Co se stane, jestli na New York spadne atomovka? Vědci tvoří počítačovou simulaci

Vědci z virginské George Mason University vedou 3-5 letou studii. Jejich projekt zahrnuje až 20 milionů ‚agentů‘ žijících v simulovaném New Yorku. Každý z nich má rodinné příslušníky, potřeby, práci a osobní reakce na události. Jejich reakce budou modelovány přes 30 virtuálních dní, po 5-15 minutových krocích. Někteří se možná pokusí zachránit svoje milované, zatímco jiní budou pomáhat cizím zraněným. Výzkumníci k vytvoření autentických ‚agentů‘ využívají výpovědi lidí, co přežili katastrofu. Projít celou simulaci zabere počítačům dva dny.

Vědci vytváří tuto masivní počítačovou simulaci proto, aby zjistili, jak by New York reagoval na atomový útok v srdci Manhattanu.

Tříletý projekt, který stál 450 000 dolarů, bude schopen simulovat dva jaderné výbuchy a jejich dopad na 20 milionů virtuálních obyvatel, kteří reprezentují civilisty, první pomoc a další úřady v prvních 30 dnech po útoku.

Ale prvně potřebují zadat data – mnoho dat, která mají původ ve zprávách o katastrofách v USA – aby přišli na to, jak jednotlivci skutečně reagují na katastrofy.

‚Sociologicky-výpočetní věda není experimentální.‘ řekl novinám The Atlantic profesor William Kennedy z Virginia George University. ‚Neterorizujeme lidi, abychom si ověřili, jak se v dané situaci zachovají.‘

¨Escape from New York? Virginia scientists are building a complex model that will show how 20 million people would react to nuclear bombs going off in Manhattan (pictured)

Stejně tak jako rozsáhlé statistiky i výzkumníci používají pro svoji práci osobních svědectví přeživších katastrof, aby reakce jejich virtuálních obětí byly autentické.

To však nutně neznamená paniku jako z filmu a křik na ulicích, říká Kennedy, který je spolu s Andrewem Crooksem hlavou tohoto projektu v Center for Social Complexity.

‚Zjistili jsme, že lidé poměrně dobře zvládají dělat to, k čemu byli vyškoleni, nebo to, o co je požádají lokální autority,‘ řekl.

‚Zprávy z 9. 11. ukazují, že lidé sestupovali po schodišti mnoho desítek pater relativně tiše, někteří pomáhali druhým, aby unikli z budovy.‘

Ale jsou známy i další případy, vysvětluje, kdy věci nešly tak dobře – jako například reakce na hurikán Katrina v New Orleans.

‚Tu a tam obdržíme zprávy o tom, že lidé vládě přestali důvěřovat. Při izolaci, která vznikla jako následek povodní, se ve snaze pomoci na lidi dokonce střílelo.‘

Jakmile jsou osobnosti virtuálním obyvatelům nahrány – asi 20 milionů, zhruba stejná populace jako ve státě New York – bude přenesena na virtuální mapu New Yorku, kde bude přenechána svému účelu – reakcím na nastalou situaci.

Tyto simulované bomby budou mít sílu 10 kilotun. Pro srovnání, bomby seslané na Hiroshimu a Nagasaki měly okolo 20 kilotun a současné atomové střely Severní Korei mají 2-5 kilotun.

Jak bude simulace postupovat, budou mít vědci možnost sledovat jejich pohyby, snahy o nalezení vody a jídla a jejich komunikaci s jejich přáteli a rodinou.

‚Součástí naší modelové situace bude zjištění jestli by rodiče šli přes kontaminované území pro své dítě do školky nebo do školy, přičemž by sami sebe vystavovali nebezpečí, protože je pro ně důležité fyzicky být se svým dítětem,‘ řekl Kennedy.

‚Nebo zjistí, že jsou izolováni, že komunikace v blízké době nebudou obnoveny a budou se zabývat pouze lidmi kolem sebe, kteří jsou jim nyní rodinou?‘

Každému ‚agentovi‘ je dána série z ‚rozhodovacích stromů‘ – vyhnout se bezprostřednímu nebezpečí nebo pomáhat zraněným – jsou informováni svými tužbami a potřebami.

Horror: Kennedy is using the testimony of real survivors to model the agents and their reactions to the explosions, which will be half the size of those seen in Hiroshima (pictured)

Tito virtuální občané budou také informováni o tom, kde na mapě New Yorku se právě nachází – kdo a co je kolem nich a jak daleko jsou od explozí a jejich milovaných.

Model bude zahrnovat metro, autobusové linky, mosty a silnice. Není to ale tak lehké jako s Google Maps, tvrdí Kennedy.

