku jejích útoků v Iráku a Sýrii zemřelo více než 800 civilistů. „Na základě dostupných informací, sjednocený štáb operací si myslí, že nejméně 841 civilistů bylo neúmyslně zabito útoky koalice od začátku operace Inherent Resolve,“ stojí ve zprávě. Dalších 485 podnětů o úmrtí mezi civilisty se vyšetřuje. https://sptnkne.ws/gNRa Na konci ledna koalice informovala o smrti 830 civilistů od začátku operace. —- Šli na porážku. Vdovy ruských žoldáků padlých v Sýrii chtějí odpovědi 22. února 2018 19:13 V Sýrii operuje nejméně 3 600 žoldáků ve službách soukromé vojenské společnosti Vagner. Zjistili to investigativní… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi… Protože zase navrhoval
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Z-toho-se-nevykecate-Krysy-vylezaly-z-kanalu-a-zabijely-s-podporou-USA-Tereza-Spencerova-doplnuje-zpravy-ze-Syrie-a-prirovnava-Junckera-k-Breznevovi-Protoze-zase-navrhoval-525379

jirik
Host
jirik

Washington nevylučuje použití vojenské síly proti syrským vládním vojskům. Prohlásila to stálá zástupkyně USA při OSN Nikki Haleyová ve svém projevu v Institutu politiky Chicagské univerzity. „Vojenské řešení se nevylučuje v jakékoli situaci. Nechceme být ve středu syrského konfliktu, chceme ale udělat vše možné, abychom ochránili lidi před chemickými zbraněmi,“ řekla Haleyová. Zdůraznila, že USA i nadále vyvíjejí nátlak na Rusko, které podle Haleyové „kryje“ vládu syrského prezidenta Bašára Asada a brání dodávkám humanitární pomoci do Východní Ghúty. Haleyová přitom nevyloučila, že Washington může znovu zaútočit na Sýrii, jak tomu bylo v dubnu 2017, když budou potvrzeny zprávy o použití… Číst vice »