Jak se levně zbavit pesticidů z ovoce? Vědci přinášejí řešení

Výsledek obrázku pro pesticidy ovoce

Jablka je možné zcela „vymýt“ od špíny a pesticidů, když je ponoříme asi na 15 minut do roztoku sody, píší vědci v článku, uveřejněném v Journal of Agricultural and Food Chemistry.

„Šíření pesticidů vedlo ke zvyšování úrody zemědělských kultur, ale nevelké množství těchto jedů může zůstat na povrchu ovoce a zeleniny a společně s nimi se dostat do lidského organismu.

Jejich molekuly často prosakují do dužiny zemědělských produktů, což před nás staví úkol — jak je možné je odstranit?“ řekla Lili He z Laboratoře analýzy pesticidů v Amhestru (USA).

Vědci se pokusili porovnat účinky bělidla, sody a obyčejné vody při mytí ovoce. Jak ukázaly pokusy, drahé „bělidlo“ zaostává za obyčejnou sodou — její roztok lépe odstraňuje molekuly fungicidu a insekticidu z povrchu jablek i z horních vrstev jejich dužiny. Voda se ocitla na posledním místě, což svědčí o tom, že obyčejné omývání ovoce a zeleniny je zcela neočistí od jedovatých látek. Ani jeden prostředek nedokázal odstranit pesticidy v těch případech, když pronikly dost hluboko do dužiny jablek, přibližně 200 mikrometrů a více.

Vědci doporučují jíst jablka a další ovoce a zeleninu pokud možno bez slupky a mýt je roztokem sody, kterou je možné snadno koupit v každém hypermarketu nebo obchodě s domácími potřebami za mnohem méně peněz než jiné drahé prostředky. Asi 15 minut mytí, jak tvrdí He a její kolegové, zcela stačí k tomu, aby byly odstraněny téměř všechny molekuly pesticidů z ovoce a to se stalo skutečně bezpečným pro člověka.

Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
.lakmona Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mona
Host
mona

Dobré ráno ,
kolik a do jakého množství prosím.
díky .

.lak
Host
.lak

2mm Z AC24 # Popo 2017-10-26 11:21 Cituji : Vědci doporučují jíst jablka a další ovoce a zeleninu pokud možno bez slupky a mýt je roztokem sody Pánom vedcom pri tom vyplachovaní tých pesticídov s tou sodou jaksi ušlo že to najlepšie (najsamprvzdrav šie) z toho ovocia ale i zo zeleninky sa hneď pod šlupkov (90 a viac % z celkoveho obsahu vitamínov, enzímov, flavonoidov atď.atď.) v najhustejšej to forme (slniečku poďakujme) tam nachodí. Jak typicke to u každého mysliaceho človeka – keď už zničiť tak zničiť toho čo najviac bez ohladu na dôsledky. Šak predsa doležitý je len ten… Číst vice »