‚Frustruje nás, že veřejně dostupná data nejsou zcela správná,‘ řekl. ‚Našli jsme spoustu silničních segmentů, které nejsou spojeny.‘

‚Nemůžeme prostě importovat mapu New Yorku někoho jiného a okolní pozemky a nechat naše ‚agenty‘ opouštět území, takže se naše snaha posledních pár týdnů upíná ke shromažďování a ujasňování těchto dat, abychom je mohli použít.‘

Také musí umět kalkulovat s počtem podlaží v mnoha budovách tak, aby mohli správně simulovat evakuaci.

Williams říká, že simulace bude zpočátku modelovat pohyby každého agenta v pětiminutových intervalech a bude se rozšiřovat do 15 minutových intervalů, jak se bude 30-denní simulace vyvíjet.

Až to bude hotové, mělo by to trvat „několik dní“ projít to od začátku až do konce, říká – a to s celou řadou počítačů zpracovávajících data.

Ale to může trvat až pět let, řekl. Současné financování projektu je na tři roky.

Mapped out: Kennedy's team can't just steal existing maps like Google's (pictured) - they need to make sure that the one they have accurately depicts all roads and avenues

přeložila: raja

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6 komentářů

 1. Jan Žižka napsal:

  Za Hirošimu a Nagasaki bych navrhoval 20 + úroky,takže pro sichr rovnou 100 Kilotun 🙂
  Za všechny války a za brzké vyvraždění Evropy Slimáky,
  bych tam poslal jěště 100 krát tolik-tomu se říká KARMA NÁRODA 🙂
  Podle Nostradama to tam brzoPRDNE A BUDE TO PECKA.

 2. jirik napsal:

  Co se stane, když americká koalice vypouští bomby nad Sýrií??

  Letectvo pravděpodobně mezinárodní koalice v čele s USA zaútočilo na školu na západ od syrského města Rakka. Zemřely a byly zraněni desítky lidí, informuje ve středu informační agentura SANA s odkazem na několik obeznámených zdrojů.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201703224964458-letecky-utok-Rakka-skola/
  „Americká koalice provedla za rozbřesku letecký útok, jeho cílem byla škola Badia Dahilia na jih od města El-Mansura, jenž se nachází 30 kilometrů západně od Rakky. Z důsledku útoku zemřely a byly zraněny desítky civilistů, většina z nich byly ženy a děti,“ informoval jeden ze zdrojů agentury.

 3. Geo napsal:

  Nemusí házet bombu, stačí jim vypnout elektřinu a je to jejich konec….

 4. jirik napsal:

  V Řecku bylo otevřeno zastupitelské středisko samozvané Doněcké lidové republiky.

  Oznámila to Doněcká zpravodajská agentura s odvoláním na zástupkyni ministra zahraničí DLR Natalji Nikonorovovou.

  „Dnes 21. března bylo slavnostně otevřeno zastupitelské středisko DLR v řeckých Aténách“, oznámila Nikonorovová.
  http://sptnkne.ws/dSrq
  Podotýká se, že zahajovacího ceremoniálu byli přítomni předák řecké strany Lidová jednota Panaiotis Lafazanis, a také zástupci řeckých politických stran SYRIZA a PASOK.
  —–
  Nejméně 10 civilistů bylo zraněno k důsledku dělostřelecké palby na vesnice na severozápadě Sýrie, kterou prováděli turečtí vojáci, informuje agentura Reuters s odkazem na kurdské Lidové obranné jednotky (YPG).
  http://sptnkne.ws/dSxq

 5. jirik napsal:

  Vinou OSN za posledných sedem rokov umrelo na choleru 10 000 obyvateľov Haiti, ďalších 800 tisíc ich ostalo vážne chorých. V decembri minulého roku OSN uznala, že je “morálne zodpovedná” za šírenie najvážnejšej modernej epidémie, ktorá má bakteriologický pôvod. Táto republika v Karibskom mori síce je jednou z najchudobnejších krajín sveta, no cholera v nej bola dávno vykorenená. Až kým neprišli na ostrov zložky OSN, aby pomohli národu pozbierať sa zo zdrvujúceho zemetrasenia v roku 2010…
  http://www.hlavnespravy.sk/haiti-osn-sposobila-vypuknutie-cholery-nema-vsak-peniaze-na-jej-zastavenie/941272

 6. jirik napsal:

  Američané provedli během studené války více než tisíc atomových experimentů. Videozáznamy desítek z nich se nyní poprvé dostaly na veřejnost. Zasloužila se o to laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, která videoklipy digitalizovala.
  Zdroj: http://technet.idnes.cz/atomove-vybuchy-video-llnl-lawrence-livermore-national-laboratory-puma-bomba-1he-/veda.aspx?c=A170317_155303_veda_pka