Šéfredaktor časopisu Soudce: Připravujme se na nové právo a na nový stát

…..trefnější než kdykoliv jindy. Ani neví jakou pravdu sám řekl, i když možná jiným způsobem….

07:54

Upozornění na komentáře tm: do budoucna budou všechny komentáře  tm označeny následujícím obrázkem, který bude vložen před koment poblázněná myš až si na obrázek zvyknete, přestanu používat „tm komentuje“….

 

Právník, vydavatel a organizátor Pražského právnického podzimu Karel Havlíček. Foto: Petr Stříbrný

poblázněná myš tm komentuje: velice nebezpečná kombinace barev oblečení. Černá a žlutá, viz komentář „poblázněné myši“ níže….

Právo i stát v podobě, jak je známe, končí. Obojí nahradí nějaký nový způsob organizace lidí a nové právo. Připravujme se na to, říká vydavatel, právník, šéfredaktor časopisu Soudce a organizátor akce Pražský právnický podzim Karel Havlíček.

Karel Havlíček svoji naléhavou výzvu, kterou vysílá opakovaně, formuloval i do publikace dvaadvaceti autorů Na rozhraní – krize a proměny současného světa, ke které byl přizván.
Na rozdíl od brigádního generála Karla Řehky, podle kterého musíme svůj stát, hodnoty a způsob života bránit, podle Karla Havlíčka je kolaps státu a práva, jak je známe, nevyhnutelný a musíme se připravit na změny.

Co je podstatou vašeho podstatou v současnosti probíhající změny z hlediska státu a práva?
Stát a právo jsou, myslím, dva nejvýznamnější společenské objevy. Stát je nejdokonalejší organizace, jakou člověk kdy vybudoval a právo je nejdokonalejší normativní systém, jaký člověk vymyslel.
Problém je v tom, že oba dva tyto objevy, tyto mechanismy, musí fungovat podle určitých principů a musí těm principům dostát. Jakmile se něco v tom soustrojí pokazí, tak ty mechanismy přestávají plnit svoji funkci. A nám se přihodilo zřejmě to, že jsme se dostali do situace, kdy stát se jakoby přežil – jsou lidé, kteří mají pocit, že daleko lepší by bylo vybudovat něco jiného – třeba nějaký nadstát nebo polostát. Ono to vlastně vyjde nastejno, protože stát, který postrádá určitou část svých prerogativů, už není stát, To už je něco jako polostát, čili nestát.
A totéž se nám stalo v právu.Takže myslím, že tyto dva mimořádně citlivé, velmi složité mechanismy, které fungují jako orloj, když jsou v pořádku, začnou selhávat v okamžiku, kdy nějaký třeba i slepý mistr Hanuš, do toho soustrojí vloží nějakou vadu, nějaký písek, a to soustrojí začne zadrhávat.
Nejdůležitější je, co dál. Jestli výsledkem bude kolaps a zánik státu, tak ale nesmíme zapomenout, že společnost nějakým způsobem být organizovaná musí. Nějaká pravidla musí být dodržována. To znamená, že je potřeba místo státu objevit zřejmě nějaký nový stát a místo práva nějaké nové právo, to je vlastně smysl té kapitoly.

Karel Havlíček mezi ostatními autory na křtu knihy Foto: Petr Stříbrný
Karel Havlíček mezi ostatními autory na křtu knihy Foto: Petr Stříbrný

poblázněná myš tm komentuje: zajímavý obrázek s dvojitou dualitou. Jsme právěna rozhranídvou systémů. Organizátor Pražského právnického podzimu je oblečen v nebezpečné kombinaci černá a žlutá, která upozorňuje na velké nebezpečí. Změna může být buď k novému dobrému systému, a nebo hodně špatnému, daleko horšímu systému. Že by tím mysleli NWO?? Vše je ve hře…..

Mohou podle vás právní profesionálové, soudci, advokáti, státní zástupci kolaps nějakým způsobem odvrátit? Nebo myslíte, že hrozba kolapsu je definitivní?
Myslím, že ten směr se zvrátit nedá. Ale co musíme dělat, je objevit cesty, začít se už teď zabývat tím, co nás čeká. Analyzovat ty záležitosti a  připravovat se na to, jak by mělo to nové právo vypadat a jak by měl vypadat ten nový stát. To je podle mě úkol právníků.

Budou v takovém novém státě potřeba politici?
Pokud zůstane zachována politika, a já jsem přesvědčen, že ano, – protože politika není nic jiného, než boj o moc. Dokud bude lidstvo lidstvem, tak budou vždy  existovat rozdíly v zájmech určitých skupin a jedinců.  A pokud budou existovat zájmové rozdíly, tak se bude bojovat o moc. Takže politika rozhodně nezanikne.

Mně z toho ale vychází, že k nám přichází nějaká forma diktatury, nemyslíte?
Ale i to je politika. Nebezpečí spočívá samozřejmě v tom, že pokud stát a právo nebudou fungovat řádně, tak bude společnost hledat cesty v nějakých jednoduchých řešeních. A jednoduchá řešení, jak známo, většinou vedou ke špatným koncům. Což znamená například i nebezpečí diktatury totalitního systému nebo něčeho podobného. To máte nepochybně pravdu. O to víc je, myslím, důležitá role odborníků v oblasti státoprávní, abychom tomu nějakým způsobem předešli, abychom se na to připravili. Aby se nám nestalo, že v okamžiku, kdy selžou funkce státu, nebudeme vědět, čím ho nahradit.

poblázněná myš tm komentuje: doposud jakékoliv státní organizace, a hlavně právníci a soudci, jednali proti lidstvu jako takovému a zajímaly se a podporovali spíš o zlo. Ptám se sám sebe ZMĚNÍ SE TO????

Irena Válová

Zdroj: http://www.ceska-justice.cz/2016/12/sefredaktor-casopisu-soudce-pripravujme-se-na-nove-pravo-a-na-novy-stat/

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5
Komentujte

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirikdit Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
dit
Host
dit

Určeno pro pedagogy… http://www.czechkid.cz/si1510.html

jirik
Host
jirik

Opakované hromadné bitky mezi migranty propukly o víkendu v zařízení pro uprchlíky ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Mnoho běženců utrpělo zranění a čtyři přistěhovalce policie zatkla. http://vool.cz/7lP3j

jirik
Host
jirik

Výzva predsedu Asociácie slovenských vojakov Jozefa Žarnovičana ministrovi obrany Petrovi Gajdošovi na stiahnutie rozkazu o vyslaní kontingentu slovenských vojakov k hraniciam Ruska
http://zemavek.sk/articles/view/vyzva-predsedu-asv-ministrovi-obrany